













Tavaly március végén egy kissé didergős volt az Országos Gyermek Terápiás Lovas Fesztivál. Idén viszont gyönyörű napos meleg idő várta Hódmezővásárhelyen a tizenharmadik találkozó 65 versenyzőjét és kísérőit.
Kissné Hatvani Erika, a versenyt szervező Aranyossy Ágoston Óvoda Általános Iskola igazgatóhelyettese, lovasterápiás szaktanár elmondta, 9 csapat nevezett, Békéscsaba, Boly, Homok, Mezőhegyes Pákozd, Székesfehérvár, Szentes egy-egy intézményéből, továbbá a saját iskolájukból, illetve székhelyintézményükből, a Kozmutza Flóra Általános Iskola, Szakiskolából.
A gyerekek a versenynek ismét otthont adó Dél Alföldi Lovasudvar fedett lovardájában a ló hátán, jól betanult mozdulatsort, például vezetett lovon, eszközzel végzett feladatsort mutattak be, futószáron haladó lovon, illetve önálló lovaglással. A gyakorlatokat zsűri pontozta.
A laikus számára egyszerűnek tűnő feladatok mögött a valóságban sok-sok gyakorlás, komoly fejlesztő munka van.
„Az úszásterápia mellett a lovasterápia azért nagyon fontos, mert a sajátos nevelési igényű, autista vagy a viselkedés fejlődésének tartós és súlyos rendellenességével küzdő gyermekek komplex fejlesztését segíti.” fogalmazta meg az iskola országos hírű tevékenységének lényegét Szabó Gáborné igazgató.
Mint mondta, az összetettség része a ló ápolása, a kontaktus kialakítása, a testi - szellemi fejlődést szolgáló gyakorlatok megtanulása. „Sokszor a gyerek, csak az állat kedvéért csinálja meg. Kialakul egy bensőséges kapcsolat is köztük.”
Az Aranyossy Ágoston Általános Iskola Alapítvány, amelyet éppen a lovasterápia segítésére, finanszírozására hoztak létre, két saját ló tartását tudja most vállalni, ami nem is egyszerű feladat, hiszen a Dél Alföldi Lovasudvar istállójához tatozó négylábúnak nemcsak a takarmányozása, hanem a rendszeres orvosi ellátás, kezelés, kötelező oltások stb. költségét is állnia kell. Így aztán a legjobb helyre kerülnek az Alapítvány Vásárhelyen rendezett jótékonysági eseményeinek bevételei, vagy éppen a most aktuális, a személyi jövedelemadó bevallások során felajánlható 1 százalék.
Ezek az okos és kezes négylábúak az intézménybe járó óvodások és iskolások nagyszerű segítsége. Mi tudjuk, hogy sokszor ezeknek a gyerekeknek ezek a lovak egyfajta kapcsot jelentenek az ő világuk és a miénk között, ahogy az igazgatónő mondta: „Bizony gyakran van olyan, hogy amikor a kisgyerek találkozik a lóval, a fülébe súgja a problémáját.”