A körülbelül 750 dolgozóval és a további közvetve, részben szolgáltatóként bedolgozó 120 fővel, Vásárhely legnagyobb munkáltatója a Villeroy&Boch.
Október 8-án az egykori Edénygyár alapításának most 50 éves évfordulójára rendezett sajtóbeszélgetésre volt hivatalos a Vásárhelyi Hírek.
A vásárhelyiek életét is döntően befolyásoló gyáralapítás részleteiről beszélt Hideg Gábor ügyvezető igazgató, aki egyúttal a gyár történetének legalaposabb ismerője. A gyár múltjáról elmondta: 1962-ben született döntés arról, hogy porcelángyárat alakítanak ki a hagyományosan a mezőgazdaságból élő Hódmezővásárhelyen. 1965-ben tették le a cég elődje, az Alföldi Porcelángyár alapkövét. A tervezők valódi nagyüzemben gondolkodtak, komplex edény-, szaniter-, burkológyártásban. Mint mondta, a szocialista iparosítás számára olyannyira fontos volt az üzem, hogy korszerű olasz és nyugatnémet gépeket vásároltak. Annak idején 3000 ember dolgozott a gyárban, és mint mondta, a négy vásárhelyi nagyüzem közül az Alföldi Porcelánygyár egyedüliként élte túl a gazdasági változásokat. 1991-ben alakult részvénytársasággá, amelyben az állami tulajdon mellett, 9 % része volt Vásárhelynek, és mint az ügyvezető igazgató emlékeztetett rá, ezért lett a Felügyelő Bizottság tagja Rapcsák András, akkori polgármester.
A privatizáció során az Európa legnagyobb kerámiagyártója, a 270 éves családi vállalkozás, a Villeroy&Boch AG lett a tulajdonos, amelynek a „legmegbecsültebb leánya” a vásárhelyi gyár. Ezt a kifejezést már Jürgen Kehling, a Villeroy & Boch műszaki igazgatója mondta a Vásárhelyi Híreknek. Mint mondta, a vásárhelyi leányvállalata lett a konszern legnagyobb szanitergyára, és az itt dolgozó szakemberek a konszern innovációjához, a fejlesztésekhez is jelentősen hozzájárulnak.
A cég 2014-es forgalma 20 milliárd forint volt, ebből 17 milliárd forintot tett ki az export.
Vásárhelyen évente 1,2 millió darab szaniterkerámiát állítanak elő. A termékek egyharmada az Alföldi márkanévvel értékesített áru, amellyel 50 százalék fölötti részesedéssel piacvezető a cég Magyarországon. Egyúttal a Hódmezővásárhelyi Önkormányzat legnagyobb adózója is.
Almási István polgármester arról beszélt, hogy a Villeroy & Boch Magyarország Kft. és az önkormányzat között példaértékű a kapcsolat. A polgármester két példát említett: a Vásárhelyen évente megrendezett - nagy hagyományú - Kerámia Szimpóziumot, amelynek résztvevő alkotói számára anyagot, égetési lehetőséget biztosít. Azt is megemlítette, hogy a gyár menedzsmentje, a kárpátaljai Mezőváriban adakozásból építendő új óvoda teljes szaniterigényét biztosítja, a 3 millió forint adomány mellé.
A Vásárhelyi Hírek szakember utánpótlással kapcsolatos kérdésére Hideg Gábor ügyvezető igazgató elmondta, a duális képzés mindenkinek jót jelent, igaz, az elmúlt években eddig is nagyon jó együttműködés alakult ki a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrummal. A társaság közös tanrend alapján 20-40 diákot fogad. A fiatal kerámiaipari szakemberek 50-60 %-a a Villeroy&Boch Magyarország Kft. -nél vállal munkát tanulmányai végeztével.
Jürgen Kehling az anyavállalt műszaki igazgatója azt is hozzátette, a hódmezővásárhelyi gyár a konszern legbiztosabb lábakon álló, stabil egysége.