





A KFOR-8 kontingens gerincét az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi Művelettámogató Műszaki Zászlóaljának katonái alkotják, kiegészülve a hajdúhadházi helyőrség és a Magyar Honvédség más alakulatainak katonáival.
Megírtuk január 30-án Hódmezővásárhelyen, a Kossuth téren búcsúztatták a kontingenst. Azt követően a közel kétszáz fős állomány több turnusban utazott ki a koszovói műveleti területre, hogy megkezdje szolgálatát. Feladatuk a biztonság és a rend fenntartása, amely a válságkezelési és békefenntartó tevékenységgel összhangban tömegkezelést, objektum-védelmet és harcászati tartalék-biztosítást foglal magában.
„A mai napon átveszem a csapatzászlót és ígérem, hogy elődeink útját járva megőrizzük a Magyar Honvédség elismertségét, jó hírnevét valamennyi nemzet körében!”- mondta Bátor Ferenc alezredes, a Magyar Honvédség KFOR Kontingens átadás-átvételi ünnepségén Koszovó fővárosában, Pristinában február 24-én.
Az ünnepségen részt vett Steven Duff dandártábornok, a KFOR törzsfőnöke, Sipos István, a magyar nagykövetség követ-tanácsosa, Vékás-Kovács Imre, a magyar nagykövetség első titkára, Sipos Zsolt alezredes, az EULEX magyar képviselője, José Talambas alezredes, a KTM zászlóalj parancsnoka, Miskolczi József ezredes, rangidős nemzeti képviselő, Augusto Sepúlveda alezredes, portugál nemzeti rangidős és Kokics József alezredes, törzsigazgató.
A kontingens műveleti százada az átcsoportosítást követő nap azonnal hozzálátott a kiképzési feladatoknak: helyismereti foglalkozásokon, raj-, szakasz- és századszintű tömegkezelés begyakorláson vettek részt a katonák.
Február 23-án a portugál kontingens közreműködésével végrehajtották a validálási gyakorlatot, melynek során tüntetőket fékeztek meg, úttorlaszt számoltak fel és biztosították a svájci tűzszerészek munkáját egy pokolgép megsemmisítése során. A „tüntetők” köveket dobáltak a századra, botokkal támadtak, majd a Molotov-koktélok is előkerültek, nehezítve a békefenntartók tevékenységét.
José Talambas alezredes, a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj parancsnoka sikeresnek minősítette a gyakorlatot, így a lövészszázad megkezdheti a tényleges feladat végrehajtást a portugál-magyar zászlóalj részeként. Legfontosabb feladata a tömegkezelési műveletekben való részvétel, jelenlétfenntartó járőrtevékenység, valamint ellenőrző-áteresztő pontok telepítése és működtetése.
Kapcsolódó cikkünk:
Misszióból jöttek, misszióba mennek