





„A most visszafogadott kontingensünk kimagasló színvonalon látta el a szolgálatot, a misszióba induló katonák felkészültsége pedig elismerésre méltó” – mondta Domján László vezérőrnagy Hódmezővásárhelyen január 30-án.
Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka a Szarajevóból hazatérő MH EUFOR Kontingens tizenegyedik, illetve a Koszovóba induló MH KFOR Kontingens nyolcadik váltásának tagjait köszöntötte ma délelőtt a Kossuth téren.
A több mint háromszáz katona visszafogadó-kibocsátó ünnepségén Domján László vezérőrnagy emlékeztetett arra, hogy a Magyar Honvédség mintegy ezer katonája szolgál jelenleg is a világ különböző válságövezeteiben. Ezen missziók közül is kiemelten fontos feladatnak számít azonban a nyugat-balkáni térség, a Bosznia-Hercegovinában és Koszovóban működő erők kötelékében teljesített szolgálat.
Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka hangsúlyozta: hazánk katonáit a külszolgálat alatt diplomatáknak is tekinthetjük, olyanoknak, akik helyállásukkal, bátor cselekedeteikkel sokat tettek, tesznek és tehetnek Magyarország megbecsülésének, nemzetközi megítélésének javítása és jó hírnevének erősítése érdekében.
Domján László vezérőrnagy külön kiemelte, hogy a most visszafogadott EUFOR tizenegyedik váltása olyan feladatot teljesített kiváló szinten, amire a Magyar Honvédség történetében eddig még nem volt példa. Ez a kontingens volt ugyanis az első, amelyik „kettéosztva” szolgált: huszonhat katona a műveleti területen, a misszió tagjainak többsége pedig itthon, rövid idejű készenlétben állt rendelkezésre.
Az MH EUFOR tizenegyedik váltásának többségét az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki ezred katonái alkották.
A KFOR nyolcadik váltásának állományának meghatározó részét az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi laktanyájában állomásozó művelettámogató műszaki zászlóalj és a dandár hajdúhadházi helyőrségének katonái alkotják. MH KFOR-8 parancsnoka: Bátor Ferenc alezredes.
A Kosovo Force (KFOR) a Koszovóban tevékenykedő - NATO parancsnokság alatt működő - nemzetközi békefenntartó haderő, amely 1999. június 12-én jött létre az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata alapján. Feladata: A biztonság és a rend fenntartása Koszovóban. Válságkezelési és békefenntartó tevékenységgel összhangban tömegkezelés, objektum védelem és harcászati tartalék biztosítása. A KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj legfőbb rendeltetése az utak járhatóságának biztosítása egész Koszovó területén, illetve a jelenlétfenntartó járőrtevékenység.
Kapcsolódó cikkeink:
Februárban indul Koszovóba a KFOR-8
Családi nap a vásárhelyi laktanyában