
A vásárhelyi zsinagóga órája mind a mai napig azt az időpontot, 10 óra 10 percet mutatja, amikor a deportálások megkezdődtek.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete január 27-ét, az auschwitzi haláltábor felszabadításának napját a Holokauszt Áldozatainak Nemzetközi Emléknapjának nyilvánította.
A holokausztnak nevezett tragikus és példátlan történelmi eseménysor, mindaz, ami a magyar és az európai zsidósággal a nácizmus éveiben történt, a józan gondolkodás számára mindmáig szinte felfoghatatlan. A világháborús zsidóüldözések sosem tűnő sebet ütöttek modern civilizációnk képén. A holokauszt a magyar történelemnek is része, nemzeti tragédiánk; a hatmillió áldozat csaknem tizede magyar volt.
A 20. századi történelem legfájdalmasabb epizódjára emlékezni és emlékeztetni az emberi szellem számára kötelező, elkerülhetetlen kihívás. Január 27-én, csütörtökön 16 órától a Shoa áldozataira emlékeznek az auschwitzi haláltábor felszabadításának 66. évfordulóján a hódmezővásárhelyi Zsinagógában.
A csütörtökön 16 órától kezdődő megemlékezésen a hódmezővásárhelyi önkormányzat és a helyi izraelita hitközség képviselői mondanak beszédet a Zsinagógában, azon a helyen, ahonnan 1944. júniusában elhurcolták a város 737 zsidó polgárát. A vásárhelyi zsinagóga órája mind a mai napig azt az időpontot, 10 óra 10 percet mutatja, amikor a deportálások megkezdődtek. A méltóképpen rendbe hozott templomban egy igazi kuriózumot is láthatnak az érdeklődők: kiállításra került az a tóratekercs, ami megjárta a haláltábort is. A megemlékezést a mártírok emlékére történő gyertyagyújtás zárja.
A holokauszt görög eredetű szó; eredeti jelentése ’égő áldozat’. Tágabb értelme: „ami a tűzben pusztul el”. Ez a szó a zsidóság tragédiájának megnevezéseként a hatvanas években jelent meg az angol nyelvben, széles körben a Holocaust című, először 1978-ban vetített amerikai tévéfilmsorozat hatására terjedt el (rendezte Marvin Chomsky). A holokauszt annak a nemzetiszocialista programnak a következménye, amelynek szervezői és végrehajtói az Endlösung (végső megoldás) fedőnevet adták, és célja a zsidóság teljes megsemmisítése volt.