Február másodika a Vizes Élőhelyek Világnapja, annak emlékére, hogy 1971-ben ezen a napon írták alá az iráni Ramsarban a Ramsari Egyezmény néven ismertté vált nemzetközi megállapodást a vizes élőhelyek, elsősorban az ott élő madárvilág védelméért.
Magyarország 1979-ben csatlakozott a Ramsari Egyezményhez.
A csatlakozás évében a listára került területek között szerepel a kardoskúti Fehér-tó, a Hortobágy és a Kis-Balaton, a kiskunsági szikes tavak és csatornák.
Ekkor került a listára hazánk egyik legjelentősebb vidraállományának otthont adó, a Tisza hullámterén lévő Mártély; valamint Pusztaszer; a Dráva egyik holtága, a Szaporca; valamint a Velencei-tó és a vele egykor összefüggő, ma már különálló, nádassal, úszóláppal borított Dinnyési-Fertő.
A Világnap üzenetének fontosságáról Hódmezővásárhelyen sem feledkeznek meg, hiszen közvetve vagy közvetlenül nagy felelősség hárul az itt élőkre, akik egyfajta „tulajdonosai”, gondozói Magyarország egyik – a képzőművészek által is régóta megihletett – szép természeti tájegységének, a Mártélyi Holtágnak.
A Világnapra több helyen is gondolnak, élen a Szabadság téri Óvodával, amely a nevelők és a gyerekek által évek óta a környezetvédelem elkötelezettjei.
„A Világnap kapcsán február elsején a gyermekekkel közösen építettünk tavakat, akadálypályákat, s Mártély élővilágával ismerkedtünk egész nap játékosan.”- mondta Bozókiné Szabó Ildikó a Szabadság téri Óvoda szakmai vezetője.
A gyerekek megismerkedhettek a Mártélyon élő védett állatok jellegzetes tulajdonságaival, táplálkozási szokásaikkal. A Klímanócskák lelkes kis hódokká és vidrákká váltak. Különböző játékos feladatokon keresztül hívják fel a gyermekek és a szülők figyelmét természetes vizeink védelmére.
„A klímaváltozás összetett problémája miatt folyóink és tavaink veszélyben vannak. Rendkívül fontosnak tartom a társadalmi szintű szemléletformálást, hogy a gyerekek felnőve tudatos környezetvédővé váljanak és képesek legyenek együtt cselekedni vizeink védelméért” - mondta el Bozókiné Szabó Ildikó.