A polgármesteri hivatal heves reakcióját váltotta ki, hogy Hódmezővásárhelyen fölemelte a szemétdíjat az A. S. A. Ezen túlmenően Almási István polgármester felháborodását az is tetézte, hogy egy helyi hirdetési újságból értesültek a díjemelésről. Azzal együtt, hogy Kovács Pál személyében van az önkormányzat által a köztisztasági cégbe delegált ügyvezető.
A tarifaemelést a cégben kisebbségi tulajdonrésszel bíró önkormányzat nem fogadja el, és mindent megtesz azért, hogy a január elsejétől fizetőssé tett zöldhulladék elszállítása ismét díjmentes legyen, jelentette ki sajtótájékoztatóján Almási István.
Az A. S. A. Hódmezővásárhely Köztisztasági Kft lépése váratlanul érte a kevésbé tájékozott lakosságot, amit egyébként már novemberben jelzett Reith Imre igazgató – igaz a szintén az A.S.A.-val szerződött Makó képviselőtestületének – mondván, hogy a kormány által november 26-án elfogadott Hulladéktörvény értelmében 2013 január elsejétől a szolgáltatók hulladéklerakási járulékot kötelesek fizetni. Ennek ismeretében Hódmezővásárhelyen megszüntették az építési törmelék és föld ingyenes lerakását és a zsákos zöldhulladék elszállítási díjának bevezetéséről és 4,2 százalékos emelésről döntöttek, amit az előzetes egyeztetés elmaradása miatt, a város vezetése egyenesen inkorrektnek nevezett.
Az A. S. A. közszolgáltatói szerződése csak 2013 december 31-én jár le, de egyébként is, a törvény szerint 2014-től nonprofit szervezetek végezhetik ezt a szolgáltatást, és egységes lesz a díj is.
A hulladék lerakásáért - az Európai Unió előírásai miatt – illetéket más szóval igénybevételi járulékot kell fizetni. Ennek mértéke 3000,-Ft/tonna, amely évente ugyanekkora összeggel fog emelkedni. Tehát 2014-ben már 6000 forint, 2015-ben 9000 forint, 2016-tól pedig 12 ezer forint lesz majd a tarifa. Ennek összegét a szolgáltató – talán nem meglepően - át kívánja hárítani a fogyasztóra
A befolyt összeget a Vidékfejlesztési Minisztérium a hulladékgazdálkodással kapcsolatos feladatokra fordítja. Ezt a gazdaságszabályozó eszközt számos környező ország már alkalmazza, és évek óta sikeresen működik például a szomszédos Csehország, Szlovákia vagy Lengyelország gyakorlatában. A járulékkal a cégeket a hulladék szétválogatására ösztönzi a kormány. A cél az, hogy a közszolgáltató cégeknek a szemét lerakása helyett az legyen az érdekük, hogy a lakosság szelektíven gyűjtse a hulladékot.
Magyarországon is szükségessé vált hulladékgazdálkodás átfogó átalakítása, hogy hazánk teljesítse az Európai Unió begyűjtésre és hasznosításra vonatkozó előírásait.
A tervek szerint 2014-től egységesen állapítják meg a szemétszállítási díjakat. A fizetendő díjakat a Magyar Energia Hivatal javaslatának figyelembevételével kell meghatározni, az energiahivatalnak minden év szeptember 30-ig kell megküldenie a díjmegállapítással és díjváltozással kapcsolatos javaslatát.
A háztartási hulladék elkülönített gyűjtéséről szóló rendelkezések 2015-ben lépnek életbe.