MozaikVendég a gejzírek földjéről Hódmezővásárhelyen

2011. május 6., péntek
 

Az izlandi embereket, nem nagyon zavarja, hogy a lábuk alatt mindig történik valami, de az Eu-s csatlakozás annál nagyobb viharokat kavar.

 

 

 

 

Izland és Magyarország között az a hasonlóság, hogy mindkét ország geotermikus energiaforrásokban gazdag, mindkét országban meghatározó a mezőgazdaság, ezeknek a tapasztalatoknak a megosztása mindannyiunk javát szolgálja, nyilatkozta Hódmezővásárhelyen  Skúli Skúlason a Holar University College rektora, aki egy nemzetközi konferencián tartott előadást a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán. A Vásárhelyi Híreknek adott interjúban beszélt arról, hogy Izlandnak van a világon az egyik legjobb halgazdálkodása, előrehaladott a geotermikus energia használata, valamint az egészségügyi célú génkutatás területén is kimagaslóak az eredmények. Ezeket a tapasztalatokat szívesen megosztják a magyarokkal. Az agrárképzési együttműködés már eddig is remekül működik. A szakemberképzés főként az Európai Unió leendő tagjaiként kiemelt fontosságú Izlandon. Kérdésünkre, mekkora a várakozás a csatlakozással kapcsolatban, a rektor szavai szerint súlyos gondjaik voltak valutájuk miatt és sokan mondják, hogy euróra kellene váltani a koronát. Ezért beszélnek az emberek egyre többet az EU‑ról, de aggályaiknak is hangot adnak. Személy szerint neki is vannak fenntartásai, elsősorban Izland legfontosabb gazdasági ágazatával, a halászattal kapcsolatban.  Példaként említette, hogy az EU-ban betiltott bálnavadászat kérdésében nincs egyetértés, illetve a makréla-halászatra kiszabott kvóták meghatározásában is viták, sőt több EU tagországgal harcias nézeteltérések vannak.

Az izlandi egyetem rektorától végül azt kérdeztük, mennyire zavarja az izlandi embereket, hogy a lábuk alatt mindig történik valami? Mint mondta, náluk ez teljesen megszokott, az előnyei, tudni illik a geotermikus energia lehetőségei egyre inkább beépülnek a hétköznapi életükbe, áldását mindenki érzi. Hozzátette, konkrétan az általa vezetett egyetemen, éppen az erre épülő turisztikai szakemberképzés az egyik szakirány. Egy-egy nagyobb vulkánkitörés is megszokott, kivéve talán az Európa légterét is napokig beterítő Eyjafjöll tűzhányó tavaly áprilisi kitörése, amely a déli országrészben több helyen térdig érő hamuval borította be a földet (képeinken). Mint mondta, őt és családját  szerencsére nem érintette a katasztrófa, mert az északi országrészben lakik, de közvetve részese volt az óriási kitörésnek, mert pont akkor érkezett vissza az Egyesült Államokból, látta is a gépről a több kilométer magas hamufelhőt, de még a légtérzárlat előtt hazajutott.    
 
 
B.Sz.Z.
 

Olvassa el ezt is!

Különleges vendég Vásárhelyen

Különleges vendég Vásárhelyen

Szeptember 3-án délelőtt Márki-Zay Péter polgármester fogadta a Városházán Ukrajna budapesti nagykövetét.

Tarlótűz Szikáncson - országos tűzgyújtási tilalmat rendeltek el.

Tarlótűz Szikáncson - országos tűzgyújtási tilalmat rendeltek el.

Eloltották a szombat délután keletkezett tarlótüzet Hódmezővásárhely közelében. A szikácsi településrész mellett négy hektáron égett a tarló.
Megkezdődött a beiratkozás a Kalyi Jag vásárhelyi iskolájába

Megkezdődött a beiratkozás a Kalyi Jag vásárhelyi iskolájába

Az iskola nem szegregátumként, hanem nemzetiségi iskolaként működik majd, azaz roma és nem roma diákokat egyaránt várnak.
Átadták a Boldog Gizella-díjakat

Átadták a Boldog Gizella-díjakat

A Polgári Hódmezővásárhelyért Alapítvány elismerését 19-én este adták át a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 32-33. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Nagyszerű mazsorett siker a győri VB-n
Nagyszerű mazsorett siker a győri VB-n A VB-n részt vett a hódmezővásárhelyi Emerald Dance Team SE, táncosai nagyszerű eredményekkel öregbítették a vásárhelyi mazsorett sportág hírnevét.
 
Tanévi menetrend 2025-2026
Tanévi menetrend 2025-2026 Mi várható a 2025/2026-os tanévre vonatkozó oktatási rend esetében, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
 
Vásárhelyi sportolókat méltattak
Vásárhelyi sportolókat méltattak A város sportéletében is jelentős értéket képviselő eredményeket elért három fiatal vásárhelyi sportolót köszöntött a pénteken Márky-Zay Péter.
 
A Wenckheim-ügy újabb fejezete
A Wenckheim-ügy újabb fejezete A Wenckheim-kastélyra, mint ismeretes hiába pályázott Hódmezővásárhely Önkormányzata, a megvétózott eljárás miatt Békés vármegyének adt.
 
Új igazgató az Egyesített Óvodák élén
Új igazgató az Egyesített Óvodák élén A városháza dísztermében ünnepi tanévnyitót tartottak a Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvodák dolgozóinak.
 
Elkezdődött a BFMK nézőterének felújítása
Elkezdődött a BFMK nézőterének felújítása Júniusi légkondícináló felszerelése után nagy munkálatokkal folytatódik a BFMK színháztermének teljes felújítása.