BulvárVége és kezdete az évnek

2021. január 1., péntek
 
Vége és kezdete az évnek

A szilveszter régen is és ma is az egyik legvidámabb és legzajosabb ünnepek közé tartozik. Honnan származnak és milyen szokások fűződnek ehhez az ünnephez? Miért kerül lencse az asztalra? Mióta kezdődik január elsejével az új esztendő?

 

 

 

 

 

 

 

December 31-e eredetileg Szent Szilveszter pápa (314-335) ünnepe, a polgári év utolsó napja, s az újév vigíliája, vagyis előestéje. Ilyenkor a néphagyományok mindegyikének célja, hogy biztosítsa a következő esztendőre az emberek egészségét, szerencséjét, valamint az állatvilágban az állománya szaporaságát és a termés bőségét.

A zajkeltésnek nemcsak ma, hanem a régi hiedelemvilágban is fontos szerepe volt ezen a napon. Ezeknek több elnevezésük is volt, mint a kongózás, csergetés, pergőzés vagy nyájfordítás. Míg egyes helyeken a pásztorfiúk kongatással kergették el az óesztendőt, addig a lányok szilveszter éjjelén gombócfőzéssel, ólomöntéssel tudakozódtak jövendőbelijük neve és foglalkozása iránt.

 

Az előző év utolsó és az újév első napjának szokásai szorosan összekötődnek egymással. Január elseje a polgári év kezdőnapja. Érdekes, hogy az év végi mulatozást és az évkezdetet már a pogány rómaiak is megünnepelték, ekkor még december 27-én; ilyenkor az emberek jókívánságokat mondtak és ajándékokat adtak egymásnak. Ennek helyére rendelte a keresztény hagyomány Jézus körülmetélésének ünnepét. Julius Caesar volt az, akinek naptárreformja révén a római újév, ahogyan ma már természetes, január elsejére került. A középkor azonban ismét változásokat hozott, ekkor Magyarországon például karácsonytól, december 25-től számították az újévet, s Európában többféle dátum volt szokásban. A január elsejei évkezdet XIII. Gergely pápa 1582-es naptárreformja óta vált általánossá.

 

Az újévhez fűződő hagyományok nagy része, ahogy a legtöbb ünnepi alkalomkor is, a háztartás, a gazdaság, a család és az egyén szerencséjének megalapozására alapult. Célja, hogy az évkezdés a következő esztendőre egészséget, bőséget, szerencsét és boldogságot hozzon. Ennek érdekében gyakran alkalmaztak jóslásokat, varázslást vagy mágikus praktikákat. Magyar területen újévkor általános szokás volt házról házra járva jókívánságokat mondani és énekelni. Újév első napjának szerencséjével az volt a cél, hogy az egész év sikerét biztosítsák, mert a néphagyomány úgy tartotta, hogy amit ezen a napon tesznek, az hatással lesz az egész esztendőre. Tiltás is kötődik ehhez a naphoz, a legismertebb, hogy ezen a napon semmit nem adnak ki a házból, mert akkor egész éven át minden kimegy onnan.

 

Az étel is fontos része volt a már említett jósló, varázsló eljárásoknak. Ahogy a régi hiedelmek szerint karácsonykor, úgy ilyenkor is tilos volt baromfihúst fogyasztani, mert az hátrakaparja a szerencsét, ezért a disznóhús evése terjedt el, mert mivel az előretúr, szerencsét hoz. Népszerűek a szemes termények, mint a lencse, a rizs vagy a köles, mert úgy vélik, hogy a sok apró mag pénzbőséget hoz a következő esztendőben. A ma népszerű éjféli virslievés szokásának azonban nincsen népi eredetű hagyománya. Az italok közül kihagyhatatlan a pezsgő fogyasztása, az azzal való koccintás. A pezsgő sokáig csak a leggazdagabbak itala volt, s azért terjedt el a szokás, mert ha drága italt iszunk az újév első perceiben, az év további része is gazdag és fényűző lesz.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Megjelent a Tornyai János Múzeum 2020. évi évkönyve

Megjelent a Tornyai János Múzeum 2020. évi évkönyve

Közel tucatnyi tanulmányban mutatják be a kutatási eredményeiket a régészet, a néprajz, a helytörténet és a művészettörténet területéről.
A tabella harmadik helyén a Kosársuli

A tabella harmadik helyén a Kosársuli

Az NB I/B Zöld csoportjának 7. fordulóján szoros meccset vívott egymással a két élcsapat, de a nagy csata után tovább él hazai veretlenségük.
Ennivaló receptjeink - Angélától - Káposztás pogácsa

Ennivaló receptjeink - Angélától - Káposztás pogácsa

Baracskay Angéla a Vásárhelyi Hírek háziasszonya: A recept a spájzom alapján jött létre és eszméletlenül finom, kellemes - ropogós és lágy - állagot eredményezett.
Hogyan táplálkozzunk télen, hogy elkerüljük a betegségeket?

Hogyan táplálkozzunk télen, hogy elkerüljük a betegségeket?

Megfázás, torokgyulladás, járványok, vírusok, hasmenés, emésztőszervi problémák... Tél szinte nem múlik el anélkül, hogy ezek legalább egyike át ne vonuljon a családon.
 

És ezt már olvasta?

Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.