
Hasznos kezdeményezés volna, pénz is van rá, ám a rosszul végzett felmérés, rugalmatlan szervezés miatt sokkal kevesebb embert segít diplomához a Diplomamentő program, mint lehetne.
Képünk az MGK diplomakiosztóján készült (Fotó:VH)
Most az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit (OFA) Kht. újra meghirdeti a majdnem befulladt kezdeményezést, ugyanis egy évvel meghosszabbítják a diplomamentő programot. Január 12-től ismét lehet jelentkezni a képzésekre, amelyek februárban indulnak.
Az országban ötvenezren lehetnek, akik a diplomájukat nyelvvizsga hiányában nem tudják átvenni. Egyelőre azonban hiába a négymilliárd forintos kerettel elindított Diplomamentő, eddig legfeljebb minden tizenkettedik nyelvvizsga nélküli „majdnem diplomást” sikerül bevonni a programba. A rosszul végzett felmérés, rugalmatlan szervezés miatt sokkal kevesebb embert segít diplomához a Diplomamentő program, mint lehetne. Csak egy példa: 30 ezer regisztrált érdeklődő tudását sajátosan mérték fel: egy e-mailben megkérdezték tőlük, hogy szerintük beszélik-e alapfokú szinten az adott nyelvet.
Az újrázás előtt 2014. december 31-ig adhatták be jelentkezésüket a konkrét képzésekre. A határidő közeledtével a 2015 januárban és februárban induló képzésekre mindössze 3284-en adták be jelentkezésüket, miközben 13 ezer érdeklődőre számítottak.
Erre tekintettel az OFA, - közleménye szerint - annak érdekében, hogy minél több érintettnek biztosítson lehetőséget a diploma megszerzéséhez szükséges nyelvtudás elsajátítására, arról döntött, hogy január 12-től ismét lehet jelentkezni a februárban induló képzésekre.
Azzal is valószínű tisztában vannak, hogy a felsőoktatásból újabb ezrek kerülnek ki, akik nyelvvizsga hiányában nem kaphatják meg a diplomájukat, a probléma így újratermelődik.
A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán is az országos átlagnak megfelelő nyelvvizsgával rendelkező végzősök száma, vagyis a diplomakiosztón igazán boldogan csak alig 40 százalékuk foghat kezet a dékánnal.