
A Hód-Mezőgazda Zrt. eddig 47 földbérletpályázatot bukott el, még több mint kéttucatnyiról nincs döntés. A vásárhelyi térségben 1360 hektár állami földet nyert a Gorzsai Mezőgazdasági Zrt. Az NFA honlapján közzétett adatok szerint több társasággal együtt eddig 27 pályázatot nyertek az állami földbérletpályázatokon.
A hvg.hu – ban megjelent írás szerint egy december eleji lakossági fórumon, ahol Lázár János az új, megnövekedett választókörzetében élőknek mutatkozott be a Csongrád megyei Földeákon, tréfásan tette fel a helyieknek a kérdést, hogy miért nem adtak be földbérletpályázatot a szomszédos állami területekre. Az érintett polgármester magyarázkodott: mára elnéptelenedett a falu, helyben mindösszesen három agrárvállalkozó él, mindegyik az egykori szövetkezet, illetve állami gazdaság romjain építkezett.
A hvg.hu szerint néhányuknak persze eszébe jutott, honnan tudja Lázár, hogy nem pályáztak, amikor a bontások alkalmával nem hozzák nyilvánosságra a pályázók kilétét, és azt is csak késve lehet megtudni, jóval a szerződéskötés után, hogy kik a nyertesek. A miniszterelnökségi államtitkár jól értesült volt: az érintett óföldeáki földekre – akárcsak a környék több településén – a szerződések egy részét már november negyedikén megkötötték. Az erről szóló eredményeket az NFA azonban csak a napokban tette közzé a honlapján, jóval a Lázár-látogatást követően.
Az eddig nyilvánosságra került adatok szerint a földbérletpályázatok nagy vesztese a Hód-Mezőgazda Zrt. lehet. A Vásárhelyi Hírekben többször írtunk arról, hogy a Hód-Mezőgazda 5350 hektár szántón gazdálkodik, amiből 3400 hektár állami szántóterület és 1000 hektár legelő, 2000 hektár szántót magánszemélyektől bérelnek. Ezek újrabérlésére írták ki a pályázatokat.
Tavaly Antal Gábor vezérigazgató azt nyilatkozta, a cég megépítette az ország egyik legkorszerűbb sertéstelepét, mely 2014-re 185 ezer ember évi húsfogyasztását adja. Tehenészetei 95 ezer lakos évi tejfogyasztását fedezik, ez több mint kétszerese Vásárhely lakosságának. Mindez veszélybe kerülhet a földterületek elaprózásával.
Nemcsak az állattenyésztés, de a vetőmagtermelés is átstrukturálódhat. Az Axiál tulajdonosa, Harsányi Zsolt azt nyilatkozta, Hódmezővásárhelyen pl. 2000 hektáron termelnek kukorica vetőmagot, amely fedezi az ország kukoricavetőmag-szükségletének a negyedét. A mostani földtörvény azonban fölveti azt a problémát, hogy ezt az egybefüggő földterületet szétszedhetik. Ebben az esetben viszont nem lehet biztosítani a vetőmagtermeléshez szükséges izolációt (minimum 200 méteres körzetben nem lehet más magból kukoricát vetni). Ennek az lehet a következménye, hogy itthon nem tudják megtermelni az ország vetőmagszükségletét, és külföldről kell behozni. És ha egy ország valamit nem termel meg a megfelelő mennyiségben, és importra szorul, onnantól kezdve az ára sem annyi, mint előtte volt, véli Harsányi Zsolt.
Mint az várható volt, a Hód-Mezőgazda Zrt. is pályázott állami földekre, azonban az eddig kihirdetett 47 pályázatot elbukta. A Vásárhelyi Hírek információi szerint a Zrt. által beadott további 30 körüli pályázatról még nem született döntés, de az már látható, hogy azokra a területekre eddig nem nyertek ahol gazdálkodtak.
Hódmezővásárhelyen nagyjából 600 hektárt osztottak szét, amit eddig a Hód-Mezőgazda Zrt. művelt. A Gorzsai Zrt. és érdekeltségei eddig nyerni tudtak ott, ahol korábban is műveltek földeket (összesen 1362 hektárt), ugyanakkor a Hód-Mezőgazda Zrt. Algyőn elveszítette a földbérleti szerződései lejárta után 300 hektár föld művelési jogát, a hódmezővásárhelyi földekkel együtt hozzávetőleg 1000 hektárt. És még az összes eredmény korántsem ismert. Könnyen lehet, hogy a Hód-Mezőgazda Zrt. gyakorlatilag teljesen ellehetetlenül. Antal Gábor vezérigazgató egyelőre nem kívánja kommentálni a történteket.
Kapcsolódó cikkünk: