Valószínű már mindenki hallott az idős emberek hiszékenységét kihasználók, különleges masszás foteljéről, gyógyító ágyneműiről. Ezúttal étkészletben utaztak a csalók.
A napokban történt hódmezővásárhelyi esetnek az a különlegessége, hogy az ügynök nemcsak extra drágán kínált étkészleteket, de ki is fosztotta az idős áldozatát.
A rendelkezésre álló adatok szerint a 32 éves R. Gábor október 1-én 12 óra körül csengetett be egy idős hódmezővásárhelyi férfi otthonába. Autójából két edény- és négy késkészletet vett elő és eladásra kínálta a sértettnek, aki a rábeszélés hatására beengedte. Megállapodtak abban, hogy az unokák részére megveszi a termékeket. Amikor azonban az idős sértett a megtakarított pénzét elővette, az árus szinte az összes bankjegyet felmarkolta, majd távozott.
A rendőrök a városban működő térfigyelő kamerák segítségével a bejelentéstől számított két órán belül azonosították a férfi által használt gépjárművet és a sofőrt is. Az Orosházi Rendőrkapitánysággal együttműködve a férfit elfogták és előállították.
A feltételezett elkövető ellen védekezésre képtelen, illetve a bűncselekmény felismerésére vagy elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett kifosztás bűntette elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indult eljárás a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányságon.
A rendőrség felhívja a lakosság figyelmét:
- Az üzleten kívüli - vagy köznapi nevén házaló - kereskedés jelenleg is népszerű formája a termékek (szolgáltatások) értékesítésének.
Gyakran járják a vidéket házaló árusok és „iparosok”, akik olcsó, de általában nem megfelelő minőségű termékkel (pl.: ágynemű, edények, egészségügyi termékek), javítási, szerelési ajánlattal próbálják megkárosítani az embereket. A vásárlók, megrendelők az esetek nagy részében garancia nélküli, használhatatlan, silány minőségű termékeket, szolgáltatásokat kapnak. Tűzifa értékesítése kapcsán többször fordul elő mérlegelési csalás, amikor jóval kevesebb fát szállítanak ki, mint amennyit kifizettetnek.
- Ezeknél az ügyeknél nehezítheti a felderítést, hogy a sértettek gyakran későn fordulnak a rendőrséghez. Emellett előfordul, hogy a házalás csak ürügy, hogy bejussanak az otthonokba, megszerezzék a pénzt, értékeket.
- Nem érdemes kockáztatni, válasszák inkább a megbízható, garanciával rendelkező termékeket, szolgáltatásokat!
- Ha valaki ennek ellenére mégis vállalja a kockázatot, először vegye át és ellenőrizze az árut, és csak utána fizessen – lehetőleg a bejárati ajtón kívül!
- A pénzt ne az árus előtt vegye elő, és csak akkora összeget vegyen magához, ami a termék árát fedezi!
Kiemelten fontos:
- Idegeneket ne engedjen be az ingatlanba, kapun, ajtón, vagy beakasztatott lánccal biztosított ajtónyíláson keresztül beszéljen velük!
- Amennyiben mégis beenged egy idegent a lakásba, egy percre se tévessze szem elől!
- Fizikai támadás esetén feleslegesen ne tanúsítson ellenállást, az esemény után azonnal tegyen bejelentést a 112 segélyhívó számon! Ügyeljen rá, hogy a helyszínt ne változtassa meg!