
Egész heti programmal készül a hatvan éves évfordulójára a hódmezővásárhelyi Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola.
Képünkön az állami zeneiskola első tantestülete
1953. december 1-je fontos dátum volt a város zenei életének fejlődésében. Ekkor kezdte meg hivatalosan működését az Állami Zeneiskola a volt Népművészeti és Háziipari Szövetkezet helyiségében, Török Imre vezetésével. A tanítás 180 tanulóval, 5 kinevezett és 3 óraadó tanárral indult el.
A következő évben új épületet kapott az iskola, a mai Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskola Völgy utcai szárnyépületét. A zenét tanulók számának növekedése szükségessé tette a tantestület bővítését, így több oktatóteremre volt szükség. Ezért költözött az iskola 1957-ben a János téri épület emeleti részébe, ahol már sokkal kedvezőbbek voltak a tanítás feltételei. 1959-től Steiner Béla igazgatása alatt már tizenkét szakon folyt a hangszeres oktatás.
Hódmezővásárhely földesurai, a Károlyi grófok 1833-ban egy jókora telket adtak el a helyi hitközségnek a város belvárosához közel, és ezen a területen a következő nyolcvan év során összesen három nagyobb épületkomplexumot is emeltek a helyi izraeliták. A református Újtemplommal szemben, 1893-ban épített többszintes épület Központi Kávéházként vált ismertté a városban. Itt helyezték el a főrabbi, a kántor lakását a nagyobb termekben pedig kulturális rendezvényeket tartottak. A háború idején elvették az épületet az egyháztól, ekkor leventeotthonná alakították át. 1948-ban DISZ - székház lett. 1957 óta a zeneiskolának adott otthont.
1993-ban névváltoztatásra készült az iskola, megkérdezve a szülőket, növendékeket, a tantestületet. Több jelölt közül Dr. Péczely Attilára esett a választás. 1994-ben került sor a névadó ünnepségre. Még ebben az évben elkészült a Péczely Emlékkönyv, a Péczely Attila nevét viselő alapítvány segítségével. 1997-ben avatták fel a zeneiskola homlokzatán lévő Péczely-domborművet, amely Erdős Péter alkotása.
Megírtuk, 2011. augusztusában az iskola a János téri épületből, a Mária Valéria utcai – egykori általános iskola épületébe költözött, majd egy évvel később, a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ oldalán épített új szárny földszintjén a zenetanítás-gyakorlás céljából zeneszobákat alakítottak ki a számukra. (A János téri épület azóta is lakatlanul áll, a gyorsan elrendelt kiköltözés oka az volt, hogy kiszemelték a Hódmezővásárhelyi Járási Hivatal részére.)
A Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója a hódmezővásárhelyi születésű, Vágó János, aki 1972-1978 között maga is az iskola falai között folytatta zenetanulmányait. Tanári Diplomáját 1985 - ben szerezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Tanárképző Tagozatán, zeneiskolai kürttanár szakon. Majd Kiskunmajsán kezdett tanítani az Állami Zeneiskolában 1988-ig. 1988-1994 Vésztői Művelődési Központ és Zeneiskola igazgatója volt. 1994-ben hazaköltözött Hódmezővásárhelyre, ahol azóta jelenlegi munkahelyén, a Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskolában dolgozik. Neve elválaszthatatlan a Városi Fúvószenekartól is, amelynek vezetője, karmestere.
Az iskola zenekultúrában betöltött szerepe vitathatatlan. Az eltelt 60 év számos hazai és nemzetközi hírnévre szert tett muzsikust és énekest adott az országnak, köztük Kónya Krisztinát, aki a péczelys időszakáról azt mondta: „Kisgyermekkorom óta éreztem és tudtam, hogy a zene lesz életem mozgatórugója, mondhatnám - csak kissé túlozva - életem értelme. Mindegy milyen formában művelem, éppen hegedülök, zongorázok vagy csak „dúdolgatok", de muzsikálnom kell. Drága tanáraim, akik elindítottak, s bíztak bennem mind adtak magukból egy darabot, s belőlük is vagyok én, hisz ott vannak a zsigereimben, a szívembe, muzsikámba zártam őket.
A 60 éves évforduló zenei programja:
2013. december 9-13-ig
Helyszín: Bessenyei Ferenc Művelődési Központ Színházterme és II. emeleti Kamaraterme
december 9.
17.00 óra
MAGÁNÉNEK TANSZAK KONCERTTJE - Színházterem
december 10.
17.00 óra
„Ünnepre hangolódva” FIATAL NÖVENDÉKEK MŰVÉSZETI ESTJE - Színházterem
december 11.
17.00 óra
IFJÚ TEHETSÉGEK MŰVÉSZETI ESTJE - Színházterem
2013. december 11.
16.30 óra
Békefi Lilla tanárnő zongorista növendékeinek hangversenye
II. emeleti Kamaraterem
december 12.
17.00 óra
Lauer Ágnes tanárnő zongorista növendékeinek hangversenye - Színházterem
december 12.
17.00 óra
Rekett-Nagyné Lakatos Helga tanárnő zongorista növendékeinek hangversenye - II. emeleti Kamaraterem
december 13.
18.00 óra
JUBILEUMI TANÁRI HANGVERSENY - Színházterem
Belépés minden rendezvényre ingyenes.
A Jubileumi hét programsorozata alatt az iskola képzőművész szakos tanulóinak munkáiból látható kiállítás az aulában és a színházterem előtti előtérben.