
A jelentkezés benyújtásakor fontos a kötelező iratok mellett a többletpontokat igazoló dokumentumok csatolása, hogy ezzel is növelje felvételi esélyeit a jelentkező.
Szombat, vagyis február 15-én éjfélig lehet jelentkezni a 2014 szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre. A jelentkezés benyújtásakor fontos a kötelező iratok mellett a többletpontokat igazoló dokumentumok csatolása, hogy ezzel is növelje felvételi esélyeit a jelentkező.
A felvételi összpontszámot a tanulmányi pontok, az érettségi pontok valamint a többletpontok adják. Többletpontokhoz több jogcímen is hozzá lehet jutni, ezeket a vonatkozó rendelet két fő csoportra osztja: jogszabály alapján és képzési területenként adható többletpontokra.
Előnyös helyzetben van az, aki az idei felvételi előtt már szerzett vagy szerez valamilyen szakképesítést, OKJ-s bizonyítványt, hiszen amellett, hogy máris jó elhelyezkedési lehetőséget kínáló szakmája van, a felvételi pontszámításnál is értékes többletpontokat szerezhet vele. A felvételi tájékoztatóban megtalálható, hogy melyik képzési területhez tartozó alapképzési szakokon kapható emelt szintű vagy felsőfokú OKJ-s szakképesítés után többletpont. Egy OKJ-s, szakirányú emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítés 24 többletpontot érhet. Ha a képzést igazoló dokumentum a felvételi jelentkezés határidejéig még nem áll rendelkezésre, az 2014. július 10-ig pótolható.
2014. január 1-jétől az alap- és osztatlan szakokon 260, a felsőoktatási szakképzéseken pedig 220 a minimumponthatár (a korábbi 240, illetve 200 helyett) - aki ennél kevesebb pontot szerez, egyetlen állami ösztöndíjas vagy önköltséges szakra sem kerülhet be. A minimumponthatárt az emelt szintű érettségiért járó pontokkal együtt, de a más jogcímen kapott többletpontok nélkül kell elérni.
2015-ben 280, 2016-ban pedig 300 lesz a ponthatár az alap- és osztatlan képzéseken, a felsőoktatási szakképzésre jelentkezőknek pedig 240, illetve 260 pontot kell majd szerezniük. A mesterképzésekre jelentkezőknek a maximális 100 pontból 2014-ben is legalább 50 pontot kell szerezniük.
Az alap- és osztatlan szakokon, illetve felsőoktatási szakképzéseken az idén sincsen állami ösztöndíjas keretszám: az, aki eléri a minimumponthatárt, és belefér az intézmény által meghatározott kapacitásba, támogatott formában kezdheti meg a tanulmányait. A szakos kapacitást - állami ösztöndíjast és önköltségest együtt - a felvi.hu-n megtalálható.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter tavaly november 13-án írt alá részmegállapodást arról, hogy a 2014-es felvételin minden szakon lesznek államilag finanszírozott helyek. Tizenhat népszerű szakon - köztük a jogászképzésen, a kommunikáció és a gazdasági szakokon - azonban központi ponthatárt állapítottak meg: csak az kerülhet be támogatott képzésre, aki ezt eléri.
A ponthatárok alacsonyabbak, mint 2013-ban: akkor lejjebb kellett vinni a küszöböt, hogy a kormány ígéretének megfelelően a hallgatók 10-20 százaléka állami ösztöndíjas formában kezdhesse meg a tanulmányait