MozaikSzellemi örökség egy különleges világ

2012. december 8., szombat
 

December 7-én Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere bejelentette, az UNESCO illetékes kormányközi bizottsága párizsi ülésén a matyó hímzést és a magyar solymászatot is felvette a szellemi kulturális örökség reprezentatív listájára.

 

 


A hír kapcsán Lelkes István festő, aki maga is solymászkodott és a 90-es éveken nevéhez fűződik a Hódmezővásárhelyi Solymásztalálkozó megszervezése, a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a solymászat, a vadászkultúra legszebb gyöngyszeme, legalább 4000 éves múltra tekint vissza. A felnevelt szelíd madár ösztönének engedelmeskedve vadászni kezdett, majd visszatért az emberhez. A solymászat ezzel elindult hódító útjára. Valahol Belső-Ázsia pusztáin élhetett az a gyűjtögető-nomád vadász, aki először tartott vadászmadarat, talán nem is tudatosan solymászati célra.

 

A magyar solymászat története valószínűleg a magyar nép kialakulásával egykorú. Ázsiából valószínűleg a nomád vándorló törzsek, hunok, avarok hozták Európába. A honfoglaláskor már egy solymászatot magas szinten művelő nép jött a Kárpát-medencébe.

Nagy Lajos király fősolymásza Magyar László könyvet írt a solymászatról. Mátyás királyról és feleségéről Beatrix királynéről feljegyezték, hogy szívesen solymásztak. A Rákóczik is rendszeresen solymásztak. A középkorban nem volt Magyarországon olyan nemesi udvarház, ahol ne tartottak volna solymászmadarakat. A solymászat nemes szórakozás volt, sőt elismert művészet, melynek fontos szerepe még abban az időben a nagyúri háztartások ellátása apróvaddal. Hazánkban és egész Európában a solymászat a 16. és 17. században élte virágkorát. Igaz, csak királyi privilégium volt, vannak feljegyzések halálbüntetésről, sólyomfióka ellopása miatt.

Az első ezredév végére már egész Európában elterjedt a solymászat.

 

A Magyar Solymász Egyesület által 2009-ben beadott szellemi kulturális örökség kérelem Vásárhelyi Híreknek elküldött másolatában olvasható, hogy a hazai solymászat megőrzése körébe tartozik a solymászat-történet kutatása, emlékek feltárása, számbavétele, a tudás hozzáférhetővé tétele éppen úgy, mint a gyakorlati madáridomítás és ragadozó madárral való vadászat művelése. A solymászok közössége fenntartja, ápolja és fejleszti a nemzetközi solymászközösségekkel való együttműködést. Lelkes István is megerősítette, a solymászatban egyáltalán nem a vadászati eredmény a fontos. A solymászat sok szállal kötődik a természethez, a természet megőrzéséhez. A ragadozómadarak ismerete, élőhelyükön való megfigyelésük, a solymászmadarakkal való együttélés, a tenyésztésük olyan tudományos ismeretekkel ruházzák fel a solymászokat, amelyek a szabad természetben nem, vagy csak ritkán és felületesen sajátíthatók el. Ez a tudás jól kamatoztatható a ragadozó madarak védelmében, a természetvédelemben.

 

Tegyük hozzá a vadászsólymok fontos feladatot is ellátnak, mert talán kevesen tudják, hogy például a Liszt Ferenc repülőtéren évek óta röptetnek sólymokat, hogy mentesítsék a légteret a madárcsapatoktól, megelőzve a repülőgépbaleseteket, vagy Tokaj szőlői felett repített ragadozó madarakkal védik meg a termést a lakmározó seregélycsapatoktól, illetve haltenyésztésre használt tavaknál a halakat tizedelő kárókatonák ellen.

 

A solymászat magyarságunk gyökereiből származó örökségünk, állítják a solymászattal foglalkozó madarászok. Véleményük szerint azzal, hogy magyar solymászatot az UNESCO a szellemi kulturális örökség reprezentatív listájára felvette, magyarországi hagyománya, hasznosíthatósága, a természetben betöltött szerepe széles körben megismerhetővé válik.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön

Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön

A vásárhelyi csapat visszacsúszott a 9. helyre a tabellán, a bajnokság első felét, egyben 2024-et 4 győzelemmel és 7 vereséggel zárta.
Osztrák bajtársak adománya

Osztrák bajtársak adománya

Két hódmezővásárhelyi katona a KFOR nemzetközi békefenntartó misszió magyar kontingens tagjaként Koszovóban súlyos sérülést szenvedett.
Itt a korcsolyaszezon

Itt a korcsolyaszezon

December 20-án, pénteken 14:00 órától a Pörgős Pengék jégkorong csapat bemutatójával indul a korcsolya szezon Vásárhelyen.
2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok

2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok

2025-ben 5 hosszú hétvége lesz, de idén nem lesz hatnapos hosszú hétvége. 2025-ben is három  szombati munkanap lesz.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 1. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Jogerős ítélet született
Jogerős ítélet született A Volánbusznak járó több tízmillió forintos támogatást, az ez után járó késedelmi kamatokat, valamint perköltséget ítélte meg a bíróság. Van még további nyitott kérdés.
 
Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban
 Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban A karácsony a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepe. De vajon honnan ered mindez? Mióta szokás a faállítás, mi került régen és mi kerül ma az a karácsonyi asztalra?
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2 2024. 50. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Ez volt az első hazai vereség
Ez volt az első hazai vereség Az egri Eszterházy SC-t látta vendégül a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 10. fordulójában.Három ponton múlott.
 
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal A hazai és idegenbeli mérleget nézve teljesen ellentétes előjelekkel várta a két együttes a pénteki találkozót.
 
Rézkori település az egykori DÉMÁSZ központ területén
Rézkori település az egykori DÉMÁSZ központ területén Több mint 4800 négyzetméteren egy kora rézkori település objektumait valamint sírokat tártak fel és sok feldolgozásra váró leletanyag került a Tornyaiba.