GazdaságSokmilliós károkat okoznak az inváziós növényfajok

2020. november 2., hétfő
 
Sokmilliós károkat okoznak az inváziós növényfajok

Webtérképet készítenek az agresszíven terjedő inváziós növényfajokról az SZTE kutatói. A selyemkóró, a keskenylevelű ezüstfa, az aranyvessző, a gyalogakác, a bálványfa, az akác térbeli jelenlétét bemutató digitális térkép előállítását kezdték el a Szegedi Tudományegyetem geográfusai, geoinformatikusai, ökológusai és az Agrártudományi Kutatóközpont szakemberei.

 

 

 

 

 

Az inváziós növényfajok visszaszorítását célzó információk összegyűjtésben a természetjárók, a természetvédelmi civil szervezetek segítségére is számítanak a tudósok.

 

A magyar természetvédelem jelenlegi legnagyobb kihívása a biológiai invázió. Az élőhelyek megőrzése és az őshonos fajok védelme mellett a lakosság egészségügyi állapota szempontjából is fontos feladat az agresszíven terjedő özönnövények visszaszorítása. A zömében más kontinensről behurcolt vagy betelepített növények közül a parlagfű a legismertebb, de más invazív fajok pollenje is allergén hatású. Az inváziós növények elszaporodása az utóbbi években fokozódott az árterekben, s ennek következtében erősödött az árvizek kockázata.

 

A biológiai invázió rendkívül gyors folyamat. E rendkívül súlyos környezet- és természetvédelmi probléma megoldására csak akkor van esélyük a természetvédelmi, árvízvédelmi és népegészségügyi szakembereknek, ha tisztán láthatják Magyarország inváziós fertőzöttségének mértékét, annak aktuális térbeli jellemzőit, ha azonosítani tudják a fertőzési gócpontokat, a fajok terjedési útvonalait. Ennek az Inváziós Fajok Országos Térinformatikai Adatbázisának a kialakítása az egyik célja a Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékének vezetésével és az Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézetének közreműködésével 2020 szeptemberében létrejött kutatócsoportnak.

 

A Plants nevű tudományos folyóiratban jelent meg az SZTE-kutatók publikációja: meghatározták a Dél-Alföldön a selyemkóró terjedését befolyásoló földrajzi tényezők körét, az inváziót okozó környezeti változók súlyát. 

A kutatócsoport tagjai megkezdték a hat legelterjedtebb magyarországi inváziós növényfaj – a selyemkóró, a keskenylevelű ezüstfa, az aranyvessző, a gyalogakác, a bálványfa, az akác – térbeli jelenlétét bemutató digitális térképek előállítását. A földfelszíni adatokat műholdas és távérzékelési adatokkal, drónfelvételek térinformatikai elemzésével is kiegészítik. Emellett a természetjárókkal, és természetvédelmi civil szervezetekkel együttműködve közösségi – mobil applikációval – gyűjtött terepi adatokra is számítanak. Az SZTE és Agrártudományi Kutatóközpont szakemberi a vizsgált növényfajok elterjedését webtérképeken teszik majd elérhetővé minden érdeklődő számára.
 
 
VH-SZTE
 

Olvassa el ezt is!

Nehéz hétvégéje volt a Kosársulinak

Nehéz hétvégéje volt a Kosársulinak

A Vásárhelyi Kosársuli Felnőttcsapata elszenvedte első vereségét a szezonban, U20-asaink viszont remek hajrával nyertek.
Ez a győzelem lökést adhat

Ez a győzelem lökést adhat

Hosszú, pontmentes időszak után győzte le a HFC csapata az NB III-as sereghajtó Majosi SE-t.
Háromszáz oldalas kötet Tornyairól

Háromszáz oldalas kötet Tornyairól

Nagy Imre, Nátyi Róbert és Tóth Károly művészettörténészek hat írásban foglalják össze Tornyai életművét, amelyhez hatalmas mennyiségű fotóanyag kapcsolódik.
Frissdiplomások esélyei

Frissdiplomások esélyei

A megkérdezettek nagy része egy ígéretes munkáért hajlandó lenne elköltözni: többségük inkább külföldre menne, kicsit kevesebben az országon belül költöznének.
 

És ezt már olvasta?

100 éve hunyt el Szeremlei Sámuel
100 éve hunyt el Szeremlei Sámuel Konferenciával és kiállítással emlékeznek a református lelkészre és történészre halálának centenáriuma alkalmából.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2 2024. 46. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Megjelent a Tornyai János Múzeum évkönyve
Megjelent a Tornyai János Múzeum évkönyve Megjelent a Tornyai János Múzeum ötödik évkönyve, amelyben nyolc tanulmányban mutatják be a vásárhelyi közgyűjtemény kutatási eredményeit.
 
A végére elfáradt a Kosársuli
A végére elfáradt a Kosársuli A vásárhelyi csapat szinte végig futott az eredmény után, és bár a végén megvolt a lehetősége a győzelemre, végül szoros csatában alulmarad
 
Bronzérmes lett a Crystal Dance Club csapata
Bronzérmes lett a Crystal Dance Club csapata Toszkánában, az év egyik legrangosabb versenyén, a világkupán jártak a vásárhelyi mazsorettek.
 
Hat aranyérem az Országos Bajnokságon
Hat aranyérem az Országos Bajnokságon Ugrai Panna lett a Kaposváron rendezett rövidpályás úszó országos bajnokság legeredményesebb versenyzője.
 
Megkezdődött a hódmezővásárhelyi tanyán késelő férfi pere
Megkezdődött a hódmezővásárhelyi tanyán késelő férfi pere A múlt év végén egy éjszaka késsel támadt egy hódmezővásárhelyi tanyán élőkre, és többször megszúrt két embert. Az ügyben januárban dönt a bíróság.