Bármilyen kedvezményes részletfizetési modellt is alkalmaznak, a kistelepülések lakóinak 5-15 százaléka képtelen fizetni a szennyvízközmű-hozzájárulást. Miközben az ország kilencven százaléka néhány évben belül csatornázott lesz, a kényszerbekötések miatt több százezren adósodnak el.
Csatornázás a mindszenti Szabaság utcában (Fotó: VH)
A Csongrád megyei Mindszenten a 3200 ingatlanból 476-ra jelzálogot jegyeztetett be az önkormányzat a nemfizetés miatt. A legrászorulóbbakat a fejlesztés duplán sújtja: aki nem köt rá a csatornára, annak a csatornadíjnál drágább talajterhelési díjat kell majd fizetnie, értesült a hvg.hu.
A hvg cikke szerint Csongrád megyében több helyen is az utolsó pillanatokban kezdődött a roham. Bár itt évekkel ezelőtt előfordultak olyan esetek, hogy „titokzatos” befektetők keresték fel az önkormányzatokat azzal az ígérettel, hogy segítséget nyújtanak, s majdhogynem ingyen építhetik ki a csatornát lakóhelyükön.
Mint ismeretes egy településen akkor alakult meg a társulat, ha a lakosok legalább 75 százaléka beleegyezett a csatorna építésébe. Amennyiben megalakult, a többi lakos is kényszertaggá vált. A társulatok, pénzintézetekkel felvéve a kapcsolatot, részletfizetési konstrukciókat dolgoztak ki a lakosok számára: a településeken a bekerülés költsége csak megközelítőleg azonos, hiszen a fajlagos költségek a lakosok száma, a terület nagyságától függően változnak.
Átlagosan az egy háztartásra eső bekerülés 150-250 ezer forint közötti, ami különböző futamidőkkel számolva havonta 2500-6000 forint terhet jelent. Még ezt sem tudta mindenki fizetni, a legtöbb településen 10 és 25 százalék közé tehető a nem fizetők száma. A Csongrád megyei Mindszenten a lakosok 74,6 százaléka fizet rendesen, így került a tavalyi év végén 476 ingatlanra jelzálog. „Mindezek ellenére, csapataink harcban állnak. A településen egyidejűleg több helyen dolgoznak a kivitelezők” – mondja Hevesi István, a Mindszenti Víziközmű Társulat elnöke.
A befizetések 2008 júniusában indultak, amiből mára 376 millió forint gyűlt össze: a mindszenti szennyvízberuházás támogatási intenzitása eredetileg 85 százalék volt (és 15 százalék lett volna az önerő), amit időközben 94,6 százalékra emeltek, de az önkormányzat a maradék 5,24 százalékra is pályázatot nyújt be az önerőalaphoz. Ha megkapják, a megmaradt 376 milliót sem a házak rákötésére költenék (vagyis, hogy a befizetőknek ne kelljen a ház és a csatornacsonk közötti távolság áthidalásáért még extrán fizetni), hanem utat építenének belőle – ami nem feltétlenül tetszik majd a befizetőknek, írja a hvg.
A csatornapályázathoz annak idején esélyegyenlőségi tervet is kellett készíteni, ennek részleteit azóta sem dolgozták ki: más kérdés, hogy a romaintegrációs tervekért a többségi lakosság nem feltétlenül rajong, az új kormány pedig nem is nagyon kéri számon. Pedig ez az uniós pénzből megvalósuló helyi fejlesztéseknek feltétele volt.
A cikkíró néhány mindszenti lakost is megkérdezett, akik közül van aki tudja fizetni a részletfizetést, van aki viszont nehezen. Egy középkorú asszony azt mondta, „Csóri itt mindenki, aki tud, menekül, nézze, mennyi ház eladó errefelé.”
Az asszony azt mondja, annak idején arra hivatkoztak, hogy a szennyvízcsatorna elkészültével majd özönlenek ide a cégek, felmegy az ingatlanok ára. „Hát, azt megnézem” – tette hozzá.
„Aki a társulathoz fordul segítségért, annak segítünk. Megadjuk a lehetőséget halasztásra, átütemezésre, de ha azt tapasztaljuk, hogy nem tartja be a kérelmező a megállapodást, többet nem tudunk segíteni. Tudom, hogy sok a nehézség, főleg itt mifelénk, sok a munkanélküli, drága a gyógyszer, meg nálunk is sok a devizahiteles. De nem tehetünk mást. Nekünk az egész közösség érdekét kell nézni, különben a hűtlen kezelés gyanúja is felmerülhet” – magyarázza Hevesi István a hvg.hu cikkírójának.
Mindszenten a gerincvezetékre csatlakozásban segít az önkormányzat úgy, hogy helyi vállalkozók közösen szerezhetik be a szükséges anyagot a rákötéshez, majd közmunkásokat bevonva a munkálatokba, féláron végzik el a bekötést, a piaci 4500 per méter helyett már akár 2500 forintig is le tudják szorítani az árakat. Eddig a településről 650-en jelezték, hogy az olcsóbb lehetőséggel kívánnak élni, többnyire olyanok, akik eddig is fizették a hozzájárulást. A települési szolgáltató, az Alföldvíz, amely néhány éve felelős a vízközműért, vállalta, hogy ingyen műszaki tanácsokat ad a bekötésekhez, de ennél több segítséget – a jelenlegi álláspont szerint – nem tud nyújtani az önkormányzat. Ha elkészül a szennyvízcsatorna, a vízközmű-társulat feloszlik, onnantól kezdve az adósok problémája az önkormányzat vállait nyomja.