Talán csak a gazdasági életben járatosaknak nem meglepő, hogy egy hódmezővásárhelyi cég érte el a megyében a legnagyobb árbevételt.
A Csongrád megyei székhelyű vállalkozások nettó árbevétele 2016-ban több mint 300 milliárd forinttal, 15,8 százalékkal emelkedett az előző évhez képest - derül ki a száz legnagyobb helyi céget bemutató pénteken megjelent kiadványból.
A Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Délmagyarországot kiadó Lapcom Zrt. közreműködésével megjelent 'Top 100 - Csongrád megye gazdasága 2017' című kiadványban közölt adatok szerint a 2320,4 milliárd forintos árbevétel 65 százalékát a TOP 100 vállalkozás érte el, a növekedés is e körnek köszönhető. A kereskedelem árbevételének csaknem 70 százaléka, a feldolgozóipar árbevételének majdnem 80 százaléka, valamint a villamosenergia-ipar árbevétele szinte teljes egészében a száz legnagyobb cégtől származik. A vezető nemzetgazdasági ág szerepét a feldolgozóipartól átvette a kereskedelem, gépjárműjavítás, a csaknem 500 milliárd forintos növekedés következtében részaránya 29 százalékról 45,9 százalékra emelkedett.
2016-ban Csongrád megyében a legnagyobb, 516,92 milliárd forintos árbevételt a hódmezővásárhelyi székhelyű Országos Dohányboltellátó Kft. érte el. A dohánynagykereskedelmi cég több mint tízszeresére növelte árbevételét a megelőző évhez képest.
Hódmezővásárhelyen, az Erzsébeti úton működik 2015 novembertől a British American Tobacco (BAT) és a Continental-csoporthoz tartozó Tabán Trafik Zrt. dohánygyártó közös vállalkozása, az Országos Dohányboltellátó Kft. Itt működött korábban a vásárhelyi dohánygyár, erre a címre van bejegyezve a Tabán Trafik Zrt. és több más cég is. A Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterrel meglehetősen szoros kapcsolatot ápoló Sánta János, a Continental-csoport vezetője. A hódmezővásárhelyi gyökerű cégbirodalom a trafikrendszer kialakításában is kulcsszerepet játszott. Sánta János korábban tagadta, hogy ő írta volna a trafiktörvényt – viszont a véleményét kikérték. Azt is sikerült elérni, hogy a központi trafikellátón folyik át az 500-600 milliárd forint értékű teljes magyar dohányeladás.
Idén augusztusban pedig még tovább bővült a Lázár János kancelláriaminiszter dohányügyi tanácsadójaként számon tartott, hódmezővásárhelyi gyökerű Sánta János birodalma, a Continental-csoport. DIET Tobacco Europe Kft. néven új dohánynagykereskedő céget jegyeztetett be, közösen a Continental Dohányipari Zrt. és az izmiri illetőségű Birgül Sandal.
A gazdasági mutatókat kevésbé ismerőknek tudniuk érdemes, hogy egy átlagos doboz cigaretta ára 1100 forint körül van, vagyis a Dohányboltellátó minden megvásárolt doboz cigarettán 29 forintot keres. Ebből lejönnek persze a költségek, de az adózott eredmény felől számolva az látszik, hogy nagyjából 4 forintot teszünk a Sánta-érdekeltség zsebébe minden doboz cigaretta megvásárlásakor. Vagyis 2016-ban 3,2 milliárd profitot termelt a cégtulajdonosoknak.