
Hódmezővásárhely új polgármestere a választás után arra lett figyelmes, hogy laptopjának működése megváltozott: lelassult, nehezebben kapcsolt be és ki. Kiderült: a billentyűleütéseket is figyelő kémszoftver van rajta.
Márki-Zay Péter a PC-je lassulása által okozott kényelmetlenségek miatt az eszközt szakemberhez vitte, aki megállapította, hogy feltörték a gépét, és kémszoftvert telepítettek rá. A titkos program a billentyűzethasználattól a futtatott alkalmazások listáján át a megnyitott weboldalakig minden számítógépes tevékenységet továbbít egy németországi IP-címre. A szakértő szerint profi munkáról van szó, mivel a felfedezett képprogramot amatőr felhasználó képtelen telepíteni.
Az ügy pikantériája, hogy a szoftver a teljes Márki-Zay család számítógépes tevékenységéhez hozzáférhetett.
Laikusok számára kevésbé ismert, hogy mire képes egy kémprogram (keylogger), miért veszélyes?
A keyloggerek általában nem csak – ahogy a nevük is mutatja – a billentyűzetet figyelik és naplózzák a használatát, ennél sokkal többre képesek. Nemhiába, hiszen a cél, egy vagy több személy megfigyelése, így – bár a legfontosabb a billentyűzet megfigyelése – több funkcióval is ellátják ezeket a programokat.
Pár fontosabb funkciót egy átlagosnak mondható kémprogramból:
- a billentyű leütések naplózása (mikor, melyik programban történt)
- képernyőmentés adott időközönként, vagy esemény hatására
- weboldalak látogatásának figyelése
- vágólapra mikor és milyen tartalom került
- mikor melyik alkalmazást, programot indították el, vagy zárták be
A komolyabb (nem is könnyen beszerezhető) kémprogramok, nem igényelnek klasszikus telepítést, hiszen éppen azaz egyik fő cél, hogy észrevétlenül települjön a célgépre. Általában vírus formájában jut a gépre (vírusos program, pendrive, vagy email útján), nem is csinál semmi látványosat, nem fogja a háttérképünket módosítani és tönkretenni a Windows-t, hiszen a fontos, hogy sokáig a gépen maradjon észrevétlenül és gyűjtse az információkat. Majd persze továbbítsa azokat, és ez egy jól észrevehető tevékenység az avatott szemek számára, hiszen kimenő kapcsolatot létesít és adatforgalmat generál, még akkor is, ha mi éppen nem internetezünk, nem kommunikálunk.