
Megkezdődött az alföldi folklór egyik gyöngyszemének a felújítása. Tavasszal már ismét rendezvényeket szeretnének a vásárhelyi Tájházban.
Fotó: VH
Összejött 7 millió 250 ezer forint, amely már elegendő egy átfogó, a hosszabb távú állagmegóvást biztosító felújításra. Így lehet összegezni Almási István mai sajtótájékoztatójának leglényegesebb információját. A polgármester elmondta, sikeres volt a Nemzeti Kulturális Alap Örökségvédelmi Kollégiumának Veszélyeztetett Műemléki Épületek Megóvására kiírt pályázatuk, amelyen 4 és félmillió forintot nyertek, amelyet 10 százalék önrésszel kellett kiegészíteni.
Június közepén jótékonysági koncertet és műtárgy aukciót szervezett a Tájház üzembentartója, a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ. Ennek eredménye 250 ezer forint volt, illetve a Tornyai János Múzeum és Művelődési Központ átcsoportosítással 2 millió forintot tett hozzá a felújításhoz.
A rendelkezésre álló 7 millió 250 ezer forintból minden felújítás elvégezhető. Továbbá meg kell említeni 4 vásárhelyi vállalkozást, amely a Tájház felújításához önzetlenül anyagot és munkaerőt ajánlott fel.
Mint megtudtuk, az NKA-hoz beadott pályázati anyagban a felújítási tervek mellett az egyes munkálatok árajánlatait is bekérték.
Mint arról elsőként a Vásárhelyi Hírek idén májusban beszámolt, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ szakemberei felmérték a Népművészeti Ház állapotát és az akkori megállapítások alapján arra jutottak, hogy balesetveszélyes az épületegyüttes.
Elengedhetetlen a cseréptetős épület felújítása, illetve az alárakásos szigetelése. Riasztóan nagy repedések keletkeztek a falain, ezt hamarosan statikus is megvizsgálja. Nincs kiépítve az ereszcsatorna sem. Van ahol a megrepedt tetőgerendát is cserélni kell. Ezekhez képest könnyen orvosolható, de anyagigényes munka, a padlásfeljáró pótlása, a téglaburkolat javítása, az elkorhadt kerítés cseréje. Ez utóbbi munkálatok már elkezdődtek. A kerítés, a kapuk anyaga borovi fenyő, amely híres tartósságáról, időjárás-állóságáról.
Az egyik „legnagyobb falat” a nádtető cseréje, amelyet olyan kivitelezőkre bízták, akik az Ópusztaszeri Emlékparkban már „letették a névjegyüket.”
Varga Anikó a BFMK igazgatója reméli, hogy az előrejelzések szerint hosszú meleg őszi időszakban elkezdődhet a nádtető cseréje, illetve jól halad majd a többi nagyobb felújítás.
Kapcsolódó cikkünk: (A Tájház májusi állapota fotóinkon)
Meg kell menteni az enyészettől!