















Laikus számára talán fel sem tűnik a hódmezővásárhelyi Népművészeti Ház igencsak lepusztult állapota. A köznyelvben csak Tájháznak hívott épületegyüttest életveszélyessé nyilvánították és bezárták a nagyközönség előtt.
Fotók: VH
Ez, egyúttal a válasz is olvasóink kérdésére, hogy tavaly ősz óta, miért nincsenek rendezvények a hódmezővásárhelyi folklór egyik kincsében. Jelenleg úgy tűnik egy darabig nem is lesznek.
„Tavaly ősszel itt jártak a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központból, felmérni a Népművészeti Ház állapotát és az akkori megállapítások alapján arra jutottunk, hogy nem biztonságos az épületegyüttes.”- mondta Dr. Nagy Imre a Vásárhelyi Hírek megkeresésére.
A Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ igazgatója elmondta, levelet írtak L. Simon Lászlónak, a kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkárnak, aki válaszában jelezte, hogy csak az év második felében lesznek olyan pályázatok, amely a Népművészeti Ház felújításának költségét fedezné.
Csak becsülni lehet a költségeket, ugyanis - mint az a Galériánk képein is látható - le kell cserélni a nádat az egyik épület tetején. Nemcsak több helyen megbomlott, hanem még a madarak is szétszedegették, a drótozás is elkorrodált. A tartós, minőségi nádazás elengedhetetlen lesz egy ilyen épületnél.
Rakonczai Tibor, a Népművészeti Ház gondnoka lelkiismeretes kisebb karbantartásai nem pótolhatják az olyan felújításokat, ami miatt például több helyen riasztóan nagy repedések keletkeztek a cseréptetős épület falain. Ennek két oka is van: nagyon hiányos az alászigetelés és nincs kiépítve az ereszcsatorna. Van ahol a megrepedt tetőgerendát is cserélni kell. Ezekhez képest könnyen orvosolható, de anyagigényes munka lesz az elkorhadt kerítés cseréje, a padlásfeljáró pótlása és a téglaburkolat javítása. Természetesen a javítások felsorolása a teljesség igénye nélkül van, hiszen a szakemberek látják majd, hogy mi mindent kell csinálni.
„A Népművészet Háza azért is különösen értékes, mert az ország sok skanzenjéhez képest a vásárhelyi szinte a város közepén van, könnyen megközelíthető, igen népszerű a lakosság körében” - mondta a múzeumigazgató. Nagy Imre azt is hozzátette, a központhoz tartozó Papi-féle szélmalom, a Kopáncsi Tanyamúzeum felújítása és a Csomorkányi Templomrom rendezése sorából a Népművészeti Ház kimaradt. Fontos lenne az alföldi folklór egyik gyöngyszemének a felújítása.
Mint arról 2014 szeptemberében írtunk, akkoriban csak civil szervezetek indulhattak egy felújítási pályázaton, amit a város úgy oldott meg, hogy a Csomorkányi Templomromot az Erzsébeti Olvasókör, a Papi-féle szélmalmot a Visszhang utcai Olvasókör, a Kopáncsi Tanyamúzeumot pedig az új-kishomoki Olvasókör Egyesület „gyámságába adták”.