
„Bárcsak minden városban így lenne!” A Hódmezővásárhelyen első és eddig egyetlen településként a Mindennapi testnevelés program alapján iskolai vívás bevezetésére reagálva mondta ezt Polgár Pál a Vásárhelyi Híreknek.
A képen Polgár Pál és Magyary Ágnes (Fotó: VH)
A Magyar Vívószövetség ügyvezető igazgatója részt vett a május 4-5-én a Hódtói Sportcsarnokban rendezett Vívó Gyermek Országos Bajnokságon. Itt kérdeztük Polgár Pált a Hódmezővásárhelyen tervezett vívócentrumról.
Megírtuk, tavaly októberben ugyanitt, a Hódtói Sportcsarnokban jelentette be Lázár János országgyűlési képviselő és Csampa Zsolt, a Magyar Vívó Szövetség elnöke, hogy Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata a helyi sportélet fejlesztése és a sportág támogatása érdekében egy vívócentrum létrehozásáról döntött. Mind a sportoló fiatalok számát, mind a tervezett centrum infrastruktúráját tekintve vidéki viszonylatban egyedülálló központ létrehozását a Magyar Vívó Szövetség kiemelten támogatja, így Hódmezővásárhely a sportág utánpótlásának egyik legfontosabb vidéki központja lesz.
Nem sokkal a bejelentést követően megkezdték a centrumnak helyet adó Dr. Rapcsák András és Cukor utca sarkán álló egykori Tiszti Klub épületének a felújítását.
„17 pást felállítására lesz elegendő hely, és már jóval szélesebb kihasználtságról van szó, ugyanis az Olimpiai Sportközpontok egyike lenne. Vagyis a tatai, a mátraházi és a dunavarsányi olimpiai felkészülési központok sora, a hódmezővásárhelyivel bővülne. A kadett, a junior és a felnőtt sportolók egyik felkészítő bázisa lehet. A vívósport számára a városban nagyon jók az adottságok, a vívócentrumtól nem messze uszoda van, jó szálláslehetőségek állnak rendelkezésre.” mondta Polgár Pál. Az ügyvezető igazgató azt is elmondta, a Magyar Vívószövetség örömmel vette, hogy Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár személyesen is kapacitálja a központ létrehozását. Végül azt is megemlítette, hogy július elején minden eldőlhet, amikor is összeülnek a kormány illetékesei, hogy megtárgyalják a vásárhelyi vívócentrum jövőjét.
A vívás az egyik legrégebbi hagyományokkal rendelkező sportág Hódmezővásárhelyen, 1888 óta meghatározó szerepet tölt be a város életében. Számos kiemelkedő sportoló pályafutása indult a városból, közülük Juhász Katalin és Gyuricza József olimpiai érmet nyertek, de olyan vívómestereket is adott Hódmezővásárhely az országnak, mint Banga Sámuel és Belovai Péter. 1965-től Kormány Lajos vívóedző keze alatt új generáció nőtt fel. Tanítványa, Magyary Ágnes, a hódmezővásárhelyi Csomorkány Sport Egyesület életre hívója azóta is az utánpótlás nevelés úttörője: kidolgozta a vívás oktatás beépítését a – 2005-ben hazánkban elsőként Hódmezővásárhelyen elindult – mindennapos testnevelés programba, amelynek keretében ma már 700 kisdiák lehet részese a sportnak.