Demonstrációs műtőt és rendelőt is kialakítottak a hódmezővásárhelyi kórházban, az országos skill-laborhálózat részeként.
Az egészségügyben rengeteg új technológia születik, amelynek használatára fel kell készíteni az egészségügyben dolgozókat. Ez indokolta a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemen, valamint a hozzájuk tartozó 16 oktatókórházban a skill-laborhálózat kialakítását, amelyben élethű körülmények között gyakorolhatják az egészségügyi dolgozók a betegellátáshoz szükséges beavatkozásokat. A kormány 13 milliárd forintot biztosít a projektre.
Az egyik kialakított skill-labor a hódmezővásárhelyi kórházban van. A hódmezővásárhelyi laboratórium kialakítására és felszerelésére 250 millió forintot fordítottak. Európában először alakítottak ki az egész országot lefedő skill-laborhálózatot.
Most újabb két egységét adták át október 13-án. Ezen részt vett az emberi erőforrások minisztere.
Kásler Miklós a három vidéki orvosképző egyetemen és 16 megyei oktatókórházban 13 milliárd forintos beruházással kialakított skill-laborhálózat kapcsán kiemelte: az orvostudományban elképesztő tempóban jelennek meg új technológiák és eljárásrendek.
Ahhoz, hogy a magyar betegek megfelelő színvonalú ellátást kapjanak, messze nem elég az infrastruktúra fejlesztése, olyan szakemberekre van szükség, akik magas felkészültséggel kezelik a pácienseket - fűzte hozzá.
A laboratóriumok lehetőséget biztosítanak a medikusoknak, a rezidenseknek, az orvosoknak és ápolóknak a diagnosztikai, terápiás és életmentő beavatkozások gyakorlására szimulációs környezetben - tudatta a miniszter.
Kallai Árpád, a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó főigazgatója elmondta, az intézményben egy szemináriumi és két demonstrációs termet, egy-egy demonstrációs műtőt és rendelőt, valamint az ezekhez kapcsolódó kiszolgálóhelyiségeket alakítottak ki.
Eddig több mint 1200 szakember kapott képzést a laborban, egyebek mellett az újraélesztés alapjait, az intubálás, valamint a gépi lélegeztetés gyakorolták a résztvevők - mondta a főigazgató, hozzátéve: ezek a képzések a kezdő és gyakorló szakemberek számára egyaránt biztonságot adnak.
A képzések Hódmezővásárhelyen 2019 áprilisában indultak, a labor 2020-ban készült el. A koronavírus-járvány során hatalmas előnyt jelentett a labor megléte, és az ott szerzett gyakorlat - hangsúlyozta Kallai Árpád, aki hosszú távon akár a laikusok képzésére is lehetőséget lát a laboratóriumban.