A nyári szezonban a legtöbben a nyaralással és talán a vízparti kikapcsolódással foglalatoskodunk, mintsem a betegségekkel. Pedig jobb lenne erre is figyelni, hiszen a téli megfázásos szezon mellett, a nyári időszakban is megemelkedik a betegek száma egy-egy szakrendelésen.
A fül-orr-gégész szakorvosok tapasztalatai szerint elsősorban azoknak a betegekenk a száma emelkedik meg a nyári szezonban, akik a strandra járnak, ezen belül is a külső-hallójárat gyulladásos panaszaival mennek orvoshoz. Főként gyerekek, de a felnőttek száma is nő és nem csak a strandolóké, hanem az otthoni medencékben fürdőzőké is.
A fül- orr- gégészeti megbetegedések egy része szezonális, időjáráshoz, évszakhoz köthető. Mivel - mint most is - több napon át fordul elő rekkenő hőség, itt az ideje, hogy a tipikusan nyári időszakban jelentkező fül- orr- gégészeti panaszok, azok kezelése, megelőzésének lehetőségei terítékre kerüljenek.
Általában a betegek először otthon próbálják kezelgetni magukat, és ha minden kötél szakad, akkor fordulnak a gégészeti szakrendeléshez. Az ilyenkor elkezdett kezelés nyomán jobb esetben egy hét alatt le is vonul a gyulladás, már ha a páciens vissza tud járni rendszeresen.
A nyári melegben a strandolók leggyakoribb betegsége a hallójárat gyulladás. Annak érdekében, hogy ezt elkerüljük, fontos, hogy fürdés után mellőzzük a fültisztító pálcika használatát, hiszen a kis vattadarabbal végigkarcolhatjuk a hallójáratot és a sérült szövet remek „lakóhely” a baktériumok számára. Illetve aki eleve hajlamos a hallójárati gyulladásra, ne tartózkodjon sokat víz alatt. A hallójárat felázása ugyanis elősegíti a gyulladás kialakulását, különösen, ha szennyezettebb vízről van szó. Szennyezés alatt érthetjük a víz tisztítására használt vegyszereket, vagy épp a természetes vizekben fellelhető szerves anyagokat.
A külső – hallójárat gyulladás egy intenzív fájdalommal, a fül környéki terület beduzzadásával, esetleg fülfolyással és halláspanasszal jár. Néha a fájdalom sokkal intenzívebb, mint egy középfülgyulladásnál, ilyenkor be is lázasodhat a páciens. A hurutos panaszoknál a főbb tünet a hallás csökkenése, ilyenkor a betegek csupán 1-2 hét után jelentkeznek a szakembernél. ilyenkor már egy aktív folyadékgyülem is keletkezik a dobhártya mögött. Ebben az esetben a fülkürt tornáztatása és a légkondicionáló mellőzése segíthet.
A nagy meleg ellen a légkondicionáló használata bizony az orr- és melléküregeinek gyulladását segítheti elő. A hideg, száraz, folyamatosan áramló levegő orrnyálkahártya duzzanatot okoz, rontja a nyálkahártya ellenállóképességét, ezért hajlamosít a náthára, sőt, rosszabb esetben akár arcüreggyulladásra is. Egy 2500 főn végzett felmérés kimutatta, hogy a folyamatos légkondicionáló használatot nemcsak az orr, de még az alsó légutak is megsínylik. Emiatt célszerű a légkondicionálót szakaszosan üzemeltetni, és mérsékelten hűvös, nem pedig kifejezetten hideg levegőre állítani.