BulvárNílusi láz Óbecsén

2014. július 17., csütörtök
 
Nílusi láz Óbecsén

A Vajdasági RTV információi szerint idén eddig 17 beteget vizsgáltak a nyugat-nílusi láz tüneteivel. Közülük az egyiket a Vásárhelytől légvonalban 100 kilométerre lévő Óbecsén kezelik. Ő az első beteg a Vajdaságban.

 

 

 


A belgrádi Batut Közegészségügyi Intézet tájékoztatóján elhangzott, ez az első megbetegedés a Vajdaságban és további fertőzöttek felbukkanása szinte biztosra vehető. Ugyanis ez a nyugat-nílusi láz idénye az országban. Tavaly Szerbiában 238 beteget regisztráltak, és 32 ember bele is halt a fertőzésbe.

A nyugat-nílusi vírus által okozott megbetegedések jellemzően olyan időszakokban fordulnak elő, amikor sok a szúnyog, mert a vírus szúnyogcsípéssel terjed. Az első megbetegedések általában július második felében jelentkeznek, a legtöbb beteget pedig augusztusban és szeptemberben regisztrálják.

"A fertőzés szempontjából az idősebbek lehetnek veszélyben, akiknek gyengébb az immunrendszerük, valamilyen krónikus betegségben, magas vérnyomásban, cukorbetegségben, szívritmuszavarban vagy idegrendszeri zavarban szenvednek," -mondta Tombácz Zsuzsanna a Vásárhelyi Hírek megkeresésére.

Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv vezetője a hírrel kapcsolatban azt is elmondta, évente 1-2 eset Magyarországon is előfordul, de ennél több is lehet, mert nagy részt egyfajta nyári nátha képében vészelik át a megfertőzöttek. Vélhetőleg életre szóló immunitás alakul ki.

Az esetek ötödében a megbetegedés túlnyomórészt enyhe tünetekkel - láz, izomfájdalom, fejfájás, nyirokcsomó-megnagyobbodás, bőrkiütések - jár, magától gyógyul. Az esetek kis hányadában (1 százalék körül) azonban a fertőzés agyhártya- vagy agyvelőgyulladást okozhat, ami bénuláshoz, kómához vagy a beteg halálához vezethet.

 

A nyugat-nílusi lázat okozó vírust először 1937-ben Ugandában azonosították, és 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. A vírusgazdák a madarak, közöttük szúnyogok révén terjed, az emberre is szúnyogcsípés útján kerül át a kórokozó. A közegészségügyi szakember azt ajánlja, az emberre szálló szúnyogot azonnal le kell csapni, nem szabad megvárni, hogy bőrbe fúrja a fullánkját, de  érdemes szúnyoghálót felszerelni azokra a nyílászárokra, amelyek gyakran nyitva vannak.

Tombácz Zsuzsanna végezetül elmondta, az éghajlatváltozás egyik jellemzője, hogy Közép Európában is egyre gyakrabban bukkannak fel, eddig a térségre nem jellemző trópusi betegségek.

 

A hírhez kapcsolódik, hogy Hódmezővásárhelyen a hétvégén ismét szúnyogirtást rendeltek el. Július 18-án légi kémiai kezelés, majd egy nappal később, szombaton az esti órákban földi kémiai kezelés lesz.

 

Kapcsolódó cikkünk:


Hányásos és hasmenéses járvány tarol Vásárhelyen is (Kattintson!)

 

 
 
Selmeczi Dorottya - VH
 

Olvassa el ezt is!

Még mindig az úszók kabalája a vásárhelyi víz

Még mindig az úszók kabalája a vásárhelyi víz

Szinte egymásnak adják a kilincset a magyar válogatott úszók. A Magyar Paralimpiai Úszóválogatott megy, Gyurta Dániel és csapata jön.
Koncert Rapcsák András emlékére

Koncert Rapcsák András emlékére

Július 19-én, szombaton este 7 órakor a hódmezővásárhelyi Református Ótemplomban ad koncertet a debreceni Sol Oriens Kórus.
Nyert a Kosársuli az egriek ellen

Nyert a Kosársuli az egriek ellen

Október 10-én este az NB I/B Zöld csoportjának 3. fordulójában az Egert fogadta a Vásárhelyi Kosársuli és az előnyét végig őrizve magabiztosan győzött.
A tavalyi Őszi Tárlat fődíjasának önálló kiállítása

A tavalyi Őszi Tárlat fődíjasának önálló kiállítása

Művészete klasszikusan modern, illetve korszerűen klasszikus, köszönhetően a középkort idéző aprólékos technikának és az ebből eredő míves megformálásnak.
 

És ezt már olvasta?

Vásárhelyi fodrász Shanghajban versenyezhet
Vásárhelyi fodrász Shanghajban versenyezhet

A hódmezővásárhelyi Nagypál Dóra is ott lehet jövőre Shanghajban a 48. WorldSkills versenyen, amit szakmák olimpiájaként is szokták emlegetni.

 
A végére nem meredt energia
A végére nem meredt energia Október 31-én este a sereghajtó PTE-PEAC vendégeként folytatta az NB I/B Zöld csoportját a Vásárhelyi Kosársuli.
 
Mindenszentek és halottak napja
Mindenszentek és halottak napja Lelkileg nagy vigasztalás a hátramaradottaknak, hogy tehetnek valamit elköltözött szeretteikért imával, vezekléssel, szentmisével. Gyertyákat, mécseseket gyújtunk az elhunytak emlékére.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 40-41. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Jókai Mór és Vásárhely
Jókai Mór és Vásárhely Október 27-én rendezték a 48. Csongrád Megyei Levéltári Nap hódmezővásárhelyi rendezvényét a Bajcsy-Zsilinszky Endre utca Levéltárban.
 
A zongorák királya a Péczelyben
A zongorák királya a Péczelyben Steinway & Sons zongorát kapott a Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola. Hamarosan koncerttel avatják fel.
 
Rádió 1 Vásárhelyen is
Rádió 1 Vásárhelyen is A Rádió 1-nek az országban 46 frekvencián, vagyis ennyi településen szól helyi rádióként. A 47-dik Hódmezővásárhely lett.