










Lenézett lencsék, elfelejtett babok és mellőzött borsók érdekében lépett az ENSZ, hogy felhívja a figyelmet a hüvelyesek táplálkozási előnyeire, fenntartható termesztésére, azzal, hogy a 2016-os évet a Hüvelyesek Évének hirdette meg.
Fotók: VH
Ennek jegyében, illetve a Föld Napja alkalmából a Szent István Általános Iskola diákjai egy napfényes, játékos, és nem utolsósorban hasznos délelőttöt töltöttek el a Téglagyári Tanösvényen.
Ebbe az iskolába járni azért is jó, mert évek óta a környezetvédelem, a minket körülvevő természet központi kérdés az iskolában. A tetejében szinte minden ilyen rendezvényük a szabadban van. Így aztán mondhatnánk azt is, „hazajárnak” a Téglagyári tavakhoz, mint ahogy április 22-én is.
A diákcsoportoknak 9 állomást kellett leküzdeni, részben kvíz formájában, elsősorban tudással, kreativitással és némi kézügyességgel. A hüvelyesek körébe tartozó növények, termések tulajdonságaival ismerkedhettek. Az egyik állomáson a tanár például elmondta, a rostban, cinkben, B-vitaminokban, vasban, fehérjékben bővelkedő hüvelyesek jelentős szerepet játszanak a táplálkozás javításában; kétszer-háromszor annyi fehérjét tartalmaznak, mint a búza és a rizs, és ötször olcsóbb fehérjeforrások, mint a tej.
Az is kiderült , hogy miközben a hüvelyeseket évszázadok óta esszük, és azok több százféle változata közkedvelt volt a fáraók idejétől egészen a múlt század közepéig, értéküket ma gyakran alábecsüljük.
A 9 állomás között további témákban is jeleskedni kellett, mint például védett állatok puzzle, Magyarország és magyarlakta területek memóriajáték, a kenyérsütés fortélyai színesítették a vetélkedőt. Minderre a szikrázó napsütés, a madárcsicsergés, a langyos időjárás tette fel a koronát.