2014 januárjában mutatták be azokat a Szikáncson talált aranykincseket, amelyek abban az évben a Tornyai János Múzeum kiállítás-szenzációja lett.
Képeink a szállítmány megérkezés utáni ellenőrzésen készültek
Nagy várakozás előzte meg a hat és fél kilogrammos, úgynevezett ’Szikáncsi lelet’ bemutatóját, hiszen - néhány darab kivételével – rögtön a megtalálás évében, 1963-ban, valamennyi Budapestre került a Magyar Nemzeti Múzeumba.
A Vásárhelyi Hírekben (Cikkünk a lap alján!) 2010 decemberében megjelent a Szikáncson talált hat és fél kiló arany megtalálásának részletes történetét bemutató, eddig már több tízezres olvasottságú cikkünk évekig megmozgatta az emberek képzeletét. Ez is közrejátszott a kiállítás létrejöttében.
Az egyes becslések szerint törtarany értékben 50-60 millió forint értékű aranylelet eszmei értéke viszont több százmillió forintban számolható. Az 1439 darab háromféle színarany bizánci solidus pénzérme európai hírű és deklaráltan a Nemzeti Múzeum történetének egyik legjelentősebb értékű leletének néhány darabja a budapesti múzeum egyik, nem éppen exponált vitrinjében látható.
A Tornyai János Múzeum a kincsekből, a pénzérmék történetéről 2014 januárjában rendezett kiállítást, miután két héttel előtte megérkeztek a bemutatandó pénzérmek.
A Hódmezővásárhelyre megérkezett aranyérméket, az akkori igazgató, Nagy Imre vette át, akinek a nevéhez sok, országos jelentőségű, igényes, magas színvonalú képzőművészeti kiállítás fűződik. A Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ igazgatója elmondása szerint a történelmi Magyarország legnagyobb hun korabeli aranyleletéből 50 darabot sikerült szerezni a Nemzeti Múzeumtól.
Idővel a különleges kiállítások sorát gyarapította, a méltán nagy érdeklődéssel kísért hódmezővásárhelyi kiállítás, amelynek jelentőségét az is növelte, hogy ez a legnagyobb Európában talált kelet-római császárság idejéből való soliduslelet, hiszen például 1967-ig Svédországban és Dániában 983 darabot találtak, majd néhány évvel később az egykori Csehszlovákiában is előkerült egy, a sajtóban "nagy"-nak kikiáltott soliduslelet, 108 érmével. Így a szikáncsi lelet nemcsak európai hírű, de ez a történelmi Magyarország legnagyobb hun korabeli aranylelete is.
Kapcsolódó cikkünk:
Hat és fél kiló arany egy tanya mellett (Képekkel!)