
A Vásárhelyi Hírek Szerkesztősége is tapasztalja, hogy városszerte, de országosan is sokan most szembesülnek azzal, hogy pár hét múlva, főként az idősebbek számára egyetlen szórakozási lehetőséget jelentő tévézés kerülhet veszélybe, ha nem kezdenek hozzá a digitális adás vételéhez szükséges készülékek beszerzéséhez.
Sok idős embert már önmagában megriaszt az is, hogy újabb távkapcsolót, nyomógombokat és különféle „hókusz-pókuszokat” kell elsajátítaniuk. Ezért – véleményünk szerint – most nagy szükség van a család fiatalabb tagjaira, vagy egy kedves szomszédra, aki segít az idős embereknek, hogy „izgalommentesen” sikerüljön az átállás.
Mi most összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Két hét múlva a fél országban eltűnik az analóg televízió az éterből, év végétől pedig már csak a sokkal jobb minőségű digitális adást foghatjuk. Az átállás kulcsa a jó minőségű antenna, ezt kell jól kiválasztani és belőni.
A Vásárhelyi Hírek hírportálján is Rózsa György és Gundel Takács Gábor is hónapok óta arra figyelmezteti az olvasókat, hogy hamarosan már csak digitális tévéadást lehet nézni antennával. Pár hét múlva, július 31-én szinte teljes Nyugat-Magyarországon, a fővárosban és környékén, valamint az ország délkeleti részén – beleértve Hódmezővásárhelyt is - lekapcsolják az 56 éve működő analóg földfelszíni tévésugárzást.
Vagyis a hónap utolsó napján azokban a háztartásokban, ahol hagyományos antennával, analóg technológiával fogják az M1, a TV2 és az RTL Klub csatornákat, megszűnik a műsorok vételi lehetősége. Augusztus első öt napjában a csatornák helyén egy tájékoztatás jelenik meg a jövőbeni digitális vételi lehetőségekről, ezt követően a teljes analóg rendszert lekapcsolják a fenti körzetekben. (Október elsején aztán az egész országban megszűnik a földi sugárzású analóg műsorszórás.)
Kit érint az átállás?
Ez az átállás azonban csak a tévétornyokból sugárzott analóg tévécsatornák nézőit érinti. Ezzel a technológiával már évek óta csak az M1, a TV2 és az RTL Klub és a Vásárhelyi Városi Televízió műsorát továbbították az éterben. Aki kábeltévét, IPTV-t, illetve parabolaantennával fogható műholdas vagy mikrohullámú tévét használ, annak az átállással kapcsolatban semmilyen teendője nincs.
Miért jobb a digitális tévé?
A digitális tévé előnye a nagyságrendekkel jobb, teljesen zavarmentes képminőség, recsegésmentes hang, ehhez azonban optimális vételre van szükség. Míg az analóg tévé gyenge vétel esetén, ha mákosan is, de nézhető volt, a digitális esetében elegendő jelszint híján a kép megfagy, pixelekre esik szét, vagy elsötétül a képernyő.
Szentesről lehet fogni a digitális tévét
A MinDig TV csatornáit országszerte ugyanazokról a tévétornyokról sugározzák, amelyekről eddig az analógot, egyes területeken azonban további városi adókat is beiktattak a kellő lefedettség biztosítása érdekében. A hódmezővásárhelyi tévénézők, készülékeikkel a szentesi adótoronyból kapják a jeleket, de Szegeden is működik egy átjátszó adótorony. A lefedettségi térképre pillantva, kijelenthető, hogy Vásárhelyen és környékén tökéletes vételt biztosít a szentesi adótorony.
A MinDig TV-vel hét csatornát lehet nézni ingyen, az M1, M2, RTL Klub, TV2, Duna TV, Duna World és Euronews csatornákat, további 23 csatorna, köztük a Spektrum és a Minimax, valamint az HBO adásához havidíj ellenében, kódkártya birtokában lehet hozzáférni.
Mire van szükség a digitális tévézéshez?
Az utóbbi években megjelent lapostévék mindegyike támogatja a digitális csatornák vételét, ezekhez csak megfelelő antennát kell vásárolnia, és a csatornák keresése után automatikusan használni tudja a MinDig TV-t külön dekóder nélkül is. A tévékkel alapból csak az ingyenes csatornák foghatók, a dekóderkártya fogadásához egy hét-nyolcezer forintba kerülő Conax-kártyának nevezett fogadóegységet is be kell szerezni.
A régi tévékhez hét- tízezer forintos áron lehet digitális vételt biztosító beltéri egységet venni, amelyet a videóhoz vagy DVD-lejátszóhoz hasonló módon lehet a készülékhez kapcsolni, és külön távirányítóval lehet vezérelni. A HD-felbontást beltéri egységgel csak HDMI-csatlakozón keresztül, modern tévékkel lehet élvezni, régebbi típusú - például Scart - csatlakozón ilyen minőséget nem lehet átvinni.
Milyen antenna kell hozzá? Hogyan lehet beállítani?
A jó minőségű antenna a digitális tévézés alapja, ezen semmiképp nem szabad spórolni, hiszen négy-nyolcezer forintból már jó vételt biztosító típust vehetünk.
A vásárhelyieknek a szentesi torony felé kell állítani az antennát, de bizonyos esetekben előfordulhat, hogy egy más irányból visszaverődő jel jobb vételt biztosít. Ha végképp nem sikerül a beállítás, a frekvenciatáblázat alapján manuálisan is be lehet állítani a csatornákat.
Szentesről a 60-as csatornán (786 Mhz) fogható a MindigTV ingyenes adása, a 26-os csatornán (514 Mhz) a MindigTV extra fizetős családi csomag és a 65-ös csatornán (826 Mhz) a MindigTV kereskedelmi csatornák és extra alapcsomag.
Figyelem! A legtöbb helyen erősítővel szerelt szobaantennákat árulnak, pedig a beérkező jel erősítésének csak akkor van igazán értelme, ha az antenna jele hosszú dróton jut el a tévéig. Egyes erősítős antennák csak akkor használhatók, ha a tévé 5 voltos feszültségű áramot is eljuttat nekik az antennakábelen, ám ezt nem minden tévékészülék támogatja - viszont a beltéri egységek többsége igen -, a vásárlás előtt érdemes a kompatibilitásnak is utánanézni.
Az itt leírtak alapján feltételezhetően egy szobai antennát és egy beltéri egységet bárki egyszerűen üzembe helyezhet otthon, de egy tetőantenna felszerelése és végigvezetése már mindenképp szakembert igényel. Ugyanakkor sok esetben a meglévő tetőantenna is alkalmas a vételre, ezért új vásárlása előtt érdemes a régivel is egy próbát tenni.
Nincs pénzem átállni, mit tegyek?
A Vásárhelyi Hírekben is írtunk arról, hogy vissza nem térítendő állami támogatás már május elejétől igényelhető.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egyszeri, vissza nem térítendő állami támogatást nyújt a szociálisan leginkább rászorultaknak a digitális vétel biztosítása érdekében. A támogatás a set top box, antenna stb. és azok beszerelését jelenti. Támogatásra kizárólag az jogosult, aki a támogatás igénylésének napján: olyan háztartásban lakik, amely kizárólag analóg földfelszíni műsorszórási vétellel rendelkezik, és az állandó lakcíme is erre a háztartásra vonatkozik, és rászorult, azaz rendszeres szociális segélyt; lakásfenntartási támogatást; ápolási díjat kap; időskorúak járadékában; saját jogon nevelési ellátásban; fogyatékossági támogatásban; vakok személyi járadékában; saját jogon kapott hadigondozotti pénzellátásban; foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesül; illetve 2013. évben tölti be a 70. életévét (vagy ennél idősebb), és számára az ONYF által folyósított nyugellátás, nyugdíjszerű szociális ellátás, egészségbiztosítási ellátás együttes összege nem haladja meg a mindenkori nyugdíjminimum kétszeresét, azaz 57 000 forintot. Állami támogatás háztartásonként egy jogosult felhasználó számára adható.
Az igényt a 06-80/38-39-40-es telefonszámon, a digitalistv@nmhh.hu e-mail címen, illetve a 4001 Debrecen, Pf. 230 postacímen lehet benyújtani. A határidő az adott régióban való analóg rendszer lekapcsolását követő harmincadik nap, tehát Hódmezővásárhelyen és vonzáskörzetében augusztus végéig kell leadni az igényeket.