KözéletMindenkinek Pali bácsi volt

2011. február 16., szerda
 
Mindenkinek Pali bácsi volt

Február 17-én 12 óra 30 perckor a Szabadság tér 51. számú ház falán emléktáblát avatnak Dr. Ormos Pál kórházigazgató és neje Fülöp Ilona laborvezető főorvos tiszteletére.  Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata ezzel kíván tisztelegni Dr. Ormos Pál, a hódmezővásárhelyi kórház és egészségügy kiemelkedő orvos egyénisége előtt.

 

 

 

 

 

 

Az ünnepségen beszédet mond Dr. Lázár János polgármester valamint Kallai Árpád az Erzsébet Kórház főigazgatója.

 

 

 

Dr. Ormos Pál a hódmezővásárhelyi kórház és egészségügy kiemelkedő, a Genersich Antal utáni nemzedék legmarkánsabb orvos egyénisége volt. Születése, neveltetése és sok évtizedes munkássága egyaránt Hódmezővásárhelyhez kötötte. Itt született 1894-ben. Apja dr. Ormos Jenő ügyvéd, anyját gyermekágyi  láz miatt azonnal elvesztette. Nagyanyja és nagynénjei nevelték, amíg édesapja újra meg nem nősült.  Szülővárosában végezte iskoláit, a Református Főgimnáziumban érettségizett. Egyetemi tanulmányait a budapesti Orvostudományi Egyetemen 1911-ben kezdte.

Szellemi és jellembeli fejlődését korán befolyásolták azok a hatások, amelyek a konzervatív családi környezet mellett a nagy múltú és kiváló tanári gárdával rendelkező vásárhelyi Református Főgimnáziumban, majd később a budapesti egyetemen érik.

1914-ben a harmadik évet fejezte be az egyetemen, amikor a világháború kitört. Innen vonult be katonai szolgálatra az 5. honvéd gyalogezredhez, Szegedre kiképzésre, Bukovinába zászlóalj-orvosnak, majd Kolozsvárra a hadikórházba, illetve Budapestre csapat-kórházba. Utóbbi két helyen rövid tanulmányi szabadságok során folytathatta egyetemi tanulmányait is. 1918 őszén nyerte el a doktori címet. Ő volt az első, akit nem a király nevében avattak doktorrá, az őszirózsás forradalom napján. 1918. decemberben a vásárhelyi kórházban helyezkedett el, ahol 1919. áprilisától mint főorvos-helyettes vezette a belgyógyászati osztályt, a laboratóriumot és a röntgent, továbbá boncolásokat végzett.  

Vásárhely hívó szavára 1922. decemberében visszatért véglegesen, ahol a közkórház újonnan szervezett röntgen-laboratórium- kórbonctani osztályára főorvosnak nevezték ki. Orvosként dr. Genersich Antalt (a vásárhelyi sebészt), dr. Stranz Gyulát (a belgyógyász főorvosát) és dr. Entz Bélát (a kórbonctan professzorát) vallotta tanítómesterének és egyúttal emberi példaképének. Felkészültsége, energikus szervező készsége már korán megmutatkozott, amidőn 1923-ban két járvány: a kiütéses tifusz és a visszatérő láz elfojtását eredményesen megszervezte. A város akkori egészségügyi és hivatali vezetői csakhamar felfigyeltek a tehetséges és ambiciózus fiatal orvosra.

Októbertől 1945 február elejéig Budapesten volt az ostrom alatt. A budapesti menekülésből hazatérve, Kis Pál polgármester 1945 februárjában a kórház igazgatásával bízta meg. Egyidejűleg a kórbonctan és a kórházi laboratórium főorvosa volt, s 1950-ig a röntgenosztályt is vezette. Majd a Csongrád Megyei Közegészségügyi és Járványügyi Állomás (KÖJÁL) megalakításával, kezdetben annak bakteriológiai laboratóriumának irányítását is végezte, továbbá megszervezte a TBC decentrumot.

A kórház az 1930-as években önálló évkönyvet jelentetett meg, amelyet ő szerkesztett, megírta a vásárhelyi kórház történetét, 1956-ban kiadta a kórház  proszekturájának közleményeit, a „Hódmezővásárhely fejlődése” címmel megjelent monográfia a város egészségügyi történetét foglalja össze a XVIII század elejétől 1964-ig.

1956-ban lemondott a kórház igazgatásáról és igazgató helyettesként (többnyire igazgató hiányában) dolgozott ’68-as nyugdíjazásáig. 1970. június 8-án rövid betegség után hunyt el. 

Kórház dolgozói mindig fordulhattak hozzá, mindenkinek „ Pali bácsi” volt.

 

Kiemelkedő munkásságáért kitüntetésekben részesítették: Érdemes Orvos, Kiváló Orvos, a Munkaérdemrend Arany fokozata. 1994-ben a Hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház-Rendelőintézet orvosigazgatója és igazgatótanácsa díszoklevelet alapított. Ekkor, Vásárhely Egészségügyéért ezt elsőként posztumusz neki adományozták.

 

Fülöp Ilona életrajza (Ormos Pálné)
Fülöp Ilona 1898. június 27.-én született Budapesten. Apja Fülöp Béla banktisztviselő, aki 1911.-ben Vásárhelyre költözött családjával, ahol a Központi Takarékpénztár vezérigazgatója lett. A vásárhelyi gimnáziumban érettségizett 1916-ban. Ekkor a budapesti egyetemre iratkozott, ahol 1922-ben orvosdoktorrá avatták. Ormos Pállal 1922. márciusban kötött házasságot. 1923. januártól Vásárhelyen laktak. A 20-as években az Óvónőképző iskolában egészségtant tanított. Az Országos Közegészségügyi Intézet megszervezése után, annak vásárhelyi fiókjában kapott orvosi állást. Sok városi higiénés munkában vett részt. Amikor a diphtheria ellenes védőoltásokat bevezették, ennek vásárhelyi megszervezésében és végzésében tevékenyen részt vett. Az ólommérgezés elterjedését, mely a gölöncséreknél foglalkozási betegség volt, felmérte a városban, végiglátogatta a fazekasokat.
1945-től kórházi alorvos, majd a Rendelő Intézet laborját vezette, nyugdíjba vonulásáig.1970-ben hunyt el.

 

Olvassa el ezt is!

Élőflórás vitaminnal a betegségek ellen és a jobb teljesítményért

Élőflórás vitaminnal a betegségek ellen és a jobb teljesítményért

Bán Sándor: Óriási segítség a tehetséges gyerekeink kibontakoztatásában, hogy egy vállalat vitaminokkal, modern felszerelésekkel segíti a clubot.
Tízéves az Egészséges Vásárhelyért Program

Tízéves az Egészséges Vásárhelyért Program

Példaértékű a Hódmezővásárhelyen tíz éve elindított program - jelentette ki Balog Zoltán szombaton Hódmezővásárhelyen.
Majális Vásárhelyen

Majális Vásárhelyen

A háromnapos vásárhelyi Majális teljes programja.
Munkalehetőség a BYD szegedi gyárában

Munkalehetőség a BYD szegedi gyárában

A HSZC Corvin Mátyás Technikum és Kollégium, valamint a HSZC Eötvös József Technikum több mint kétszáz tanulója ismerkedett meg a kínai autógyárral.
 

És ezt már olvasta?

A Sopron ellen a 7. helyért
A Sopron ellen a 7. helyért Budafokon zárta a rájátszás második körét a Vásárhelyi Kosársuli. Egy bravúros győzelem esetén az 5. helyért játszhattak volna Borbáthék.
 
Mindjárt itt a Deja vu
Mindjárt itt a Deja vu A DEJA VU Fesztivált 2025. június 6-7-8. között rendezik meg Szegeden, a pünkösdi hosszú hétvégén. Már ismertek az előadók nagy része.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 15. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Holttestet találtak a leégett vásárhelyi tanyaépületben
Holttestet találtak a leégett vásárhelyi tanyaépületben A Csomorkányi úton lévő ötven négyzetméteres házhoz három járművel vonultak a tűzoltók.
 
Nagyszerű eredmény Londonban
Nagyszerű eredmény Londonban A Nemzetközi Nyílt Poomsae Taekwondo Bajnokságon a vásárhelyi László Alexa is részt vett. A mezőny legnépesebb kategóriájában dobogó lett.
 
Troll szobor a Kása erdőben
Troll szobor a Kása erdőben Thomas Dambo dán újrahasznosító művész készít trollszobrot. Viták kereszttüzében döntöttek arról, hogy 32 millió forintot fordít a város önkormányzata.
 
Már csak az 5-8. helyért folynak a meccsek
Már csak az 5-8. helyért folynak a meccsek A Budafokot fogadta a Hódtói Sportcsarnokban a Vásárhelyi Kosársuli.Tizenkét pontos hátrányból várja a visszavágót az 5-8. helyért zajló rájátszás első körében.