KözéletMindenkinek Pali bácsi volt

2011. február 16., szerda
 
Mindenkinek Pali bácsi volt

Február 17-én 12 óra 30 perckor a Szabadság tér 51. számú ház falán emléktáblát avatnak Dr. Ormos Pál kórházigazgató és neje Fülöp Ilona laborvezető főorvos tiszteletére.  Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata ezzel kíván tisztelegni Dr. Ormos Pál, a hódmezővásárhelyi kórház és egészségügy kiemelkedő orvos egyénisége előtt.

 

 

 

 

 

 

Az ünnepségen beszédet mond Dr. Lázár János polgármester valamint Kallai Árpád az Erzsébet Kórház főigazgatója.

 

 

 

Dr. Ormos Pál a hódmezővásárhelyi kórház és egészségügy kiemelkedő, a Genersich Antal utáni nemzedék legmarkánsabb orvos egyénisége volt. Születése, neveltetése és sok évtizedes munkássága egyaránt Hódmezővásárhelyhez kötötte. Itt született 1894-ben. Apja dr. Ormos Jenő ügyvéd, anyját gyermekágyi  láz miatt azonnal elvesztette. Nagyanyja és nagynénjei nevelték, amíg édesapja újra meg nem nősült.  Szülővárosában végezte iskoláit, a Református Főgimnáziumban érettségizett. Egyetemi tanulmányait a budapesti Orvostudományi Egyetemen 1911-ben kezdte.

Szellemi és jellembeli fejlődését korán befolyásolták azok a hatások, amelyek a konzervatív családi környezet mellett a nagy múltú és kiváló tanári gárdával rendelkező vásárhelyi Református Főgimnáziumban, majd később a budapesti egyetemen érik.

1914-ben a harmadik évet fejezte be az egyetemen, amikor a világháború kitört. Innen vonult be katonai szolgálatra az 5. honvéd gyalogezredhez, Szegedre kiképzésre, Bukovinába zászlóalj-orvosnak, majd Kolozsvárra a hadikórházba, illetve Budapestre csapat-kórházba. Utóbbi két helyen rövid tanulmányi szabadságok során folytathatta egyetemi tanulmányait is. 1918 őszén nyerte el a doktori címet. Ő volt az első, akit nem a király nevében avattak doktorrá, az őszirózsás forradalom napján. 1918. decemberben a vásárhelyi kórházban helyezkedett el, ahol 1919. áprilisától mint főorvos-helyettes vezette a belgyógyászati osztályt, a laboratóriumot és a röntgent, továbbá boncolásokat végzett.  

Vásárhely hívó szavára 1922. decemberében visszatért véglegesen, ahol a közkórház újonnan szervezett röntgen-laboratórium- kórbonctani osztályára főorvosnak nevezték ki. Orvosként dr. Genersich Antalt (a vásárhelyi sebészt), dr. Stranz Gyulát (a belgyógyász főorvosát) és dr. Entz Bélát (a kórbonctan professzorát) vallotta tanítómesterének és egyúttal emberi példaképének. Felkészültsége, energikus szervező készsége már korán megmutatkozott, amidőn 1923-ban két járvány: a kiütéses tifusz és a visszatérő láz elfojtását eredményesen megszervezte. A város akkori egészségügyi és hivatali vezetői csakhamar felfigyeltek a tehetséges és ambiciózus fiatal orvosra.

Októbertől 1945 február elejéig Budapesten volt az ostrom alatt. A budapesti menekülésből hazatérve, Kis Pál polgármester 1945 februárjában a kórház igazgatásával bízta meg. Egyidejűleg a kórbonctan és a kórházi laboratórium főorvosa volt, s 1950-ig a röntgenosztályt is vezette. Majd a Csongrád Megyei Közegészségügyi és Járványügyi Állomás (KÖJÁL) megalakításával, kezdetben annak bakteriológiai laboratóriumának irányítását is végezte, továbbá megszervezte a TBC decentrumot.

A kórház az 1930-as években önálló évkönyvet jelentetett meg, amelyet ő szerkesztett, megírta a vásárhelyi kórház történetét, 1956-ban kiadta a kórház  proszekturájának közleményeit, a „Hódmezővásárhely fejlődése” címmel megjelent monográfia a város egészségügyi történetét foglalja össze a XVIII század elejétől 1964-ig.

1956-ban lemondott a kórház igazgatásáról és igazgató helyettesként (többnyire igazgató hiányában) dolgozott ’68-as nyugdíjazásáig. 1970. június 8-án rövid betegség után hunyt el. 

Kórház dolgozói mindig fordulhattak hozzá, mindenkinek „ Pali bácsi” volt.

 

Kiemelkedő munkásságáért kitüntetésekben részesítették: Érdemes Orvos, Kiváló Orvos, a Munkaérdemrend Arany fokozata. 1994-ben a Hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház-Rendelőintézet orvosigazgatója és igazgatótanácsa díszoklevelet alapított. Ekkor, Vásárhely Egészségügyéért ezt elsőként posztumusz neki adományozták.

 

Fülöp Ilona életrajza (Ormos Pálné)
Fülöp Ilona 1898. június 27.-én született Budapesten. Apja Fülöp Béla banktisztviselő, aki 1911.-ben Vásárhelyre költözött családjával, ahol a Központi Takarékpénztár vezérigazgatója lett. A vásárhelyi gimnáziumban érettségizett 1916-ban. Ekkor a budapesti egyetemre iratkozott, ahol 1922-ben orvosdoktorrá avatták. Ormos Pállal 1922. márciusban kötött házasságot. 1923. januártól Vásárhelyen laktak. A 20-as években az Óvónőképző iskolában egészségtant tanított. Az Országos Közegészségügyi Intézet megszervezése után, annak vásárhelyi fiókjában kapott orvosi állást. Sok városi higiénés munkában vett részt. Amikor a diphtheria ellenes védőoltásokat bevezették, ennek vásárhelyi megszervezésében és végzésében tevékenyen részt vett. Az ólommérgezés elterjedését, mely a gölöncséreknél foglalkozási betegség volt, felmérte a városban, végiglátogatta a fazekasokat.
1945-től kórházi alorvos, majd a Rendelő Intézet laborját vezette, nyugdíjba vonulásáig.1970-ben hunyt el.

 

Olvassa el ezt is!

Élőflórás vitaminnal a betegségek ellen és a jobb teljesítményért

Élőflórás vitaminnal a betegségek ellen és a jobb teljesítményért

Bán Sándor: Óriási segítség a tehetséges gyerekeink kibontakoztatásában, hogy egy vállalat vitaminokkal, modern felszerelésekkel segíti a clubot.
Tízéves az Egészséges Vásárhelyért Program

Tízéves az Egészséges Vásárhelyért Program

Példaértékű a Hódmezővásárhelyen tíz éve elindított program - jelentette ki Balog Zoltán szombaton Hódmezővásárhelyen.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Coca-Cola SZIN augusztus 27-30.

Coca-Cola SZIN augusztus 27-30.

Újabb nemzetközi sztárokat és hazai kedvenceket jelentettek be a SZIN szervezői. Négy napon át, több mint tíz helyszín, több mint kétszáz program.
 

És ezt már olvasta?

Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
 
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján  Az elmúlt évekhez képest már egy hónappal korábban előrukkolt a Coca-Cola SZIN a fesztivál öt nagyobb helyszínének teljes felhozatalával.
 
Újabb fejlemények kastély ügyben
Újabb fejlemények kastély ügyben A működtetést a szabadkígyósi és a békéscsabai önkormányzatokkal közösen valósítanák meg; megírták Lázár János építési és közlekedési miniszternek.
 
Gazdag volt a vásárhelyi Múzeumok Éjszakája
Gazdag volt a vásárhelyi Múzeumok Éjszakája Hat helyszín, tizenöt program, különleges tárlatvezetések, előadások, kincskereső játék és koncert is várta az érdeklődőket. Összefoglaló.