MozaikMi történt a madarakkal?

2024. augusztus 23., péntek
 
Mi történt a madarakkal?

Nem csak az ország sok táján, de Vásárhely környékén is jóval kevesebb madarat látnak az emberek, derül ki a facebookos bejegyzésekből.

 

 


 

 


A Magyar Madártani Egyesült szóvivője összefoglalta a jelenség okait. Mint írta szerencsére ennek hátterében nem természetvédelmi probléma, hanem a költési időszak befejeződése áll.

Az elmúlt hónapokban hozzászoktunk ahhoz, hogy a kert, a park, az utcai fasor zeng a madarak énekétől, majd a fiókák és az etető madarak hangjától, a fűben folyamatosan ott keresgélnek a fekete rigók és az itatókon is nagy a forgalom. Ennek oka, hogy a települési fajok többsége két fészekaljat is nevel egy szezonban, ráadásul ha jól érzik magukat valahol, nagy valószínűséggel a második költésre is az első közelében kerül sor. Ebbe a nagy madárnyüzsgésbe hoz olyan jelentős mértékű változást augusztus eleje, hogy az már a nem szakemberek számára is feltűnő. A hiányérzetet tovább növeli a legismertebb és legkedveltebb fecskék és fehér gólyák fészkeinek kiürülése (bár néhány fecskepár akár szeptember végéig is folytathatja a költést), majd a levegőben vadászó, a szántókon, árokpartokon szedegető madarak hirtelen, napok alatt bekövetkező eltűnése.

 

Szerencsére ezt a látszólagos madárhiányt nem a tömeges pusztulásuk, hanem a viselkedésük természetes változása okozza. A tojások kiköltése, majd a fészekben fejlődő fiókák etetése helyhez köti a madarakat. A fiatalok fészekelhagyását követően ez a kényszerű területhűség csökken, a második költés végén pedig meg is szűnik. Ilyenkor a még néhány napig, egy-két hétig együtt maradó családok egyre jobban eltávolodnak a fészektől, ahova mind ritkábban vagy már egyáltalán nem is térnek vissza. A fiókák teljes önállósodása és szétszéledése után a párkapcsolat is megszűnik vagy lazul - ezek következtében csökken látványos mértékben a madarak eddig tapasztalt koncentrációja, ez vezet a csökkenő madármegfigyelésekhez- foglalta össze Orbán Zoltán.

 

Az egyesület szóvivője azt is hozzátette: augusztus második felében, az őszi vonulással aztán valóban elkezd csökkenni Magyarország madárállománya, hogy szűk két hónapon belül, az Eurázsia északi térségeiből és a hegyvidékekről érkező átvonulókkal és a nálunk telelőkkel ismét növekedjen a faj- és egyedszám, majd az etetőknek és a téli itatásnak köszönhetően a lakossági madármegfigyelések száma is.

 
 
VH-MME
 

Olvassa el ezt is!

Mit ér a 30 fokos mosás?

Mit ér a 30 fokos mosás?

A zsíros bőr faggyúját, amely a ruhák gallérján is nyomot hagy, a legtöbb mosószer ilyen langyos vízben nem távolítja el, pedig ebben a fehérjében kitűnően szaporodnak a mikroszkopikus élőlények.
Ennivaló receptjeink - Sulikezdésre

Ennivaló receptjeink - Sulikezdésre

Ha kap is tízórait vagy uzsonnát az iskolás, jól jöhet egy kis pótlék. Íme egy édes és egy sós muffinrecept. Az előkészítése nem tart tovább egy negyedóránál.
Átadták az idei Boldog Gizella-díjakat

Átadták az idei Boldog Gizella-díjakat

a Polgári Hódmezővásárhelyért Alapítvány elismerését augusztus 19-én este gálaműsor keretében adták át a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.
10 éves a vásárhelyi fotóklub

10 éves a vásárhelyi fotóklub

2014 júliusában alakult a Lucien Hervé Kamera Klub. A kerek évforduló alkalmából kiállítás nyílt a BFMK előtt.
 

És ezt már olvasta?

Ingyenes koncert március 8-án
Ingyenes koncert március 8-án Március 8-án Hódmezővásárhelyen a Csík Zenekar és az Ismerős Arcok lépnek fel a Hódtói Sportcsarnokban.
 
Tizenötpontos Kosársuli győzelem
Tizenötpontos Kosársuli győzelem Saša Vejinović csapata kontrollálta és végül öt ponttal megnyerte a dél-alföldi rangadót, ami sokat érhet a felsőházi rájátszás szempontjából.
 
Jó tanuló, jó sportoló díjátadás
Jó tanuló, jó sportoló díjátadás Ötvennégy egyéni- és két csapat-díjat is átadtak február 27-án a városháza dísztermében, és díjazták az év testnevelőjét és edzőjét is, valamint a legjobb női és férficsapatot.
 
Újabb szerződés a vásárhelyi zsinagógával kapcsolatban
Újabb szerződés a vásárhelyi zsinagógával kapcsolatban 10 százalék tulajdonrész után 50 évre ingyenes haszonélvezeti jogot kapott a MAZSIHISZ a zsinagóga épületegyüttesére.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 8. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Stabil digitális alapok a hosszú távú fejlődéshez
Stabil digitális alapok a hosszú távú fejlődéshez Az AI-támogatott egyedi szoftverfejlesztés a fenntartható fejlődés egyik legbiztonságosabb útja. Olyan rendszert eredményez, amely a jövőbeni növekedés digitális alapjait.
 
A kollektív védelem megerősítése a cél
A kollektív védelem megerősítése a cél Előretolt nemzetközi harccsoport részeként olasz és horvát kontingens váltása érkezett a vásárhelyi laktanyába.