

SAJTÓKÖZLEMÉNY
Elkészült a Mártélyi-holtág élőhelyvédelmi célú rehabilitációjának kiviteli terve
2013./ augusztus / 24.
Az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretén belül készült el a Mártélyi-holtág élőhelyvédelmi célú rehabilitációjának kiviteli terve. A természetvédelmi helyreállítást célzó projekthez szükséges vízjogi engedélyek is rendelkezésre állnak. A tervek szerint a holtágba nagyobb mennyiségű vizet táplálnak be, és új nyomvonalra helyezik a Darvasszék-Mártélyi csatornát. A tervezett 900 milliós beruházást a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság által létrehozott konzorcium Európai Uniós támogatással készítette elő.
A vizes élőhelyek a globálisan veszélyeztetettek közé tartoznak. Az egykori Tisza-ártér átalakulásával vizes élőhelyeinek nagy része megszűnt vagy erősen degradálódott. Épp ezért a megmaradt természet közeli területek megőrzése, állapotuk javítása kiemelt természetvédelmi feladat.
A Mártélyi-holtág az idők folyamán fokozatosan elszakadt a főmedertől, végei előbb feltöltődtek, részlegesen kiszáradtak, majd részlegesen erdősültek. Jelentős a lágyiszap-képződés és a szerves anyag felhalmozódás. Ma a holtágban a természetes vízmozgás igen csekély, csak a Tisza nagyobb áradásai töltik fel a medret időszakosan, az átöblítés mértéke azonban nem elegendő a táplálék-túlkínálat csökkentéséhez.
A holtág ökológiai állapotának javításához a legfontosabb feladat a víztér öntisztuló folyamatainak helyreállítása, természetes vizes élőhelyeinek rehabilitációja. A szakemberek szerint erre a legjobb megoldás a vízbetáplálás mennyiségének növelése, ami viszonylag gyors és fenntartható eredményt hoz. A vízbetáplálás mennyiségének növelését leghatékonyabban gravitációs vízbevezetéssel lehet megvalósítani.
Igen fontos a holtág szerves anyag terhelésének csökkentése. A beavatkozások fenntarthatósága csak a kedvezőtlen antropogén hatások kizárásával vagy csillapításával érhető el, amihez szükséges a Darvasszék-Mártélyi csatorna nyomvonalának megváltoztatása a csatorna Tisza folyóba vezetésével.
A tervezett beruházás előkészítési fázisa lezárult, a projekt keretében elkészültek a szükséges kiviteli tervek, melyek létesítési vízjogi engedéllyel is rendelkeznek.
A beruházás részletes ismertetésére a konzorcium tagjai lakossági fórumot szerveznek, melyre minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak. A lakossági fórum időpontja: 2013. augusztus 28. (szerda) 14.00 óra, helyszíne: Bodnár Bertalan Természet- és Környezetvédelmi Oktatóközpont (Mártély-Üdülőterület, Darvassy István u. 19.)
A projekt előkészítésére az Európai Unió által nyújtott támogatás összege: 54 356 000 Ft .
A támogatás intenzitása: 100 %
Az előkészítő projekt kezdetének és befejezésének időpontja: 2012. július 31 – 2013. augusztus 30.
Az előkészítésben együttműködő partnerek: Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság.
További információ: Sipos Marietta, siposm@knp.hu
Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
Cím: 6000 Kecskemét, Liszt .F. u. 19.
Telefon: +36 (76) 482-611
Honlap: www.knp.nemzetipark.gov.hu