
Február 20-án a Kossuth téren megelevenednek a télbúcsúztató népszokások és maskarás lovas felvonulás teremt karneváli hangulatot Hódmezővásárhely belvárosában.
Fotó: VH
A magyar néphit tavaszváró szokásairól Terendi Viktória néprajzkutató elmondta, hogy (február 19-én) Zsuzsanna napján különféle megfigyelésekkel igyekeztek megjósolni, meddig tart még a hideg tél, és milyen lesz a következő mezőgazdasági év sikere. Figyelték, hogy lehet-e a tavaszi hírnöke, a pacsirta dalát hallani. A nagyböjti időszakban nemcsak a húsos ételektől kellett tartózkodni, de a hangos mulatozástól is, viszont ekkor sem unatkoztak az emberek - árulta el a Tornyai-múzeum néprajzosa. Erre az időszakra a játékok és a dramatikus előadások voltak a jellemzőek.
Ezekből is láthatnak ízelítőt szombat délben a Kossuth térre kilátogatók, ahol a Varga Tamás Általános Iskola színkörösei előadják Zsuzsanna napi játékukat, míg a legkisebbeket a Mandula Színház Jégszínű herceg című előadása várja. E napon a református községekben a gyerekek sorra járták a házakat, hogy Zsuzsanna bibliai történetét ‑ két vénember megkívánta a szép fiatalasszonyt és hamisan vádolták meg házasságtöréssel ‑ előadják, amiért cserébe apró finomságokat kaptak.
Terendi Viktória közlése szerint a régmúltban a névnapozások hangsúlyosabbak voltak az emberek életében, ilyenkor a rokonok, az ismerősök köszöntőkkel keresték fel az ünnepelteket. A Zsuzsanna keresztnév igen kedvelt és elterjedt volt, így jelentős névünnepnek számított.
A február 20-án, szombaton déli 12 órakor kezdődő Zsuzsanna napi télbúcsúztatón utófarsangi hangulatban elevenítik fel a régi szokásokat a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ szervezésében. Maskarás lovasok segítenek kiűzni a telet Vásárhelyről. A dramatikus darabok mellett a Kankalin Néptáncegyüttes táncműsorral szórakoztatja a közönséget, a Kossuth térre kilátogatók megkóstolhatják a böjtben sem tiltott fánkokat.