
Tavaly szeptemberben a Vásárhelyi Hírekben írtuk, hogy a vásárhelyi Hód Úszó Egyesület az edzői vonal mellett a felnőtt úszó csapatot is erősíteni szándékozik, ezért leigazolták Dara Esztert, aki első aranyérmét 2003-ban az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon szerezte.
Azóta tucatnyinál több hazai bajnoki és nemzetközi dobogós helyezést tudhat magáénak. Ezek közül is kiemelkedik a 2008-as rövid pályás úszó-Eb-n 100 méteres pillangóúszásban nyert bronzérme, új országos csúccsal, valamint aranyérem a 2010-es úszó-Európa-bajnokságon a váltó tagjaként a 4×200 méteres gyorsúszásban. Eddig nyolcszor volt OB bajnok. 2008-ban, a pekingi olimpián eredményesen szerepelt magyar sportolók között ő is megkapta a Magyar Köztársasági Bronz Érdemkeresztet (polgári tagozat).
A most 24 éves Budapesten élő úszónő mostantól a Hód Úszó Sportegyesület színeiben áll a rajtkőre, pontosabban a versenyengedélye miatt április 17-től.
Információink szerint, Dara Eszter Hódmezővásárhelyre igazolásával együtt havi 100 ezer forint feletti sportösztöndíjban részesül.
Az úszónővel Korsós Kristóf beszélgetett:
Ifjúsági Európa-bajnok, részt vett 2 olimpián is, vállsérülése után mégis úgy döntött, abbahagyja az úszást. A hosszú szünet után visszatért, és a motivációját is megtalálta a folytatásra. Első nagyobb sikere 2006-hoz köthető.
- Igen, az egy sűrű év volt. Az Ifi Eb kiválóan sikerült. Megnyertem a 100 pillét, a vegyes váltóban másodikok lettünk, a két vegyes számban pedig szereztem egy-egy bronzérmet. Bevallom ezek után elég fáradtan érkeztem haza a budapesti felnőtt Eb-re, viszont jó érzés volt, hogy ott is számoltak velem. Sok nemzetközi tapasztalatot szereztem akkor, mindössze 16 évesen.
- 2008-ban harmadik lett 100 pillén a Rövidpályás Európa-bajnokságon. Ezt egy fontos sikerként könyvelte el akkor?
Természetesen nem fogom azt mondani, hogy nem örültem neki. A 2008-as év viszont mindenkinek az olimpiáról szólt, így nekem is. Ha viszont azt nézzük, hogy az első egyéni érmem volt felnőtt világversenyen, akkor azt mondom, közel áll a szívemhez.
- Jelenleg hol edz?
- Eddigi legnagyobb sikerem színhelyén, a Margitszigeten. Abból a szempontból tökéletes ez a helyszín, hogy nem kell külön motiváció a mindennapi edzésekhez. Minden alkalommal, amikor kisétálok a medencéhez, előtörnek az emlékek. Még most is libabőrös leszek, amikor eszembe jut a 2010-es hangulat. Véleményem szerint nincs jobb annál, mint egy nemzetközi versenyen, hazai pályán úszni. Az az eufória, a bíztatás, mindenkit hajtott előre. Arról már nem is beszélve, hogy Eb-t nem mindenki nyerhet hazai közönség előtt. Nekünk sikerült. Fantasztikus érzés volt…
- Két olimpián is részt vehetett már, melyik a kedvesebb a számára?
- Igen, Pekingben és Londonban is ott voltam. Teljesen más volt a kettő. A 2008-as olimpia tökéletes volt. A szervezők mindent megtettek azért, hogy semmivel sem kelljen pluszban törődnünk, a medence pedig… A szokásosnál sokkal mélyebb, 3 méteres volt. Egészen érdekes körülmény volt ez a számomra. Persze a londoni olimpiára is szívesen gondolok vissza. Mégiscsak a legnagyobb sporteseményről beszélünk, ahol a hangulat valóban különleges, és már oda kijutni is nagy megtiszteltetés.
- Ezek után mégis abbahagyta az úszást. Miért?
- A londoni olimpia után volt egy vállsérülésem, amivel együtt egy nehéz időszak is elkezdődött. A motivációm is visszaesett, és akkor azt hittem vége. Hivatalosan abba is hagytam az úszást. Nem jártam se versenyekre, se edzésekre.
- Most viszont újra edz, mi történt?
- A legutóbbi országos bajnokságon találkoztam Máté Hunorral. Odajött hozzám és elkezdtünk beszélgetni. Érdeklődött, hogy mért hagytam abba az úszást és, hogy nem akarom -e folytatni. Mit mondjak, meggyőzött, és most ő az edzőm…
- Melyik számokra fektetik most a hangsúlyt?
- Az említett sérülés óta nem esik olyan jól a pillangó. Persze azért 50-en biztosan indulok majd, de a gyors az, amire ráfeküdtem, méghozzá az 50-re.
- Mikor láthatjuk újra versenyezni?
- Sajnos az átigazolási ügyek intézésével akadtak gondjaim. Gondolok itt arra, hogy a versenyengedélyem április 17-től lesz érvényes, ekkor úszhatok először a HÓD Úszó színeiben. A gond ezzel csak az, hogy az idei országos bajnokság éppen 16-án ér véget. Ez már így alakult, nem foglalkozom ezzel, csak teszem a dolgom továbbra is.
- Mi a legfőbb célja?
- 2017-ben Budapesten rendezik a világbajnokságot. Mint már említettem, hazai pályán, világversenyen úszni a legjobb. Szerintem mindenkinek plusz motivációt jelent annak a lehetősége, hogy itthon indulhatna egy ilyen nagy versenyen. Mivel az 50 gyorsra feküdtem rá, azon szeretnék kvalifikálni.