
December 27-én kiírták, január 2-án meg is jelent a közbeszerzési felhívás a Szeged és Hódmezővásárhely közötti tram-train megépítésére.
Ahogy azt korábban többször is megírtuk, a Magyarországon eddig nem alkalmazott tram-train által átszállásmentes utazások válnak lehetővé a belvárosi és a városhatárokon túli célpontok között, amelynek referenciája lesz a Szeged-Vásárhely közötti vonal.
A kiírás szerint a kivitelező feladata lesz Hódmezővásárhelyen 3,3 km hosszon egyvágányú városi villamosvonal építése, 5 megállóhellyel és 1 végállomással. A nyomvonal Hódmezővásárhely Népkert megállóhelynél ágazik ki a nagyvasútból, majd az Ady Endre utca – Tóalj utca – Szőnyi utca – Andrássy utca – Bajcsy Zsilinszky utca útvonalon a Nagyállomás mellett létesülő végállomásig vezet. A projekt része a villamos pálya, megállóhelyek, kapcsolódó útburkolat, parkolók, közúti csomópontok kiépítése is. Ezen a szakaszon kiépül a felsővezeték-hálózat, beleértve az áramátalakító, valamint a jelző- és biztosítóberendezési rendszert is.
(Mint ismeretes, időközben a Szeged-Békéscsaba vasútvonal villamosítás elmaradása miatt, most már fordítva valósul meg: Vásárhelyen villamosként, a városon kívül dízelmotorral közlekedik majd a tram-train. Az üzemeltetéshez szükséges gázolaj költségvonzatáról nincs információ.)
Továbbá Szegeden villamosvonal épül a szegedi 1-es Rókus megállóhelye és a Szeged-Hódmezővásárhely vasútvonal közötti 800 méter hosszon.
A tram-train csúcsidőben 20 perces követési idővel járna a tervek szerint, Szegeden az 1-es villamos vonalára csatlakozik és a Széchenyi térig közlekedik majd.
A pályázat beadási határideje február 15-e. Magára a tervezési munkákra és a kivitelezésre kötelezően 20 hónapot határoztak meg. Ez nagyjából a tervezett 2020 körüli üzembe helyezést jelenti.
A Vásárhelyi Hírekben évek óta cikkek során keresztül lehet figyelemmel kísérni a tram-train terveket. Az egyik érv szerint Szeged és Hódmezővásárhely között naponta több mint 80 pár busz közeledik, több mint 15 000 utassal. A vasúti infrastruktúra ezzel szemben alacsonyan kihasznált, 12 pár vonat közlekedik a két város között.
Szinte egyidőben a kivitelezési tenderrel, a MÁV-Start Vasúti Személyszállító Zrt. (január 4-én) kiírta a pályázatot a tram-train szerelvényekre. Február 8-ig pályázhat az a cég, amely nyolc hibrid, dízel- és villamosüzemre egyaránt alkalmas járműre tesz ajánlatot, de opcionálisan négy további szerelvény is lehívható lesz.
A járműveknek egyaránt meg kell felelniük a városon belüli, villamosvasúti közlekedésnek, és a regionális gyakorlatnak megfelelő, egy órányi, kényelmes utazást biztosító feltételeknek. Négyzetméterenként négy álló utassal számolva a minimális férőhely-követelmény 138 utas (az ülőhelyek aránya legalább 33 százalék), és emellett két helyet fenn kell tartani a kerekesszékkel utazóknak is. A legnagyobb sebesség maximum száz kilométer per óra. Az elővárosi forgalomnak megfelelően zárt rendszerű, mozgássérültek számára is használható WC-ket kell elhelyezni.
A Vásárhelyi Hírek birtokában lévő 87 oldalas feltételrendszer szerint többek között a városi közlekedésnek megfelelően - a megépített szegedi peronokhoz „passzoló” 30–40 méter hosszú, harminc centiméteres peronmagasságra kell, hogy alkalmasak legyenek. Érdekesség, ami a Vásárhely belvárosában a sínek kiépítését határozza meg, hogy 22 méteres legkisebb bejárható pályaívsugárú szerelvények lehetnek.
Az egyik lehetséges nyertes pályázóról tavaly októberben írtunk. Elolvashatja ITT!