Kultúra, oktatásKiállítás az egykori hagyatéki vita képeiből

2013. július 17., szerda
 
Kiállítás az egykori hagyatéki vita képeiből

Az alföldi festészet meghatározó alakja, Tornyai János több mint félszáz, döntően magántulajdonban lévő képeiből nyílik emlékkiállítás pénteken a szegedi Reök-palotában.

 

 

Képünkön, Budapest Horánszky utca 9. számú ház

 

 

A tárlat illeszkedik a Reök-palota nyári kiállításainak sorába, ahol minden esztendőben - a Szegedi Szabadtéri Játékok időszakában - magángyűjtemények a nagyközönség számára ritkábban látható kincseit mutatják be a nagyközönségnek - mondta el Nátyi Róbert művészettörténész szerdán, a tárlat sajtóbejárásán.

A szecessziós palota négy emeleti termében látható festmények sorsa regénybe illő, Tornyai János halála után hagyatéka körül ugyanis vita alakult ki családja és Hódmezővásárhely között. Özvegye az 1930-as évek végén több mint hétszáz képét rejtett el egykori műtermében, a festmények csak a nyolcvanas években kerültek elő egy átalakításkor - közölte a tárlat kurátora.

A tárlaton látható képek többsége az alföldi piktúra nemes hagyományait folytató, Hódmezővásárhely és Mártély környékét megörökítő tájkép az 1910-es, 1920-as évekből. Ezt egészíti ki néhány - a hódmezővásárhelyi Tornyai múzeumtól kölcsönzött - tájkép és akt.

 

 

Az elveszettnek hitt festmények története

 

A történet még Tornyai életében kezdődött: a nagybeteg festő, ügyvédje útján, ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a hódmezővásárhelyi rendőrségen, mert hódmezővásárhelyi lakásából számára igen fontos iratok tűntek el (pl. a naplója), valamint a Horánszky utcai műteremből is eltűnt több mint 1000 festmény. A nyomozás során kiderült, hogy a naplót és a többi iratot Tornyainé vitte el, és az is tisztázódott, hogy nem ilyen sok, "csak" mintegy 600-700 db festmény hiányzik, kb. 100 000 pengő érékben.

Ezután történt, hogy Tornyai megkérte az orvosait, ne engedjék be Rózsit a kórházba...
Aztán kibékültek… Tornyainé bevallotta, hogy a képek mind megvannak, ő rejtette el őket.

 

A festő 1936. szeptember 20-án bekövetkezett halála után a Hódmezővásárhely ragaszkodott a Tornyai-életműhöz, következett a per, ami úgy végződött, hogy Tornyainé 1937. május 8-án megváltoztatta az eredeti keresetet, lemondott a képekről, helyettük életjáradékot és Mári képeinek a kiadását kérte. (639 darab Kovács Mária festette képről volt szó, vagy 30 000 pengőnyi ellenértékükről. A képekért Mári is perelt - ezt a pert azonban Tornyainé nyerte, mivel a bíróság megállapította, hogy Tornyai ezeket a képeket még Vásárhelyen megvásárolta.)
Az életjáradékot megállapították, a város vezetői fellebbeztek a szegedi ítélőtáblához, majd a Kúriához, de eredménytelenül. A per 1938-ban zárult, a Kúria végítéletével.

A város és az özvegy közti pereskedés azonban nem fejeződött be: 996 pengőt követeltek Tornyainén, férjének kórházi gyógykezelése fejében. Tornyainé "szegénységi jogon" pereskedett, ami azt jelentette, hogy költségmentességet kapott - hogy is tudták volna behajtani rajta az ápolási költségeket...

 

Bodnár Éva művészettörténész 1946-ban, amikor doktori disszertációjához anyagot gyűjtött, járt az özvegynél a Horánszky utcai lakásban. Négy kép lógott a falon összesen, meg üres rámák. Tornyainé közlékeny volt, mesélt, de azt mondta: "A műtermet bombatalálat érte, levelek, naplók sincsenek."

 

Az 1961-1962 évek folyamán, az emlékkiállítás kapcsán többször beszélt Dömötör Jánossal, a Tornyai János Múzeum igazgatójával, de mindig a Galériában, vagy a házfelügyelő lakásán. A műterembe soha nem engedte fel. Mindvégig azt állította, hogy a naplók és a levelek nincsenek meg, és képek sincsenek.

Talán félt attól, hogy elveszíti az életjáradékot, vagy hogy elveszik a nyugdíját.
Talán maga is elhitte már, hogy elvesztek a képek meg a többi, amit elrejtett. Hisz éveken keresztül nem nyúlt hozzájuk, nem adott el belőlük semmit. Pedig állítólag nagyon nyomasztó körülmények között élt, mindenkitől és mindentől elzárkózva. Csak távoli rokonai voltak, akik sose látogatták. A lakás, - ahová élete utolsó éveiben senkit nem engedett be, még a közvetlen szomszédait is csak az előszobáig, - siralmasan elhanyagolt állapotban volt.

85 éves volt, amikor meghalt. Noha az asszony azt állította, nincs a birtokában Tornyai-kép, halála után az új bérlő, Puskás László a lakásfelújítás során, a szükségessé vált padlócsere során, a deszkapallók megbontásakor 717 festményre és rajzra bukkantak. Továbbá az özvegy ágya alól kerültek elő Munkácsy, Zichy, Feszty levelei, Tornyai naplója, valamint aranyérmek, nagyrészt 1938-as újságokba csomagolva.  A kitűnő állapotban megtalált festményeket még abban az évben, 1984-ben a  Magyar Nemzeti Galériában a nagyközönségnek is bemutatták.

 
 
Selmeczi Dorottya - VH
 

Olvassa el ezt is!

15 éve oldódott meg az 1918 július 16-i tragédia rejtélye

15 éve oldódott meg az 1918 július 16-i tragédia rejtélye

A zárt térben fojtogató puskaporszag és füst miatt kinyitották az ablakokat, a három lány sikoltozva felült a padlón heverő véres testek között.
Restaurátorok keze által szépül meg az ikonosztáz

Restaurátorok keze által szépül meg az ikonosztáz

Augusztus 9-én elkezdődött a hódmezővásárhelyi szerb ortodox templom ikonosztázának restaurálása. A közgyűlés 11 millió forintot szavazott meg. 8 milliót adott Balogh Zoltán miniszter.
Tavaszköszöntő Mártélyon

Tavaszköszöntő Mártélyon

Részletes program.
Békéscsabán is folytatódott a sikerszéria

Békéscsabán is folytatódott a sikerszéria

Március 23-án este a Békéscsaba vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának utolsó előtti, 25. fordulójában.
 

És ezt már olvasta?

A Föld kis vásárhelyi bajnokai
A Föld kis vásárhelyi bajnokai Az EON által a 'Föld bajnokai' címmel hirdetett pályázat egyik győztese a Hódmezővásárhely Egyesített Óvoda Oldalkosár utcai Tagintézménye.
 
A szakma kiváló tanulója döntő Vásárhelyen
A szakma kiváló tanulója döntő Vásárhelyen A 3 napos döntőt Dél Alföld egyik legjelentősebb agrárképző intézménye, a Gregus Máté Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola rendezi.
 
Együtt megélt történelem - idősek és fiatalok bevonásával
Együtt megélt történelem - idősek és fiatalok bevonásával A személyes visszaemlékezések feltárására és megőrzésére indul kezdeményezés Hódmezővásárhelyen az oral-history, az elbeszélt történelem módszerével
 
A húsvéti nagyhét közepén járunk
A húsvéti nagyhét közepén járunk 400-ban ünnepi menetben vonultak a hívek pálmaágakat lengetve az Olajfák hegyéről Jeruzsálembe. Március 24-én, a Virágvasárnappal kezdődött a nagyhét.
 
Kampánystart
Kampánystart Bejelentette indulását a Helyi önkormányzati választásokon Kovács Pál. Programját 73 pontban foglalja össze.
 
Idén is remekeltek a Máté taekwondosok
Idén is remekeltek a Máté taekwondosok Mogyoród adott otthont a 2024-es Diákbajnokságnak, amelyen  27 egyesület 340 versenyzővel vett részt.
 
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj Itt a húsvét, és itt a sonkaszezon is. Most megmutatjuk a legfontosabb vásárlási tudnivalókat. Öt perces olvasást megér, hogy nyugodt, "jóízű" legyen a Húsvét!