
Mint ahogy tavaly a Koszta életmű bemutatása, valószínű idén a hazai képzőművészet hasonlóan országos hírű kiállítása lesz a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban májusban nyíló Barcsay Jenő kiállítás.
Fotó: VH
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány, a szentendrei Ferenczy Múzeum, Barcsay Jenő Gyűjteménye és a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum közös szervezésében május 17-én nyílik meg Barcsay Jenő a festő, a tanár címmel a művész monografikus kiállítása. Több hazai köz- és magángyűjteményből 200 mű érkezik, amelyek kiegészülnek a múzeum tulajdonában lévő 22 Barcsay képpel, amelyeket a mester végrendeletében hagyományozott a vásárhelyi közgyűjteményre.
Mint képeinken is látható, a napokban megkezdték a 22 kép állagának felülvizsgálását, a múzeum restaurátorai elvégzik a keretek kisebb javítását.
Barcsay Jenő (1900-1988) a 20. századi magyar művészet egyik legjelentősebb egyénisége, akinek saját kortársaira és a következő nemzedékre gyakorolt hatása alapvetően határozta meg a második világháború utáni magyar művészet arculatát.
Talán az idősebb képzőművészeteket kedvelők emlékeznek rá, hogy például 1970-ben az egyik addigi legátfogóbb Barcsay kiállításra sorok várakoztak a Műcsarnok előtt. A Vásárhelyi Hírek visszaemlékezésére Nagy Imre múzeumigazgató azt mondta, azóta sajnos sokat változott a világ, de nagyon reméli, hogy nagy érdeklődés kíséri majd a valóban különlegességeket is tartogató kiállítás.
Az eddig még soha nem látott festmények mellett igazi kuriózumnak ígérkeznek azok az eredeti grafikák, amelyek Barcsay Jenő kiemelkedő művészetpedagógiai munkásságát idézik, hiszen a Művészeti anatómia című szakkönyvét számos nyelvre lefordították és tankönyvként használták.
És hogy miért pont Vásárhely ad otthont Barcsay Jenő munkásságát szinte teljes egészében felölelő kiállításnak? Nagy Imre elmondta, Barcsay Jenő nagyon jó viszonyt ápolt az alföldi iskola egyik jeles képviselőjével, Endre Bélával aki 1910-től minden nyáron Mártélyon alkotott. 1925-1928 között Barcsay is a nyarak egy részét a Mártélyi Alkotótáborban töltötte. Ugyanakkor 1955-ben Barcsay megkapta a II. Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíját.
A pályája elején született képektől egészen a geometrikus- absztrakt alkotásokig, Barcsay Jenő szinte teljes alkotói munkásságának keresztmetszete látható május 17-től a Tornyai János Múzeumban.