
Dr. Lajkó Orsolya régész előadásával folytatódik a vásárhelyi Tornyai múzeum nagy sikerű Korok, kultúrák, lelőhelyek című régészeti előadássorozata.
A 2015-ben Tömörkény-díjjal kitüntetett fiatal kutató a kevés régésznők egyike. „Ezt a hívatást általában férfiasnak tartják, hiszen a nagyrészt terepmunka során dacolni kell hideggel, meleggel és még egy sor nehézséggel” - mondta Lajkó Orsolya a Vásárhelyi Híreknek.
„Egyetemi tanárom, Trogmayer Ottó is azzal „bíztatott”, „ez nem kisasszonyoknak való világ”- de ma sem bántam meg, hiszen mindig is izgatott a múlt megismerése, és ebben a csodálatos, váratlan helyzetek elé állító világban érzem jól magam”- mondta Lajkó Orsolya, akinek vásárhelyi előadása is éppen egy érdekes korszakot mutat be.
A 17-18. századból ránk maradt edények a néprajzi és a régészeti korszak határán álló, a kutatás szempontjából a „senki földjéről” származó termékek. A régészet „már” nem szívesen, a néprajz pedig „még” nem vizsgálódik ebben az időszakban.
Ebből következően egy igen izgalmas, látványos - a néprajz, a történelem iránt érdeklődők, és nem utolsósorban a vásárhelyi lokálpatrióták számára - kihagyhatatlan előadás lesz április 27-én a Tornyai János Múzeumban.
Dr. Lajkó Orsolya több évig a Tornyai János Múzeum munkatársaként dolgozott Vásárhelyen, így ezúttal két Hódmezővásárhely belvárosában feltárt, közel 6000 kerámiatöredékből álló leletegyüttes komplex – történeti, régészeti és néprajzi – vizsgálatán keresztül mutatja be a 17. századot, amelyből a leletek származnak.
„Ez a korszak azért is érdekes, mert ezidőtájt vált a konyha alapanyagává például a cukor, a rizs”- mondta a Vásárhelyi Híreknek Lajkó Orsolya. A régész azt is hozzátette, látványos, vetítéses előadásában az akkori asztali kultúrát, tálalást is megismerhetik az érdeklődők.
Meg kell jegyezni, hogy Lajkó Orsolya személyében, az egyik legautentikusabb ismerője a néprajz és régészet „kettősének”, hiszen a kora újkori edényművesség és a magyar népi kerámia eredetének kutatásáról könyve is jelent meg, de - mint megtudtuk - doktorija egy része is ezt a témát dolgozta fel.