Május 23-án délelőtt a Németh László Gimnázium és Általános Iskola aulájában megnyílt egy különleges kiállítás. A különlegessége mellett, talán az egyedisége miatt is figyelemre méltó, hiszen az országban elsőként Vásárhelyen van olyan kiállítás, amelyen Első Világháborús katonák portréit, a fronton készült csoportképeit és iskolások rajzait láthatjuk egymás mellett.
FotóK. Gaál Györgyi (VH)
„Talán ez az első alkalom, hogy 70 év után az Első Világháborúval kapcsolatban rajzok kerülnek ki a gyerekek keze alól” - hangzott el a Hazaszeretet és a család című kiállítás megnyitóján.
A Németh László Gimnázium és Általános Iskola aulájában 35-40 kép és a katonaportrék által inspirált 20-25 rajz, festmény és az Első Világháború korát idéző eredeti tárgyak láthatók mától. A rövid műsorral bevezetett megnyitón részt vett Cseri Tamás képviselő, Nagy Gyöngyi az Emlékpont történésze, Árva László igazgató.
Mint arról a Vásárhelyi Hírekben írtunk, a kormány 2014-ben meghirdetett Első Világháborús Centenáriumi megemlékezés-sorozatába illeszkedő ötlet Hegyi Endre fotóstól származik, aki mint ismeretes évek óta menti az enyészettől a hagyatékokban, vagy padláson talált, értéktelennek vélt fotó-üveglemezeket, negatívokat, relikviákat.
Ötletére, hogy a Nagy Háború magyar katonáinak, a hátországban élő hozzátartozóik életét, sorsát a fotókon és rajzokon keresztül, ilyen sajátos módon a diákok is megismerhessék, a Járási tankerület mellett, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola vezetése is nyitott volt.
Hegyi Endre fotográfus az iskola diákjai számára nem ismeretlen, hiszen a középiskolásoknak többször tartott már rendhagyó tanórákat, amelyeken a történelemkönyvekben tanultak mellett a nagyméretű fotóin keresztül a diákok közelebb kerülhetnek a Nagy Háború korához. Általában a kor tárgyaiból is bemutat néhányat, mint ahogy a kiállításon is láthatók például régi újságok, használati tárgyak, lövedék hüvelyekből készített tárgyak.
A vásárhelyi diákok számára helytörténeti vonatkozása is van a kiállításnak, mert mint az elhangzott: családok ezreinek életét változtatta meg, amikor a 4 éves háborúba 15 ezer katonát küldtek a frontra, akik közül 2500-an soha nem tértek vissza, több mint 500-an pedig sérüléseik miatt néhány éven belül meghaltak.
Mától 10 napig a kiállítás nemcsak a diákok, hanem a nagyközönség számára is megtekinthető.