MozaikKamerakalandok Balin III.

2023. július 25., kedd
 

Eifert Jánost, a vásárhelyi származású fotóművész Bali szigetén tartott workshopot és persze közben állóképekbe örökítette a számára becses pillanatokat. Beszámolója mellé újabb kamerakalandjait osztja meg a Vásárhelyi Hírek olvasóival.

 

 

Fotók: Eifert János ( VH © )

 

 

A felül piros, alul fehér indonéz nemzeti zászló, a Sang Saka Merach mellett a másik fontos szimbólum az ország címerállata, a teremtő energiát jelképező arany sas, a Garuda. Az arany szín a nemzet nagyságára (Indonesia Raya) utal, ám a tollak számának is sajátos jelentése van. A sas karmai közt tartott szalag felirata Indonézia nemzeti mottója: Bhinneka Tunggal Ika, vagyis „Egység a különbözőségben”. A XV. századból származó felirat az indonéz népek különböző etnikai és kulturális hátterének ellenére meglévő egységét hangsúlyozza.

 

Balit az Istenek szigetének is nevezik, mégpedig a több ezer kisebb és nagyobb szentély és templom miatt. Szinte minden utcasarkon található egy-egy templom, szentélyből vagy házi oltárból pedig nemcsak a házak hátsó udvarain, tereken, útkereszteződésekben, hanem még a rizsföldeken, a dzsungelekben, a vulkánok krátereiben, a tengerből kiemelkedő sziklákon is találni ezerszámra. A hárommilliós szigeten a vallás és a mindennapi élet igencsak összefonódott. Sok a muszlim és a buddhista, de legnagyobb számban a balinéz-hinduk élnek. Vallásukban sajátosan keveredik az indiai eredetű hindu, és egy adag ősi animizmus, azaz a természet Istenként való tisztelete. Korábbi beszámolómban már említettem, hogy itt az emberek szeretik az ünnepeket, amelyek egyben az isteneknek áldozó rítusokat is jelenti. Ünneplik a születést, majd a kisgyermek bemutatását a falu lakóinak, a fogreszelési ceremóniát, amikor a szemfogak lereszelésével megszabadítják a fiatalokat a rossz tulajdonságaiktól. Ünneplik az ifjú párok egymásra találását, végül az élet elmúlását is, hiszen az itt élők hisznek a lélek újjászületésében. A balinézek erős vallásosságának köszönhetően szinte mindent az Istenek befolyásolnak. 

Ács László útikönyvében szinte költői képekben ír a szigetről: „Bali a trópusi paradicsom. Földi édenkert, ahol a festői tájképhez a halványzölden ringatózó rizsföldek adják az alapszínt, ahol az azúrkék víz fölé hajló pálmák árnyékfoltjain szikrát vet a fehér homokpad, s a tenger felszíne alatt szivárványszín halak és teknősök játszanak az ünnepi díszbe öltözött korallok között. Bali a démonok és az istenek szigete. Az indonéz tűzgyűrű egyik csodálatos láncszeme, ahol a vulkánokban lakó istenek időnként égre törő füstoszlopokkal és izzó lávafolyamokkal adják ki haragjukat. Az összeolvadt álom és valóság, ahol a hagyományok és a szigetet körüllengő varázs a mindennapok részét képezik.”

Az ember, amíg nem találkozik a valósággal, hajlamos azt gondolni az ilyen leírásokról, hogy ezek idegenforgalmi propaganda céljából született giccses, csöpögős mondatok, amelyekkel turistákat lehet vonzani az „Istenek szigetére”.  A valóság azonban rácáfolt minden előítéletre, hiszen Bali szigetén számos csodát találtunk: a gazdag növény- és állatvilágot, az érintetlen tengerpartokat, a gazdag néprajzzal és kulturális élettel teli nyüzsgő mindennapokat. A Jatih Luwih zöldellő rizsteraszaitól a Tanah Lot tengerparti templomon keresztül a Kintamani-Batur vulkánt tükröző tavakig, vagy az Ubud melletti majomerdőtől a Goa Lawah denevértemplomig, az ünnepek és játékok, szertartások kisebb-nagyobb helyszínéig. Jegyzeteimben gyarapodnak a földrajzi nevek, helymegjelölések - Balangan Beach, La Joya bungalow, Jimbaran halpiac, Nusa Dua (2 sziget), Beduguli botanikuskert, Tamblingan Tó, Munduk vízesés, Penglipuran, Bingin, Kuta, Uluwatu, Tegallalangi, Sanur – amelyek mögött arcok, találkozások, rácsodálkozások rejlenek. Egyik-másik élményt talán sikerült képpé varázsolni…

 

Kapcsolódó cikkeink:

 

Kamerakalandok Balin I.

 

Kamerakalandok Balin II.

 

 

 

 

Olvassa el ezt is!

Majális Vásárhelyen

Majális Vásárhelyen

A háromnapos vásárhelyi Majális teljes programja.
Holttestet találtak a leégett vásárhelyi tanyaépületben

Holttestet találtak a leégett vásárhelyi tanyaépületben

A Csomorkányi úton lévő ötven négyzetméteres házhoz három járművel vonultak a tűzoltók.
A szakmai elkötelezettséget díjazták

A szakmai elkötelezettséget díjazták

Április 30-án délelőtt ünnepi díszközgyűlés keretében Mátray Attila–díjjal tüntették ki Rácz-Káté Mónikát sokrétű szakmai tevékenysége elismeréseként.
Troll szobor a Kása erdőben

Troll szobor a Kása erdőben

Thomas Dambo dán újrahasznosító művész készít trollszobrot. Viták kereszttüzében döntöttek arról, hogy 32 millió forintot fordít a város önkormányzata.
 

És ezt már olvasta?

Van még remény a 7. helyre
Van még remény a 7. helyre Bár vereséget szenvedett, elérhető közelségben maradt a 7. hely a Vásárhelyi Kosársulinak. Visszavágó május 23-án.
 
Éremeső a Fit Kid OB-n
Éremeső a Fit Kid OB-n Az Országos Fitkid Bajnokságon a vásárhelyi Hód-Fitness SE 18 arany-, 6 ezüst- és 4 bronzérmet szerzett.
 
Fókuszban az agrárium
Fókuszban az agrárium Hagyományossá vált, és nemzetközileg is számon tartott konferencia lett Hódmezővásárhelyen a Wellmann Nemzetközi Tudományos Konferencia.
 
Dühös lett – közlekedési tábla, Fidesz iroda üvege bánta
Dühös lett – közlekedési tábla, Fidesz iroda üvege bánta A bíróság garázdaság és rongálás vétségében mondta ki bűnösnek mint különös visszaesőt, és a szabadságvesztés mellett, az okozott kárt is meg kell téríteniw.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 16. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
A Sopron ellen a 7. helyért
A Sopron ellen a 7. helyért Budafokon zárta a rájátszás második körét a Vásárhelyi Kosársuli. Egy bravúros győzelem esetén az 5. helyért játszhattak volna Borbáthék.
 
Mindjárt itt a Deja vu
Mindjárt itt a Deja vu A DEJA VU Fesztivált 2025. június 6-7-8. között rendezik meg Szegeden, a pünkösdi hosszú hétvégén. Már ismertek az előadók nagy része.