
Az elmúlt években négyszer kapott támogatást két hódmezővásárhelyi civil szervezet a Norvég Alap pénzeinek elosztásáért felelős Ökotárs Alapítványtól.
Fotó: MTI
Az országos sajtó szinte állandó témája ezekben a napokban hogy a kormány rendőrségi ügyet kreált néhány civil szervezet működéséből, melyek egyetlen „bűne”, hogy az általuk osztott támogatásokat nem a kormány ellenőrzi, és ezekből kormánykritikus szervezetek is részesülnek.
A szervezetek közül az Ökotárs Alapítvány a környezetvédelemmel, fenntartható fejlődéssel kapcsolatos projekteket kezeli az NCTA pályázati programok közül. Az elmúlt 7 évben Hódmezővásárhelyen két civil szervezet is sikerrel pályázott az Ökotárs Alapítványnál. 2007 és 2012 között összesen másfél millió forinthoz jutott két egyesület.
2007-ben a Szikáncs Jövőjéért Egyesület pályázott és nyert 150 ezer forintot. Az egyesület tagjai a helyi játszóteret parkosították, ahol elültettek 50 db. fát, és 150 db. cserjét helyi gazdálkodók és a Szikáncsi Részönkormányzat tagjai részvételével.
2008-ban a Tiszta Szívvel Egyesületért Közhasznú Alapítvány kért és kapott 540 ezer forintot, hogy Környezetbarát játszóteret alakítsanak ki művészek alkotta játszóeszközökkel. Mint ismeretes Hódmezővásárhely Tarján városrészében a Damjanich utcai játszóteret környezetbarát módon, a helyi kerámiaművészetre alapozva kezdte el felújítani a Tiszta Szívvel Alapítvány. 2006-ban megkezdett munkájuk folytatásaként őshonos sövényt kívántak telepíteni a játszótér köré, melyhez az Ökotárstól a növények megvásárlására kértek és kaptak támogatást.
2009-ben ismét a Szikáncs Jövőjéért Egyesület kért 150 ezer forintot egy park kialakítására. A program szervezői egyben figyelemfelkeltő akciónak is szánták. Ily módon szerették volna bemutatni, hogy a helyi lakosság teheti a legtöbbet saját környezete szépítéséért. A szikáncsi egyesület ötletét az Ökotárs az ültetendő őshonos fák árával támogatta.
2012-ben megint a Tiszta Szívvel Egyesületért Közhasznú Alapítvány fordult a Norvég Alapot kezelőkhöz, azzal, hogy támogassák a Hódtói lakótelep parkjának komfortosabbá tételét. 300 ezer forintot kaptak egy gördeszka- és görkorcsolyapálya kialakítására, valamint 120 db. cserjét és 34 db. őshonos fát ültettek a környékére. A nyilvánosan hozzáférhető jelentés szerint, a munka megmozgatta a helyi lakosokat, 100 önkéntes dolgozott együtt: az alapítvány önkéntesei, helyi diákok, lakótelepi lakók, olvasókörök tagjai, valamint egy helyi vállalkozó.
Mint arról nemrég írtunk, a Norvég Alaptól 2010-ben az eddig felsoroltaknál jóval nagyobb összeget kapott Vásárhely, igaz a „Regionális Környezeti Nevelő Központ kialakítása a Mártélyi Tájvédelmi Körzet területén” című pályázat a Norvég Finanszírozási Mechanizmus keretében meghirdetett pályázati pénzből valósult meg. (Erről Itt olvashat! Kattintson!)