
Nem csitulnak a kedélyek Hódmezővásárhelyen, amelyeket Nagy Zoltán lelkész, a Susáni Református Egyházközség lelkésze borzolt fel, azzal a körlevelével, amely szerint mostantól a temetkezési vállalkozóknak temetésenként 20 ezer, a polgári búcsúztatóknak 5 ezer, a sírköveseknek megbízásonként 3 ezer forintot kell fizetniük a Hódmezővásárhely két református temetőjében.
A lelkész idővel még tovább ment, amikor a két temetőben több helyen jól láthatóan egy kifüggesztett lapon, házirend-szerűen megüzente, hogy szertartást lebonyolító vállalkozót majd a Temetőgondnokság ajánlj.
A díjakat tartalmazó körlevél mellé szerződés is készült, amely már nem csupán „jó üzleti érzékről” tanúskodik, hanem etikai kérdéseket is felvet. Ugyanis a szerződés szövegében az is olvasható, hogy a polgári - vagyis nem az egyház által végzett - búcsúztatások során a vallási jellegű megnyilvánulások: imádkozás, Isten nevének említése nem megengedett.
A Dilinka és a Kincses Temetőt érintő rendelkezésről az érintett vállalkozók nem hajlandók a Vásárhelyi Híreknek nyilatkozni, mondván az üzletüket, a bevételüket kockáztatják.
Annyi bizonyos, hogy a jogszabályok lehetővé teszik a hozzájárulás szedését, de a 1999. évi XLIII. törvény 40. paragrafusa szerint: „Az egyes díjfajtákon belül a temetőben vállalkozásszerűen munkát végzők által fizetendő temetőfenntartási hozzájárulási díj mértéke az adott évben az egyes sírhelyekre megállapított megváltási díjtételek egyszerű számtani átlagának 5%-át nem haladhatja meg.”
Ez pedig messze nem annyi, mint amennyit a körlevél a vásárhelyi vállalkozóknak előírt.
Információink szerint a vásárhelyi önkormányzat korábban közmunkásokkal segítette a temetők rendben tartását, azonban tavaly Nagy Zoltán váratlanul visszautasította. A lelkészt napok óta nem lehet elérni, így kérdéseinkre sem tud válaszolni.
Hegedűs Zoltán alpolgármester szerint a díjemelés valószínűleg nem a református egyház általános politikája, csupán Nagy Zoltán akaratát tükrözi. Mint ahogy valószínű az is, hogy a polgári búcsúztatók nem mondhatják ki Isten nevét, illetve nem lehet imát mondani.
Az ügynek még közel sincs vége, mert - a Vásárhelyi Hírek megtudta - Almási István polgármester levélben fordult a Református Püspökséghez, azt kérve, hogy vizsgálják felül a Susáni Református Egyházközség döntését.
Eközben a vásárhelyiek méltatlankodnak és sűrűsödnek a nem ritkán gúnyolódó facebookos bejegyzések, mint például: netán rendőrt hívnak, ha a ravatalozónál, vagy a sírnál valaki imádkozik miközben hozzátartozójától, vagy ismerősétől vesz örök búcsút?