
Sándor Istvánné és tanítványai rececsipke (necc) bemutató foglalkozást tartanak a Németh László Városi Könyvtár olvasótermében.
Aki kedvet érez hozzá, ki is próbálhatja ezt a szép, ősi kézimunka technikát, amelynek vásárhelyi reneszánszában elsőként éppen a Vásárhelyi Hírek cikkeivel, felhívásaival segített 2013-ban. Majd az azt követő években is folyamatosan figyelemmel kísérte a jellegzetes kézműves technika körüli vásárhelyi történéseket..
Mint ismeretes Hódmezővásárhely néprajzi értékét évtizedekig a fazekas és a kerámia tárgyak mellett a dél-alföldi szőrhímzés jelentette.
Benyhe Zsuzsa és Sándor Istvánné önkéntes kezdeményezése nyomán 2013-ban a rececsipke, vásárhelyi szóhasználattal a necc készítése, egy jellegzetes vidék paraszt-polgári kultúrájának kézműves technikája éledhetett újjá.
Benyhe Zsuzsa akkor elmondta, ezzel újabb színfolttal gazdagodhatna Vásárhely kézműves hagyománya. A régi munkák és minták összegyűjtése és megőrzése, új alkalmazási területek keresése, a készítés szociális körülményeinek kutatása mára versenyfutás az enyészettel.
Benyhe Zsuzsa és Sándor Istvánné e kiveszőben levő, de ősi eredetű kézművesség feltámasztására vállalkoztak, és hosszabb távú tervet kovácsoltak a necc felkarolására, felélesztésére.
A necc feltámasztásának távolabbi tervei között az újratanítás és a mai öltözködésbe és lakáskultúrába való beillesztése állt.
Az azóta eltelt 6 év a fentiek megvalósításával telt, ennek a szép kézimunkázásnak tucatnyi művelője lett, Sándor Istvánné jóvoltából.
A Németh László Városi Könyvtárban 2017. márciusában, majd 2018-ban nyílt kiállításon a csipkekészítéshez kedvet kapott „tanítványok” több mint száz darabból álló kiállítása láthattuk.
Folytatva a „missziót”, Sándor Istvánné Marika és tanítványai most ismét alkotói napokra invitálják a rececsipke iránt érdeklődőket.
A bemutató foglalkozások március 12-én, 19-én, 26-án (keddenként) délután 4 órától az olvasóteremben.
Kötetlen beszélgetéssel, kamarakiállítással, képes vetítéssel várják az érdeklődőket.
Aki kedvet érez hozzá, ki is próbálhatja ezt a szép, ősi kézimunka technikát.
A Vásárhelyen necc-ként ismert, többnyire fehér, leheletfinom függönyök, terítők a halászhálók mintájára csomózott, rámára feszített háló hímzésével készülnek. Ez a reneszánsz kori kézműves technika a 19-20. században másodvirágzását élte és Vásárhelyen olyan elterjedt volt, hogy országszerte sokfelé szállították. A Hódmezővásárhelyi Háziipari Szövetkezetben volt a "hattyúdala" - a népi demokráciában ugyanis a nagy múltú egyházi alkalmazás és a polgári jellegű minták miatt nem került a támogatott kézimunkák közé. A hatvanas évektől kezdve szinte mindenki elfeledte, legfeljebb más csipkével kombinálva alkalmazzák. Érdemes megjegyezni, hogy a rózsás díszítés 2015-ben bekerült a helyi, majd a megyei értéktárba.