
A kézművességet érintő jelentős változásokat jelentettek be a július 12-én megnyílt „Magyar Kézműves Remek” kiállításon, amelyen a hódmezővásárhelyi fazekas, népi iparművészt idén is díjazták.
2013-ban a zsűri döntése alapján a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara „Magyar Kézműves Remek” elismerő címet adományozott Ambrus Sándor hódmezővásárhelyi fazekas, népi iparművésznek.
A július 12-én nyílt „Magyar Kézműves Remek” kiállításon a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által díjazott kézműves termékeket tekinthetik meg az érdeklődők, Budapesten, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöksége 2001. november 26-án határozott arról, hogy „Magyar Kézműves Remek' címen elismerő díjat alapít, melyet minden évben a kamara pályázatára jelentkező, gyakorló kézművesek számára adományoz. A pályázatot 2013-ban immár tizenegyedik alkalommal hirdették meg.
Az állam mindent megtesz azért, hogy érdemes legyen vállalkozni, ehhez mind eszközökben, mind forrásokban új lehetőségek nyílnak 2014 és 2020 között - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára július 12-én, pénteken a "Magyar Kézműves Remek" címek átadásán. Az államtitkár - aki a rendezvény fővédnöke - hangsúlyozta: a vállalkozások fejlesztése területén nagy lehetőség előtt áll az ország, 2014-2020 között a mostani hétéves ciklusnál másfélszer több, közel 1100 milliárd forintot szeretnének a kis- és középvállalkozások erősítésére fordítani.
Parragh László, az MKIK elnöke a megnyitón elmondta: kezdeményezik, hogy a következő hétéves ciklus európai uniós forrásainak elosztásánál a kézműves hagyományok megőrzése, a kézművesség is legyen a pályázati lehetőségek között.
A kiállítással kapcsolatban elhangzott: a pályázat ismertsége és rangja folyamatosan emelkedett. Míg 2002-ben csupán 27 pályázó nyújtotta be alkotását, akik közül 14-en nyerték el a Magyar Kézműves Remek címet, 2013-ban már 132 pályamű érkezett, s a zsűri 39 címet adományozott. Köztük Ambrus Sándornak, aki idén már a hetedik alkalommal vehette át a díjat.
A hódmezővásárhelyi fazekas, népi iparművész keze közül kikerülő használati és dísztárgyai nemcsak a Dél Alföldön, hanem a határon túl is jól ismertek. Rendszeresen látogatják a kifejezetten bemutatókra, vendégek fogadására, és nem utolsó sorban kiállítások rendezésére kialakított Belvárosi Fazekasházát.
A most díjat nyert pályázók termékeiből rendezett kiállítást július 12. és augusztus 11. között lehet megnézni a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.