Az időjárás enyhülésével örülünk a napfénynek, a jó levegőnek, nyitottabbak leszünk a szó mindkét értelmében… És óvatlanabbak. Ezzel esélyt adunk a besurranó tolvajoknak.
Néhány ötletet teszünk közzé, hogyan lehet megelőzni a nem ritkán „alkalom szüli” tolvajokat! A Vásárhelyi Hírekben elolvashatja a megelőzés érdekében, mire érdemes odafigyelni.
A besurranók
Azt gondolnánk, hogy az emberek most már óvatosak és felkészültek a lopásokkal szemben, ezért nagyon meglepő, hogy az egyetlen mozdulattal megelőzhető egyszerű bűncselekménytípus mégis ennyire gyakori.
Napjaink egyik leggyakoribb elkövetési módszere a besurranás. Mindegy, hogy faluban, kisvárosban vagy nagyvárosban lakunk, mindenhol előfordul. Kisebb falvakban, ahol mindenki mindenkit ismer, kevesebb fordul elő, mivel a helybéliek észreveszik az idegeneket. A besurranó tolvajok ugyanis gyakran utazó bűnözők, akik egy-egy helyen megállnak, és „átfésülnek” egy-egy utcát, városrészt vagy lakótelepet. A besurranásokat gyakrabban követik el a tavaszi, nyári időszakban, amikor a jó idő miatt az emberek napközben és éjszakára is nyitva hagyják az ablakokat, teraszajtókat, vagy akár a bejárati ajtókat.
Mi a módszerük?
A lényeg azonban az, hogy a besurranó tolvajok azt használják ki, hogy a kapu, bejárati ajtó be van ugyan csukva, de nincs kulcsra zárva. Általában csoportosan, bandában dolgoznak: így van, aki figyel, van aki bemegy a lakásba vagy házba, a szerepeket felosztják egymás között. E bűncselekmény jellemzője, hogy általában nem választják ki előre a célpontot, hanem mennek, nyitogatják az ajtókat, és ahová tudnak, bemennek.
5 perc alatt többmilliós kár
A tolvajok azt használják ki, hogy az ajtó vagy ablak – legyen rajta akár szúnyogháló – tárva-nyitva van, vagy a kapu, ajtó nincs kulcsra zárva. Sok sértett számolt be arról, hogy pár perces téli szellőztetéskor, mikor éppen nem volt benn a szobában, ismeretlen tettesek az ablakon bemászva leakasztották a falról a festményeket, összeszedték az értékeket (pénztárca, telefon, laptop, ékszerek, kocsikulcs) a szobából, és mire visszaért becsukni az ablakot, már csak mindezek hűlt helyét találta. Nem hallottak semmit, és az ablakhoz futva sem látták már az elkövetőt. Gyakran már a ház előtt álló kocsijukat sem. Láthatjuk, hogy 5 perc alatt akár több millió forintos kárunk is keletkezhet.
Nappal jönnek
Sokan, tévesen úgy vélik, hogy a besurranáshoz a legjellemzőbb elkövetési időpont az éjszaka. A besurranások nagy részét a közvélekedéssel szemben nappal követik el, és míg azt gondolnánk, hogy az elkövetőket zavarja, hogy ismeretlen lakásba benyitva esetlegesen összetalálkozhatnak az otthon tartózkodókkal, ez távolról sincs így. Mindig van a tarsolyukban valami indok, amit ilyenkor elővesznek, majd sietve távoznak. Nekünk pedig szerencsénk volt, ha közben semmit nem vettek magukhoz.
Az alkalomra várnak és rögtönöznek
A besurranásos lopásoknál kifejezetten igaz az „alkalom szüli a tolvajt” mondás. A tolvajok ugyanis általában nem szemelik ki előre a helyszínt, hanem akkor követik el a bűncselekményt, amikor arra kedvező alkalom kínálkozik. A besurranáshoz nem szükséges semmilyen szaktudás és eszköz, legfeljebb magabiztosság és lélekjelenlét. A lényege, hogy lakásokba benyitogatva és belépve, amilyen gyorsan csak lehet, minél több értéket magukhoz vegyenek, és sietve, lehetőleg észrevétlenül távozzanak a zsákmánnyal. A cselekményt gyorsan hajtják végre, annál is inkább, mivel nagyobb a lebukás veszélye, mint a betörésnél, ahol a lakók biztosan nem tartózkodnak otthon vagy az irodában.
A kulcsokat keresik
Gyakori hiba, hogy – főleg régebbi ajtókon – bár az ajtót bezárják, a rajta lévő kis ablakot nyitva hagyják a jobb szellőzés érdekében. Hiába van rács, a tolvajok ezen vagy a levélbedobó nyíláson keresztül elérhetik a közelben lévő (vagy zárban hagyott) kulcsokat (ehhez speciális eszközöket is készítenek), és így már könnyedén ki tudják nyitni az ajtót. Fontos tehát, hogy a kulcsokat soha ne akasszuk a bejárati ajtó közelébe!
A régebbi típusú, úgynevezett tollas kulcsoknál a kulcs egy speciális eszközzel kívülről is elforgatható és így az ajtó kinyitható, ezért semmiképpen ne hagyják az ajtó vagy a kapu zárjában! Segítséget jelenthet a tolvajnak a bejárati ajtó közelében a falon lévő kulcsakasztó. Ha nyitva van az ajtó kis ablaka, akkor a kulcs kis ügyességgel könnyen elérhető, és a tolvaj bejuthat.
A besurranó tolvajok a gépkocsi kulcsainak birtokában a gépkocsit is el tudják vinni, ami még komolyabb veszteséget jelent. Ezért a készpénzt, a bankkártyákat, pénztárcákat, táskákat, ékszereket és értékes műszaki cikkeket a lakáson belül is biztonságos helyen tároljuk! Soha ne hagyjuk elől, különösen jól látható helyen, kiváltképpen pedig a bejárati ajtó közelében!
Nem zavarja őket, ha bent vagyunk a lakásban
A résre nyitva hagyott ablakok kiváló lehetőséget biztosíthatnak a levegő beengedésén kívül a nem várt látogatók bejutására is. Sűrűn előfordult olyan eset, hogy amíg a család aludt, a tolvajok nyugodtan összeszedték a pénztárcákat és egyéb értékeket a lakásban. Az otthoniak még csak föl sem ébrednek arra, hogy idegenek vannak a lakásban. Előfordult olyan eset, hogy az első emeleti lakásban az éjjeliszekrényről, a tulajdonos feje mellől vitték el a tárcáját úgy, hogy ő fel sem ébredt.
Nagyobb házban ezért érdemes mozgás, vagy ajtónyitás érzékelő riasztóberendezéseket felszerelni a szobákban Ezeket éjszakára kapcsolják be azokban a zónákban, ahová nem szükséges kimenniük (garázs, szuterén, esetleg földszint), így ha mégis bejutott a tolvaj, a riasztó működése elijesztheti, a háziak pedig felébredhetnek. A bejárati ajtóra érdemes nyitásérzékelőt szerelni, így azon napközben sem tudnak észrevétlenül bejutni.
Kedvelt módszere a tolvajoknak az úgynevezett trükkös lopás. Ebben az esetben a lakásba, házba a tulajdonos vagy az ott lakó engedi be az elkövetőket, mivel megtévesztik őt.
Ezt a fajta bűncselekményt főleg az időskorúak és a nyugdíjasok sérelmére követik el. Ellentétben a besurranással, ezt a bűncselekményt nem spontán módon (alkalom szüli a tolvajt) követik el. Szervezett bűnözői csoportok alakultak, amelyek sorozatosan, meglehetősen nagy hasznot szerezve követik el a lopásnak ezt a változatát. A bűnözők legalább ketten, de akár nagyobb csoportokban, bandákban dolgoznak.
Kik vannak veszélyben?
E cselekménytípusnál a veszélyeztetett területek azok, ahol zömmel nyugdíjasok laknak, azaz vidéken kis falvak, kertvárosi övezetek, kistelepülések, Budapesten pedig főleg a belső kerületek. A tettesek gyakran előzetes terepszemlét tartanak, kinéznek maguknak házakat, és megszerzik a szükséges információkat, hogy mely lakásokban laknak idős, főleg egyedülálló emberek. Nem kell valami konspirált felderítő módszerre gondolni, mivel ha a kapucsengőn, vagy a levelesládán özv. vagy id. rövidítést látnak a nevek előtt már rendelkezésükre is áll a megfelelő adat, információ. Ezért lehetőleg ilyet soha ne írjunk ki a levélszekrényre illetve a bejárati ajtóra se!
Az elkövetők között sok a nő
Az elkövetőkről tudni kell, hogy általában megnyerő modorúak, és sok közöttük a nő, illetve olyan csoport, amelynek egy vagy több női tagja is van. Rendszerint tudják, hogy mikor hozza a postás a nyugdíjat, és ezen vagy az ezt követő napokban lendülnek akcióba. De eltérő napokon sem vagyunk biztonságban. A bűnözők becsöngetnek a későbbi sértetthez, és az a céljuk, hogy valamilyen indokkal, ürüggyel beengedjék őket a lakásba. Ez lehet olyan, hogy hivatalos személynek adják ki magukat, vagy szerelőnek, szociális munkásnak, önkormányzati dolgozónak, bankalkalmazottnak, de nem ritka az sem, hogy balesetet szenvedettnek, vagy háztakarítónak. Egy azonban biztos, az a céljuk, hogy bejussanak a lakásba.
Hogyan dolgoznak?
Mivel a nyugdíjasok gyakran tartanak otthon nagyobb mennyiségű készpénzt – nem bízva a bankokban -, és a nyugdíjszelvényt a lakásban eldugott pénzükkel együtt tartják, az elkövetők nyugdíjas kedvezményt ígérve elkérik a szelvényt, és kifigyelik, hogy a pénz hol található. Ezután valamilyen pohár vizet kérő, rosszullétet színlelő, gyógyszert kérő ürüggyel foglalkoztatnak bennünket, és míg mi kimegyünk néhány pillanatra a konyhába, addig ők szabadon „garázdálkodnak” a lakásban, veszik ki a rejtekhelyéről a pénzt, szedik össze az elől hagyott telefont, ékszert, értékeket. Visszatértünk után az eddig haldokló tettes a pohár víztől vagy a gyógyszertől csodálatos módon pillanatok alatt új erőre kap, megköszönik az immár ténylegesen is sértett szívességét, és sietve távoznak.