A TIK aulájában nagy érdeklődés mellett tartott nyílt napot december 6-án az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar a leendő hallgatóknak. TTIK nyílt napjával egy időben a Szent-Györgyi Albert Agórában tanári fórumot és kutatóiskolai napot tartottak.
A fizikaszertár egyik kincse a Crookes-féle Máltai keresztes cső
A programban – amely fél évtizede indult a szegedi egyetemen – tanárok pályázhatnak olyan projektekkel, amelyek megvalósítására – amennyiben támogatást kapnak – egy év áll rendelkezésükre. Az universitas nem csupán anyagiakkal, hanem szakmai segítséggel is hozzájárul a projektek sikeréhez. Ez a program erősíti az egyetem és a középiskolák közötti együttműködést és lehetőséget ad arra, hogy a fiatal tehetségek megmutassák magukat.
A rendezvényen minden évben bemutatják a támogatottak azt a munkát és azokat az eredményeket, amelyeket az elmúlt egy évben végeztek. Így került sor délután az egyik tavalyi vásárhelyi győztes, a Németh László Gimnázium, Általános Iskola nyertes - Szittyai István, az iskola matematika-fizika szakos tanára és Dr. Makra Péter (TTIK): Virtuális méréstechnika valódi diákokkal című - pályaművének a bemutatására.
Az egésznapos rendezvényen kihirdették a Kutatóiskola Program pályázatának új nyerteseit is. Idén a tizenöt nyertes program egyike ismét vásárhelyi iskola lett. A Bethlen Gábor Református Gimnázium ’Megelevenedik a Bethlen 150 éves fizikaszertára’ című pályázata 100 ezer forintot nyert. A Berecz János, Dr. Szatmáry Károly és Dömötör Piroska által összeállított pályázati munka díjazásából az iskola fizikaszertárának értékeit, még működő kísérleti eszközeit igyekszik megmenteni az utókor számára.
Többször írtunk arról, hogy a Bethlen Gábor Református Gimnázium fizikaszertára számos múlt századi kincset is rejt, amelyet jó néhány generáció szemléltetőoktatására használtak az elmúlt több mint 100 évben. Az iskolának most a Szegedi Tudományegyetem nyertes pályázatával lehetőség nyílik megóvni és közkincsé tenni a szertár mélyén található fizikatörténeti értékeket.