
Május 8-án megnyílt a 17. Vásárhelyi Kerámia Szimpózium kiállítása az Emlékpontban. Hetven alkotást láthat a közönség.
2014 őszén tucatnyi hazai és két külföldi kerámiaművész alkotott öt héten át Hódmezővásárhelyen, a 17. kerámia szimpózium keretében. Köszöntőt mondott Miklós Péter, az Emlékpont intézményvezetője, a tárlatot Csenkey Éva művészettörténész nyitotta meg.
A bemutatkozó tárlat anyagát rendező Pannonhalmi Zsuzsa keramikusművész, elmondta, hogy a HÓD–MEZŐ–VÁSÁR–HELY téma választásának egyrészről a város népszerűsítése volt a célja, másrészről a szó etimológiájával foglalkozott. A szimpózium, mely ez évben lesz "nagykorú", kiváló lehetőséget biztosít a művészeknek, hogy az anyaggal és technikával kísérletezve formálják művészetüket.
Ez volt az első alkalom, hogy az Emlékpont adott otthont a tavalyi szimpózium bemutatkozásának, így aztán a Galéria termének méretei behatárolták a kiállítható alkotások számát.
Így is sikerült a 4 szó művészi asszociációit bemutatni. Például Antal András formajátékból álló plakett sorral az anyaggal, színnel és felületváltásokkal kísérletezett. A HELY kérdésével foglalkozott, az univerzum és a galaxisok világát jelenítette meg Krajtsovits Margit, míg Tuza László témája a MEZŐ a virágai voltak, Albert Ildikó és Jáger Margit pedig kedves, játékos HÓD ábrázolásokat készített. Kiszely Mária belsőépítészt a gyárakban használható anyagok fogták meg, ezeket felhasználva változatos növényi motívumokat alkotott.
Kerezsi Gyöngyit a Csomorkányi templomrom ihlette meg, Az út vége és Angyalfej című munkáit a HELY szakrális szelleme hatja át. Kertész Géza ötvösművész porcelán kanna tanulmányokkal kísérletezett. B. Kovács Emőke a vidéki életet jelenítette meg figuráival, míg hód kompozíciója az állatra utal; testvére, Katalin sok kísérletet folytatott a színekkel, Lépésváltás címet viselő műve szimbolikus jelentésű. A szimpózium két külföldi résztvevője közül a cseh Eva Pelekova a város és a hely fogalmát elemezte sötét-világos ellentétre épülő alkotásaival.
AHódmezővásárhely francia "kerámia" testvérvárosából érkezett Serge dos Santos szilíciumkarbiddal és porcelánnal építette munkáit. A szimpóziumot szervező Pannonhalmi Zsuzsa, Ferenczy Noémi-díjas érdemes művész "Bástya" című, hódvárra is emlékeztető munkáját kísérletnek szánta; ez egy gáz-redukciós kemence első próbadarabja volt.
A május 25-ig mintegy hetven alkotást tekinthet meg művészetkedvelő közönség.