
Az olvasókörök múltjáról és jelenéről a Csúcsi Olvasókörben május 21-én délután konferenciával egybekötött kiállítást rendeznek.
Képünkön a Kárpát-medencei Olvasókörök Találkozója 2013-ban (VH archív)
„...sokkal többről van szó, mint a művelődés egyik lehetséges útját járó szervezetek létrehozásáról. A tagság művelődésének segítése csak egyik célja, de a jó olvasókör a helyi demokrácia és a társas élet alapvető intézményévé válhat. Fontos szerepet kap bennük a múlt értékes örökségének ápolása, ezen belül saját hagyományaik újjáélesztése”- írta Hajdu Géza: ’Az olvasókörök városa’ című 2002-ben megjelent tanulmányában.
A kiegyezés után egyre több olvasókör szerveződött országszerte. Vásárhely a XIX. század végére valóban az „olvasókörök városa” lett. A városban az 1848/1849-es szabadságharc előtt kilenc polgári egyesület alakult, majd folyamatosan gyarapodott a számuk az 1880-as évek végéig. A Faluszövetség kimutatása szerint 1922-ben Vásárhelyen 51 olvasókör volt, az 1938-as kamarai adatok pedig már 64 vásárhelyi kört tartottak nyilván.
Ma 16 olvasókör működik a városban, valamennyi aktívan részt vesz a város és környéke társadalmi életében.
"Hagyományaink addig élnek, amíg lesznek olvasóköreink és abban közösségükért serényen munkálkodó emberek… Hódmezővásárhely a 19. század óta az „olvasókörök városa”. Jelenleg is itt működik az ország összes körének több, mint fele. Vásárhelyiségünknek ez az egyik legszebb és legértékesebb megnyilvánulása" - írta Vásárhelyi emlékeim című művében Szenti Tibor, aki maga is résztvevője lesz annak a konferenciának, amely az ’Olvasókörök Városa- Hódmezővásárhely’ olvasóköreinek múltjával és jelenével foglalkozik.
A hódmezővásárhelyi Csúcsi Olvasókör és a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltára Hódmezővásárhelyi Fióklevéltár közreműködésével a Csúcsi Olvasókör Jókai utcai székhelyén május 21-én délután konferenciával egybekötött kiállítást rendeznek. A konferencia levezető elnöke és a kiállítás rendezője Szenti Csilla a Hódmezővásárhelyi Levéltár főlevéltárosa.
Program:
15.00 óra: Vendégek fogadása, regisztráció
15.15 óra: Köszöntő - Simon Imréné elnök, Csúcsi Olvasókör
15.20 óra: Miért éppen Vásárhely? - Szenti Tibor író, néprajzkutató
15.40 óra: Az olvasókörök működése - Lőkös Györgyi levéltáros, Hódmezővásárhelyi Levéltár
16.00 óra: Hogyan tovább olvasókörök? - Deák György társelnök, Olvasókörök Szövetsége
16.30 óra: Kiállítás megnyitó - Soós Csilla igazgató, Németh László Városi Könyvtár
A kiállítás megtekinthető május 30-ig 10-16 óra között, szombat és vasárnap kivételével.