
A következő napokban végképp búcsúzhatunk az eddig nagyjából enyhe ősztől és azokban a vásárhelyi családi házakban is elkezdenek fűteni, ahol éjszakára inkább plusz egy takaró alatt aludt a család. Ez pedig ismét ráirányítja a figyelmet a fűtési szezon veszélyeire.
A felmérések szerint az országban 4,5-5 millió kémény található, ebből több mint félmillió javításra szorul – erre hívta fel a figyelmet a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének elnöke.
Leikauf Tibor emlékeztetett, hogy az elmúlt fűtési szezonban több mint hatszáz olyan esethez riasztották a katasztrófavédelmet, amely a fűtéssel volt kapcsolatos. Idén már tizenketten haltak meg szén-monoxid-mérgezésben.
A nyáron fokozott légzárásúra cserélt ablakok miatt nem kapnak elég levegőt a nyílt égésterű gázkészülékek, és a fatüzelésű kandalló is képes visszafordítani a kéményben a gázkészülék égéstermékét. A nyílt égésterű vízmelegítők, kazánok levegő-utánpótlását akadályozzák még a konyhai szagelszívók, illetve a fürdőszobákba szerelt elszívók is – egyebek mellett ilyen veszélyek lehetnek az otthonokban.
A lakások csaknem 80 százaléka gázfűtéses, de a földgáz drágulásával egyre többen térnek át fatüzelésre. A vizes, illetve nem jó méretűre aprított fa lefojtja a tüzet, amitől a kéményben lerakódik a kátrány. Ez kéménytüzet is okozhat, az elmúlt fűtési szezonban csaknem ötszáz esetben volt erre példa – mondta a szakmai szervezet elnöke, aki az újraindított vegyes tüzelésű kazánok veszélyeire is felhívta a figyelmet: csak a kémény ellenőrzése után szabad begyújtani azokban.
Mint ismeretes Hódmezővásárhelyen a kéményseprő-ipari tevékenységet a szegedi székhelyű Csomifüst Kft. végzi. A Vásárhelyi Hírek információi és több olvasói telefon szerint, idén májusban több városrészben házról-házra járva a kéményseprők beszedték a kötelező ellenőrzés és tisztítás éves díját. (Mint ismeretes július elsejétől a kormányhatározat értelmében 10 százalékkal csökkentek a kéményseprő tevékenység díjai.)
Olvasóink állítása szerint azzal távoztak, hogy a fűtési szezon előtt elvégzik az ellenőrzést.
Az általunk megkérdezett tüzeléstechnikával foglalkozó szakemberek szerint, ahol még nem történt meg az ellenőrzés, ne várjanak a kéményseprő csöngetésére, hanem érdemes bejelentkezni a céghez.
Külön felhívták a figyelmet, hogy 2013. október 15-től rendeletben módosult a kéményseprők feladata: az olaj- és vegyes tüzelésű berendezéseket kiszolgáló kéményeket évente kétszer, a gáztüzelésűeket pedig egyszer kötelesek ellenőrizni a kéményseprők. Október 15-től a szén-monoxid-riasztókat is ellenőrizniük kell azokon a helyeken, ahol felszerelésük kötelező.