
Június 25-én, szerdán a kormány elé kerül egy előterjesztés, ami számba veszi az Emmi valamennyi intézményének - köztük az egészségügyiek - tartozását.
A még kezelhető, négyszázalékos adósság limitjén már januárban túl volt mások mellett a a hódmezővásárhelyi, vagyis a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó Kórház.
Ez a bizonyos 4 százalék azért bír jelentőséggel, mert az új számviteli szabályok mellett legfeljebb négyszázaléknyi adósságállomány menedzselhető. Az az intézmény, amelynek ennél nagyobb az adóssága, előbb-utóbb képtelen ellátni a napi feladatait. Az intézmények ugyanis nem költhetnek többet, mint amennyi a bevételük az adott hónapban. Amelyik intézmény ezt túllépné, annak a Magyar Államkincstár leállítja a kötelezettségvállalási lehetőségeit, magyarul: nem állíthat ki számlát. Ha a kormány ezt betartatja, ellehetetlenülnek a kórházak - írja a nol.hu.
A Népszabadság úgy tudja, hogy a számlák rendezésére 100 milliárdos gyorssegély kellene, és ebből 90 milliárd forint az egészségügyre, de a tartozások rendezéséről egyelőre nincs szó. Feltehetően azért, mert mindössze 10 milliárd forint van az E-Alapban erre a célra.
A lap szerint az államosított kórházak háromnegyede bajban van, mintegy 64 milliárd forintos, már lejárt adósságot halmoztak fel, nagyrészt a beszállítóknak tartoznak.
Kórházigazgatók szerint őszig nem húzható a kórházak finanszírozásának rendezése. Ugyanakkor Banai Péter, a nemzetgazdasági tárca államtitkára nemrégiben azt mondta, a kórházi adósságok szanálása legkorábban ősszel történhet meg, de arra egyetlen intézményvezető se számítson, hogy az adósságokat a kormány "csak úgy" kifizeti. Mint mondta, tarthatatlan, hogy miközben a kormány egyre több pénzt tesz az egészségügybe, a kórházak minden évben benyújtják a szanálásukról szóló számlát.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint általában - a Kórházszövetség felmérései szerint is - az intézmények adósságállománya havonta 4-4,5 milliárd forinttal nő, ez alapján, most 65 milliárd forint lehet a teljes lejárt tartozás. A 30 napon belüli járatú számlák teszik ki az adósságállomány 30-40 százalékát és a 60 nap fölöttiek is nagyságrendileg a 30 százalékát adják a tartozásnak.
Dr. Kallai Árpád a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ Hódmezővásárhely-Makó Kórház főigazgatója a Makói Híradónak márciusban úgy nyilatkozott egy, „a Kórházszövetségnél nyilvántartott több mint egymilliárdos adósságból a szállítói tartozás - gyógyszer- és orvosi eszközök vásárlása, közüzemi számlák - mintegy 550 millió forintot tesznek ki, ami az integrált intézmény éves költségvetéséhez viszonyítva nem számottevő. Ez nem okoz gondot a két kórház működésében, szó sincs csődhelyzetről, sőt stabil a közös intézmény gazdálkodása” – nyilatkozta három hónappal ezelőtt a főigazgató.
Kapcsolódó cikkünk:
A szaktárca cáfolja két tucat kórház lehetséges bedőlését