
A hódmezővásárhelyi önkormányzati általános iskoláknál elvégzett felmérés alapján a Liszt Ferenc iskolában van a legtöbb tennivaló. Az 1700-as évek legvége óta álló épület műemléki védettséget élvez, kiemelkedő építészeti érték.
Mint azt már megírtuk egy átfogó tanulmány készült a hódmezővásárhelyi Önkormányzat fenntartásában működő óvodák állapotáról. Ebben konkrét javaslatok vannak a szükséges felújítások elvégzésére és ütemezésére, kiemelten az energetikai korszerűsítés lehetőségeire. Hasonlóan részletes vizsgálatnak vetették alá a megyei jogú város általános iskoláit is. A közgyűlésnek benyújtott tanulmány szakmai szempontból vette górcső alá az iskolák épületeinek állagát, az aktuálissá vált javítási, felújítási munkákat. A helyismerettel rendelkezők számára biztos volt, hogy a négy intézmény közül a Ormos Ede utcában álló Németh László Gimnázium és Általános Iskola szerkezete nagyon jó állapotban van. Az épület 1989-ben épült iskola részlegesen akadálymentesített a mozgáskorlátozottak részére. A tanulmány szinte valamennyi iskola esetében állandó visszatérő eleme a nyílászáró csere, erre az iskolára is vonatkozik. A lapostető hőszigetelése is megoldásra vár.
A legtöbb felújítás, bővítés a Holló utcában lévő Varga Tamás Általános Iskola épületében történt. Az épület teljes körű felújítása és energetikai korszerűsítése egy EU-s pályázat finanszírozásával, 2010-ben valósult meg. Az épületegyüttest emeletráépítéssel 275 m2-el bővítették és 1435 m2 területen történt felújítás. A pályázat keretében megoldódott az épület akadálymentesítése is. Az épület utólagos homlokzati hőszigetelése elkészült, hőszigetelt üvegezésű műanyag nyílászárók kerültek beépítésre.
A problémák valójában a két másik, a Szent István és a Liszt Ferenc általános iskolák épületének kora miatt vannak. A Szent István Általános Iskola főépületének általános műszaki állapota kielégítő. A tanulmány szerint a tartószerkezet kitűnő állapotban van. Az elavult faszerkezetű homlokzati nyílászárókat viszont cserélni kell hőszigetelt műanyag szerkezetre, ami már részben megvalósult. Zárófödém hőszigetelése szükséges. A kötelezően előírt akadálymentesítés mellett fűtéskorszerűsítés is szükséges. A tanulmány készítői javasolják az épületbe a termálvíz alapú távfűtés bevezetését a később kialakítandó városi hálózatra csatlakozva. Liszt Ferenc Ének Zenei Általános Iskola épülete, valamennyi közül a legrégebbi: 1790 – 1792-ben épült, műemléki védettséget élvez, kiemelkedő építészeti érték. Az elmúlt évtizedekben új udvari szárnnyal és egy tornacsarnokkal bővítették. Bár a műemléki épületrész utcai homlokzatait 2000. és 2005. között felújították, sajnos elmondható, hogy az épület általános műszaki állapota rossz. Az épület alatt kiterjedt, jelenleg kihasználatlan pincerendszer van, amely értékes, közösségi funkciókat is kiszolgáló területe lehetne az intézménynek, de a vízszigetelését meg kell oldani. A legtöbb felújítási munka ebben az iskolában várható, hiszen az összes faszerkezetű homlokzati nyílászárót cserélni kell hőszigetelt szerkezetre, az eredeti megjelenés szerint legyártva. Az udvari homlokzatok sürgős felújítása szükséges, csapadékvíz elvezető rendszer cseréje. Padlóburkolatok felújítása halaszthatatlan. Belső nyílászárók felújításra, néhol cserére szorulnak. A tanulmányban a tisztasági festést sürgős elvégezésére is felhívja a figyelmet. Természetesen a fűtéskorszerűsítés itt is várat magára. Az épületbe a termálvíz alapú távfűtés bevezetését javasolják a később kialakítandó városi hálózatra csatlakozva. Mint az már ilyenkor megszokott, mivel műemléki védettséget élvez, a tervezett felújításokat csak a műemlékvédelmi hatóság bevonásával, engedélyével lehet megvalósítani.